Wrzeszcz do sąsiada

📅 sobota 06.12.2014 do niedziela 07.12.2014
Wrzeszcz do sąsiada

Impreza jest efektem warsztatów dotyczących organizowania imprez kulturalnych prowadzonych przez Instytut Kultury Miejskiej dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

– Na przekór zimnu i szarzyźnie proponujemy Państwu spędzenie soboty i niedzieli w towarzystwie sąsiadów z Wrzeszcza – będzie okazja do poruszania się, poplotkowania, zabawy i zadumy. Nie trzeba daleko iść, nie trzeba długo szukać, nie trzeba się zapisywać, nie trzeba nic płacić. Wystarczy chcieć! – zachęca Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej, prowadząca warsztaty z organizowania wydarzeń kulturalnych.

Program działań kulturalnych rozpoczyna się w sobotę i niedzielę od godz. 11.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, dzieją się w trzech lokalizacjach oddalonych od siebie o kilka minut spaceru: w Klubie Młodego Wrzeszczaka przy ul. Wajdeloty 14/2, w kawiarni Kurhaus na rondzie przy ul. Wajdeloty i w lokalu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Waryńskiego 21.

Sobotę, 6 grudnia rozpoczniemy zajęciami ruchowymi „Kiedy taniec jest odkrywaniem" prowadzonymi przez Agatę Gregorkiewicz. Po rozgrzewce, na wędrówkę po Wrzeszczu Dolnym zabiorą nas Jakub Szczepański i Helena Szczepańska, popołudnie spędzimy przy kawie, herbacie, grach i sąsiedzkich rozmowach w kawiarni Kurhaus, a wieczór umili koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu zespołu Laboratorium Pieśni, który odbędzie się w siedzibie MOPR.

7 grudnia organizatorzy zapraszają na niedzielne, późne śniadanie do kawiarni Kurhaus, gdzie po południu odbędzie się również spotkanie z autorami książek o Wrzeszczu (m.in. „Wrzeszcz na dawnej pocztówce"), Janem Danilukiem i Jarosławem Wasilewskim. Następnie przeniesiemy się do siedziby MOPR na spektakl teatru Zielony Wiatrak „Drapacze chmur", a wieczór zakończy wspomnienie meczu Polska-Brazylia z 1974r, który obejrzymy w Kurhausie.

PROGRAM WYDARZENIA WRZESZCZ DO SĄSIADA

6 grudnia (sobota)

11.00-12.00 „Kiedy taniec jest odkrywaniem" – warsztaty ruchowe z Agatą Gregorkiewicz

Taniec poprawia kondycję, redukuje bóle mięśni i stawów, poprawia ruchowość stawów oraz rozluźnia. Zajęcia nie wymagają dużej sprawności czy umiejętności tanecznych.

Miejsce: Klub Młodego Wrzeszczaka (ul. Wajdeloty 14/2, vis-a-vis Biedronki)

12.00-14.00 „Wędrówka po Wrzeszczu Dolnym" – spacer podczas którego odkrywać będziemy historyczne ciekawostki związane z życiem dzielnicy. Poprowadzą nas eksperci: Jakub Szczepański (historyk architektury) i Helena Szczepańska (historyczka sztuki)

Start spod Klubu Młodego Wrzeszczaka (ul. Wajdeloty 14/2, vis-a-vis Biedronki)

14.00-17.00 „Sąsiedzka sobota" – degustacja ciepłych i zimnych napojów oraz przekąsek, wspólne robienie na drutach, granie w planszówki, bierki, karty i szachy.
miejsce: kawiarnia Kurhaus (rondo na ul. Wajdeloty)

18.00-19.30 Laboratorium Pieśni – koncert muzyki tradycyjnej

Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół pieśniarzy śpiewających tradycyjnie, w wielogłosie.

Miejsce: lokal MOPR na ul. Waryńskiego 21 (vis-a-vis piekarni)

7 grudnia (niedziela)

11.00-14.00 „Drugie śniadanie" – przekąski serwowane przez mieszkańców Wrzeszcza, wspólne dzierganie i granie w planszówki; zadbamy też o oprawę muzyczną.

Miejsce: kawiarnia Kurhaus (rondo na ul. Wajdeloty)

14.00-16.00 Spotkanie z autorami książek o Wrzeszczu (m.in. „Wrzeszcz na dawnej pocztówce"), Janem Danilukiem i Jarosławem Wasilewskim

Miejsce: kawiarnia Kurhaus (rondo na ul. Wajdeloty)

16.00-18.00 „Drapacze chmur" – spektakl teatru Zielony Wiatrak

Wielokrotnie nagradzany spektakl Marka Branda. Obsada: Marek Brand, Tomasz Kobiela; muzyka: Wojciech Masiak; tekst: Marek Brand, Bartosz Frankiewicz; scenariusz i reżyseria: Marek Brand

Miejsce: lokal MOPR przy ul. Waryńskiego 21 (vis-a-vis piekarni)

18.00-20.00 Przeżyjmy to jeszcze raz: mecz Polska-Brazylia 1974

Zapraszamy na retransmisję meczu polskiej reprezentacji piłki nożnej o 3. miejsce Mistrzostw Świata – Monachium 1974.

Miejsce: kawiarnia Kurhaus (rondo przy ul. Wajdeloty)

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie „Wrzeszcz do sąsiada" powstało w ramach warsztatów organizowania imprez kulturalnych prowadzonych przez Instytut Kultury Miejskiej dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Młodego Wrzeszczaka

Ulotkę zaprojektowała Justyna Krzywicka.