Na wystawie znalazło się 35 modeli umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń. Zwiedzający mają okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Pobudzą wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielą się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznają reguły tworzenia akordów muzycznych.
Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.
Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum Górnośląskim potrwa do końca br. W Bytomiu została wzbogacona o stół dźwiękowy Fundacji Projektownia Edukacyjna, który umożliwi prowadzenie lekcji o dźwiękach i ich matematycznym podłożu. Ekspozycji towarzyszą zajęcia edukacyjne i lekcje muzealne.
Wszystko jest liczbą to czwarta interaktywna wystawa Muzeum UJ prezentowana w Muzeum Górnośląskim. Wcześniej w Bytomiu gościły ekspozycje: Nauki dawne i niedawne, Świat zmysłów oraz Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak również dorosłych.
Wernisaż: 3 listopada 2016 (czwartek), godz. 18.00
Czas trwania: 3 listopada–31 grudnia 2016
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator: dr Maciej Kluza
Komisarz: Anna Rak
Warsztaty towarzyszące wystawie
19 listopada 2016, godz. 12.30 – Fraktalny świat natury
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
3 grudnia 2016, godz. 12.30 – Liczby, bryły, odległości – świat natury bez tajemnic
10 grudnia 2016, godz. 12.30 – Artystyczne wyliczanki, czyli liczby w sztuce
Lekcje muzealne
Matematyka w dźwiękach ukryta
Co ma wspólnego matematyka z muzyką? Okazuje się, że bardzo wiele. Wszystkie skale dźwiękowe zostały wyznaczone za pomocą matematycznych wyliczeń, odpowiednich proporcji. Na zajęciach dowiemy się, czym tak naprawdę jest dźwięk, wywołamy i zobaczymy falę dźwiękową oraz zagramy na magicznym stole.
Budujemy wielościany
Podczas zajęć uczestnicy będą mogli samodzielnie budować różne typy wielościanów, sprawdzić wzór Eulera, a także dowiedzieć się, co to są wielościany dualne.
Wariantem zajęć może być wspólna budowa kopuły geodezyjnej.
Fraktalny świat
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym są fraktale, rozpoznają je w obrazach natury, poznają reguły pozwalające na konstruowanie fraktali i będą je wykorzystywać w praktyce. Lekcję zakończą zajęcia plastyczne związane z wycinaniem fraktali.
Spójrz pod innym kątem – liczby w sztuce
Przeniesienie trójwymiarowego obrazu na płaską powierzchnię płótna wymagało od artystów wyliczeń i matematycznych kalkulacji. Lekcja przybliża zagadnienia związane z perspektywą, kopiowaniem obrazów i rysunkiem amorficznym rodem z obrazów Holbeina.
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281 82 94 w. 127
Muzeum Górnośląskie
Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych. W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, …
41-902 Bytom
0-322-818-294
mgbytom@us.edu.pl
https://muzeum.bytom.pl