XIII Święto Papieru w Muzeum Papiernictwa W Dusznikach Zdroju

sobota 27.07.2013 do niedziela 28.07.2013

XIII Święto Papieru w Muzeum Papiernictwa W Dusznikach Zdroju

Tegoroczne Święto Papieru, nazywane przez niektórych „japońską trzynastką”, zorganizowane zostanie 27 i 28 lipca w godzinach 10.00-18.00. Trwale wpisujące się w letni kalendarz rodzinnych imprez wakacyjnych, rok rocznie przyciąga coraz większe rzesze turystów. Wstęp wolny!

Nasi goście mają niebywałą szansę spędzenia lipcowego weekendu w bliskim kontakcie z kulturą, nie ponosząc przy tym najmniejszych kosztów. Impreza ma bowiem charakter bezpłatny. Jedyne co należy zrobić, to przyjść w tych dniach do dusznickiego Muzeum i dobrze się bawić.  

Festyn ma na celu popularyzowanie wiedzy o papierze, jego historii i znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Jednocześnie naszą misją jest promowanie młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju, znajdującego się od 2011 roku na liście pomników historii, najcenniejszych zabytków techniki.

Podczas imprezy zwiedzający będą mogli uczestniczyć w przygotowanych przez nas warsztatach, a wykonane przez siebie prace otrzymają na pamiątkę. Proponujemy zatem: samodzielne wykonanie kartek papieru, barwienie arkuszy według historycznych technik: turecką metodą marmoryzowania lub japońską techniką shibori, układanie papierowych kompozycji czy tworzenie papierowych laleczek kokeshi. Przygotowaliśmy również warsztaty mody papierowej, pokazy technik graficznych, prezentacje dawnych metod drukarskich, warsztaty z kaligrafii i origami. Rozegramy także konkursy z cennymi nagrodami, m.in. wiedzy na temat dusznickiej papierni – o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa oraz zręcznościowy – podnoszenie sztangi z papieru, rzut rolką papieru do celu – o nagrodę prezesa największej w Polsce firmy papierniczej Mondi Świecie S.A.  

Podczas XIII Święta Papieru odbędzie się również wernisaż ekspozycji japońskiego artysty prof. Yasu Suzuki "Mandala wiatru. Fotografia otworkowa w świecie cyfrowym” (27 VII godz. 12.00). Prezentacja wystawy zostanie wzbogacona o warsztat "Reinkarnacja koszuli – nirwana koszuli” w wykonaniu samego mistrza. Kuratorem wystawy jest prof. Jerzy Olek. Japoński charakter imprezy utrwalą koncerty Katarzyny Karpowicz na popularnym w Kraju Kwitnącej Wiśni instrumencie KOTO.
Planujemy wiele innych atrakcji, m.in. zabawy dla najmłodszych, prezentacje prac artystów i rzemieślników tworzących dzieła z papieru oraz liczne stragany z regionalnymi przysmakami i pamiątkami.

Realizacja XIII Święta Papieru jest dofinansowana z budżetu Województwa Dolnośląskiego, przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Gminę Duszniki-Zdrój i firmę Mondi Świecie S.A. Patronat honorowy nad festynem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.  
 
Zapraszamy!

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
ul. Kłodzka 42
57-340 Duszniki-Zdrój
tel. +48 74 862 74 17
www.muzeumpapiernictwa.pl
 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Papieru i Druku Dom Papiernika ekspozycja

Muzeum Papieru i Druku

Powstałe w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej Muzeum Papieru i Druku swoją działalność opiera na eksponowaniu kolekcji maszyn i urządzeń papierniczych, typograficznych i introligatorskich, dokumentujących przeobrażenia, jakimi poddany został proces powstawania książki na przełomie …

Więcej

Adres:

Dom Papiernika
ul. Piotrkowska 282
Łódź


Kontakt:

516 105 315, 502 227 076
info@papiernictwohistoryczne.pl
http://www.papiernictwohistoryczne.pl