Wszystkie obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowe we Wrocławiu a używane były w okresie od XVI do XX wieku.
Najstarszymi zabytkami są XVI-wieczne pionki do warcab, które ozdabiano wizerunkami panujących wówczas w Europie królów, najnowszy przedmiot to powstały w latach 80-tych XX wieku automat do gier. W XVII wieku najpopularniejsze były zestawy do gier w formie kasetek, w których przechowywano akcesoria potrzebne do gry, a które po rozłożeniu tworzyły plansze (do gry w szachy, warcaby, młynka i tryktraka).
Najciekawszą na tej wystawie jest kaseta zdobiona przedstawieniami owoców wykonanymi metodą intarsji, kształt owoców mają też płaskorzeźbione pionki. Powstała ona w XVII wieku w czeskim Egerze (dziś Cheb) – mieście słynącym z wyrobów zdobionych metodą intarsji reliefowej. W XVIII wieku kasetki wyparte zostały przez bardzo modne wówczas stoliki do gier. Ich szuflady, podobnie jak kasetki, były jednocześnie miejscem przechowywania sprzętów do gry, jak i złożonymi planszami.
Meble do gry zawsze miały formę zgodną z obowiązującymi w danym okresie stylem w meblarstwie. Jednym z najpiękniejszych jest stolik z połowy XVIII wieku z Holandii ozdobiony motywami kwiatów. Na wystawie można będzie zobaczyć między innymi stoliki wykonane w stylu historyzmu, art deco.
Ciekawostką jest obiekt z ok. 1810-1820 r., który przekazany został Muzeum z Ośrodka Wypoczynkowego w Kowarach, gdzie do lat 50-tych XX wieku służył wypoczywającym tam turystom. Wśród pokazywanych na wystawie przedmiotów warto zwrócić uwagę również na tłok pieczętny cechu tokarzy w drewnie z wyobrażeniem figurki szachownicy, XVII wieczny obraz z pracowni niderlandzkiego malarza Dircka Halsa „Towarzystwo przy kartach" oraz pochodzącą ze zbiorów prywatnych szafę grającą.
4 grudnia 2010 – 30 czerwca 2011
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu Jedno z najważniejszych i najzasobniejszych polskich muzeów. W zbiorach, które obej- mują ponad 200 tysięcy obiektów, znajdują się zabytki z prawie wszystkich dziedzin sztuki, poczynając od szkła antycznego, przez średniowieczną rzeźbę kamienną, …
50-153 Wrocław
71 372 51 50
sekretariat@mnwr.pl
http://mnwr.pl