Fisher Price
rysuj


 

film

„Szkatułka" to wybór klejnotów z zasobów Duńskiej Fundacji Sztuki. Biżuterię obywatele mogą wypożyczać, jeśli planują udział w oficjalnych wydarzeniach w kraju
i za granicą. Umożliwia to jej zaprezentowanie w formie najwłaściwszej – gdy noszona jest przez człowieka – wszak klejnoty to „rzeźby do noszenia".

Inicjatywa Duńskiego Instytutu Kultury i Ambasady Danii zaprezentowania kolekcji w Polsce wiąże się z przejęciem przez Danię od Polski w styczniu 2012 roku prezydencji
w Radzie Unii Europejskiej.

 

Dania szczyci się długą i bogatą tradycją wspierania kultury i sztuki. Już Hans Christian Andersen, ubogi młody człowiek, mógł na początku XIX wieku zdobyć wykształcenie, a potem tworzyć i odbyć wiele podróży dzięki stypendium królewskiej fundacji ad usus publicos.

Dziś jedną z najważniejszych instytucji pełniących istotną rolę w dziedzinie wspierania twórców jest Duńska Fundacji Sztuki działająca od 1964 roku przy ministerstwie kultury. Jej celem jest promowanie duńskiej sztuki poprzez różnorodne formy finansowego wspierania twórczej aktywności. Fundacja oferuje trzyletnie stypendia artystom, pisarzom, kompozytorom i innym twórcom – tym najlepszym dożywotnie stypendia twórcze – pokrywa koszty ich podróży i pracy za granicą, funduje nagrody za wybitne dokonania, a także wspiera realizację projektów artystycznych w przestrzeni publicznej.

Od 1978 roku jeden z tych zespołów, Komisja ds. Rzemiosła Artystycznego i Designu, kupuje biżuterię celem wspierania poszczególnych artystów i prezentowania sztuki jubilerskiej szerszej publiczności. Jednak zakupioną biżuterię trzymano w sejfie aż do 2007 roku, kiedy to ówczesna przewodnicząca komisji, graficzka Mia Okkels, zaproponowała wydzielenie ze zbiorów kolekcji, która mogłaby być dostępna dla obywateli. I tak powstała "Szkatułka".

 

516 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Bursztynu oddział Muzeum Gdańska

Jedno z najmłodszych gdańskich muzeów, swoje podwoje otworzyło w czerwcu 2006 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renasansowy  Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Usytuowany jest w centrum krzyżowania się szlaków turystycznych miasta. Składa …

Adres:
ul. Targ Węglowy 26 gdańsk
Kontakt:

(058) 76 79 128
bursztyn@mhmg.gda.pl
https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-bursztynu/
facebook