XI Japoński Październik w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Data wydarzenia: sobota 26.10.2013

XI Japoński Październik w Muzeum Pałacu w Wilanowie

Kultura Japonii w Królewskim Wilanowie
pod honorowym patronatem Ambasady Japonii
Jedenastą edycję Japońskiego Października w Muzeum Pałacu w Wilanowie rozpoczyna koncert japońskiego chóru Atem z Okinawy pod batutą Masaya Yamauchi i z udziałem solistów. Po raz pierwszy do współtworzenia japońskich wydarzeń w Muzeum Pałacu w Wilanowie przyłączają się honorowo Japończycy z Okinawy, najbardziej na południe wysuniętej części Japonii, oraz z Hokkaido.

 

Z Sapporo na Hokkaido przybędzie Noriko Horita (Tou you) – artystka, najwyższej klasy nauczycielka ikebany Sogetsu – która poprowadzi pokazy w Sali Uczt króla Jana III. Około 10 wcześniej wykonanych przez nią kompozycji ikebany będzie można podziwiać w kilku miejscach w pałacu na trasie zwiedzania.

 

 

To właśnie urzekająco piękna i ulotna sztuka ikebany zrodzona z wielkiej miłości Japończyków do przyrody oraz genius loci królewskiej rezydencji stały się inspiracją do powstania cyklu Japoński Październik w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Ponad 10 lat temu pierwsze polskie licencjonowane nauczycielki ikebany Sogetsu i Ikenobo, członkinie Ikebana International, rozpoczęły tutaj działania, które miały na celu zapoznanie ludzi Zachodu z fascynującą i unikalną kulturą Japonii.

 

 

Współdziałający przy tworzeniu tych wydarzeń Japończycy i Polacy cieszą się z okazywanego przez zainteresowaniaCieszy nas, że tak wiele osób wraca do Wilanowa na wydarzenia związane z Japonią, że regularnie odwiedzają nas też goście z zagranicy.

 

 

Na ręce Jego Ekscelencji Ambasadora Japonii w Polsce Makoto Yamanaka składamy serdeczne podziękowania za przychylność, życzliwość oraz nieustanne popieranie naszych działań zmierzających do budowania i pielęgnowania przyjaznych kontaktów oraz lepszego wzajemnego poznania i zrozumienia naszych kultur wyrażonych w różnych estetykach. Dziękujemy za cenną i cieszącą nas obecność, a także za honorowe patronaty, którymi japońskie wydarzenia są obejmowane, również w tym roku.

 

 

 

Wydarzenia

 

 

5 i 6 października 2013, sobota i niedziela, godz. 11.00, Sala Uczt 

Pokaz ikebany Sogetsu

prowadzi Noriko Horita (Tou you) z Sapporo – artystka, mistrzyni, najwyższej klasy nauczycielka ikebany Sogetsu (Riji), członkini Ikebana International

wstęp wolny

Na trasie zwiedzania pałacu pojawi się około 10 ikeban wykonanych przez panią Noriko Horita, naszego wyjątkowego gościa z Sapporo oraz 12 wybranych fotografii ikeban z ubiegłorocznej wystawy z Wielkiej Sieni. Autorem zdjęć ikeban jest Michał Kawka.

dostępne dla gości przybyłych na pokaz ikebany i dla zwiedzających po wykupieniu biletu wstępu

 

 

13 października 2013, niedziela, godz. 14.00, Sala Uczt

Pokaz tańca nihon buyō

w wykonaniu Hany Umedy, która uczyła się tańca nihon buyō u mistrzyni Nishikawa Fukushino ze szkoły Nishikawa-ryu w Tokio

wstęp wolny

 

 

W Warszawie Hana Umeda  uczy tańca i popularyzując w Polsce  nihon buyō

19 października 2013, sobota, godz. 11.00, Sala Uczt

Bambusowe pacholę

Jolanty Tubielewicz – wybitnej polskiej japonistki

wstęp wolny

 

Spotkanie, podczas którego posłuchamy legend z krainy Kibi w interpretacji aktorskiej Marii Reif.

 

 

19 października 2013, sobota, godz. 14.00, Sala Uczt

Wielka Podróż Luli

spektakl teatralny opracowany na podstawie współczesnej baśni Jej Wysokości Księżnej Hisako Takamado

wstęp z biletami

 

Występują: Marcin Masztalerz – aktor, reżyser, scenarzysta, Grzegorz Grzywacz – aktor pantomimy. Muzyka: Danuta Masztalerz. Scenografia i rekwizyty: Eliza Bajor. Konsultacja: Halina Pacwa (Rentei).

 

 

 

20 października 2013, niedziela, godz. 11.00, Sala Uczt

Baśnie japońskie

teatr cieni i słowa, trzy ludowe baśnie Kazuko Adachi

wstęp z biletami

 

Występują: Maria Reif – aktorka, reżyserka, Alina Więckiewicz – aktorka.

 

 

26 października 2013, sobota, godz. 14.00, Sala Uczt

Spotkanie z japońskim, klasycznym teatrem nō

 wstęp wolny

 

Prowadzenie: Jakub Karpoluk i Yoko Fuji Karpoluk – badacze teatru i aktorzy należący do szkoły Kita, założyciele polskiej grupy nō Ryokurankai.

 

 

Kurator Japońskiego Października w Muzeum Pałacu w Wilanowie – Halina Pacwa

 

Rezerwacje

tel. 22 842 07 95, e-mail: rezerwacja@wilanow-palac.pl

 Nowa kolekcja 5.10.15.

Zobacz także