Weleda
Weleda Baby

📅 piątek 24.02.2023 do niedziela 26.02.2023
XIV Dni Komedii dell’Arte
W dniach między 20 a 26 lutego 2023 roku odbędą się w Krakowie XIV Dni Komedii dell’Arte.

Wywodząca się z XVI wieku komedia dell’arte może być śmiało nazwana kolebką europejskiego teatru.  Pomimo swego wieku, sztuka ta jest nadal żywa i ma w Krakowie kontynuatorów swojej wspaniałej tradycji.

W programie tegorocznych Dni zaplanowano spektakle, warsztaty, wystawę masek oraz lekcje o komedii dell’arte skierowane do młodzieży.  Sztuki dell’arte nie zabraknie także w sieci (fb, yt) – tam właśnie w trakcie trwania święta włoskiego teatru będzie można natrafić na krótkie filmiki w cyklu „Komedia dell’Arte w Krakowie”.

Godnym uwagi punktem programu XIV Dni Komedii dell’Arte będzie wystawa oryginalnych masek i rekwizytów komedii dell’arte prezentowana w Teatrze Praska 52. Będzie można ją oglądać nieodpłatnie przez cały czas trwania wydarzenia (20-26.02.2023).

Jak co roku, również podczas XIV Dni Komedii dell’Arte będzie można obejrzeć spektakle teatralne stworzone według wszelkich jej prawideł. Tym razem będą to sztuki „Sąsiadka” oraz „Oberża pod złamanym groszem”. Główną postacią, wokół której skupiona jest akcja pierwszej z nich, to Signora Flaminii – podupadła finansowo wdówka, która wprowadza się do małego miasteczka. To tytułowa sąsiadka polująca na nowego, bogatego męża. Wokół niej krąży Pedrolino, jej zaufany sługa, powiernik i chłopiec do bicia. Traf chce, iż zajmują mieszkanie dokładnie pomiędzy domami dwóch bogatych starców: Pantalone i Dottore. Ci z kolei są owdowiałymi ojcami dwójki młodych zakochanych. Losy postaci krzyżują się coraz bardziej, zapętlając intrygę. Zamieszanie potęgują nieodzowni dla dell’artowskiej fabuły służący – chytry Brighella, rezolutna Togna i oczywiście poczciwy Arlecchino.

Natomiast w stojącej na uboczu „Oberży pod złamanym groszem” krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej: Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców…

Obydwa spektakle, w wykonaniu Trupy Komedianty, będzie można obejrzeć w Teatrze Praska 52 – „Sąsiadkę” 24 i 25 lutego o godz. 18.00, a „Oberżę pod Złamanym Groszem” 26 lutego, o godz. 18.00. Bilety na każdy z nich – w cenach 60 zł/40 zł – do nabycia online.

Kraków | 20-26.02.2023
20.02/poniedziałek, godz. 9.00 i 11.00 | Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
Prowadzenie: Trupa KOMEDIANTY
Udział bezpłatny. Obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: rezerwacja@studiodono.pl

21.02/wtorek, godz. 9.00 i 11.00 |Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
Prowadzenie: Trupa KOMEDIANTY

22.02/środa, godz. 9.00 i 11.00 | Włoski Instytut Kultury w Krakowie (ul. Grodzka 49)
Prowadzenie: Trupa KOMEDIANTY

23.02/czwartek, godz. 17.00-20.00 | Siedziba Baletu Cracovia Danza (ul. Szlak 67)
Otwarte warsztaty komedii dell’arte
Prowadzenie: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, capocomico Trupy Komedianty
Udział w warsztacie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązuje rejestracja online

24.02/piątek, 18.00-20.00 | Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
Spektakl „Sąsiadka” (Trupa Komedianty)
Występują: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki
Czas trwania: 2h z przerwą
Po spektaklu spotkanie z aktorami. Moderator: Paweł Czechowski
Bilety: 60 zł – normalny/40 zł – ulgowy

25.02/sobota, godz. 18.00 | Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
Spektakl „Sąsiadka” (Trupa Komedianty)
Bilety: 60 zł – normalny/40 zł – ulgowy

26.02/niedziela, godz. 18.00 | Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)
Spektakl „Oberża pod złamanym groszem” (Trupa Komedianty)
Scenografia: Danuta Skołucka
Kostiumy: Ludwika Gorgoń
Muzyka: Tomaso Albinoni, Piotr Lewicki
Czas trwania: 1,30h

20-26.02/poniedziałek-niedziela
Wystawa masek i rekwizytów komedii dell’arte
Miejsce: Teatr Praska 52 (ul. Praska 52)

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizatorzy: Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza

Współorganizatorzy: Włoski Instytut Kultury w Krakowie

Partnerzy: Teatr Praska 52, Balet Cracovia Danza, Trupa KOMEDIANTY, Studio Dono.

Szczegóły na: www.dnikomedii.pl

Kontakt: biuro@studiodono.pl / 606 356789