Fisher Price
rysuj

Witaj gwiazdko złota – świąteczne zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych. Gliwice

Willa Caro
🗺 mapa
📅 poniedziałek 15.11.2021 do niedziela 21.11.2021
Witaj gwiazdko złota - świąteczne zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych. Gliwice
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Grudzień coraz bliżej! W Muzeum w Gliwicach jak co roku nie zabraknie zajęć i warsztatów dla grup przedszkolnych oraz szkolnych przybliżających symbolikę i obrzędy właściwe dla tego szczególnego, radosnego czasu. W tym roku poznamy zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla naszego regionu, czyli Górnego Śląska, ale też wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż… po całej Polsce! Nie zabraknie refleksyjnego spotkania, dotyczącego tradycji dzielenia się opłatkiem, opowieści o prawdziwym św. Mikołaju i spojrzenia do wnętrza betlejemskiej stajenki. Nie zapomnimy oczywiście o działaniach warsztatowych!

Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia świąteczne do:

film

Willi Caro i Zamku Piastowskiego pomiędzy 23 listopada a 22 grudnia 2021 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00,

Oddziału Odlewnictwa Artystycznego pomiędzy 30 listopada a 22 grudnia 2021 r. (od wtorku do piątku) – godz. 9.00 i 11.00.

Zajęcia realizowane w formie stacjonarnej lub na platformie ZOOM (do wyboru). Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych to złotówka od grupy, zajęcia on-line są bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 783 560 006.

Uwaga! Zapisy na zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00 (prócz poniedziałku 15 listopada 2021).

Realizacja zajęć stacjonarnych uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej.

Zajęcia w Willi Caro i Zamku Piastowskim:

Historia Świętego Mikołaja

Kiedy urodził się Święty Mikołaj? Czy faktycznie porusza się saniami zaprzężonymi w renifery? Jak wygląda? Czy ma długą siwą brodę? A może pije coca-colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co głosi o nim historia i legenda? Podczas zajęć przybliżymy postać biskupa Mikołaja, jego zasługi, ze względu na które został obwołany świętym oraz tradycje, jakie zrodziły się dzięki jego duszpasterskiej działalności. Dowiemy się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada właśnie 6 grudnia. Opowiemy o tym, jak z upływem czasu zmieniał się w kulturze wizerunek świętego. W części warsztatowej uczestnicy zajęć wykonają kartkę świąteczną, którą ozdobią wizerunkiem Świętego Mikołaja.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.

Bożonarodzeniowy Atlas Etnograficzny

Podczas naszego spotkania wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż…po Polsce! Usłyszymy o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych charakterystycznych dla różnych regionów kraju – od Pomorza, przez Warmię, Mazury, Kaszuby po Małopolskę i Górny Śląsk. Dowiemy się, kto w różnych regionach Polski w Wigilię przynosi prezenty (Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek, a może Mikołaj?), poznamy też wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. Zdobyte wiadomości wykorzystamy przy tworzeniu Bożonarodzeniowych Atlasów Etnograficznych, które każdy z uczestników zabierze do domu.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Śląskie zwyczaje bożonarodzeniowe

Jak wyglądały święta na Górnym Śląsku ponad sto lat temu? Jak spędzano adwentowe mroźne wieczory? Dzięki zachowanym w naszym Muzeum fotografiom możemy zobaczyć to na własne oczy! Podczas zajęć poświęconym zwyczajom bożonarodzeniowym na Górnym Śląsku zajrzymy do wyjątkowego albumu, który zawiera zdjęcia wykonane ponad sto lat temu. Zobaczymy, jak wyglądała tradycyjna, ręcznie wykonana szopka bożonarodzeniowa – tzw. Betlejka, odpowiemy na pytania, czym było chodzenie z kolebką, a także kim był tajemniczy, kosmaty stwór Ruprecht towarzyszący Mikołajowi i dlaczego Święty odwiedzał domy w towarzystwie kilku, a nawet kilkunastu osób. W części warsztatowej wykonamy tradycyjne, choinkowe ozdoby.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu, uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

O opłatku

Tradycyjnie spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się opłatkiem. Ten prosty, bardzo stary zwyczaj jest pełny wielowymiarowej symboliki, o której usłyszymy podczas zajęć. Będzie to również doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak… powstaje! W części warsztatowej będziemy tworzyć tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby z kolorowego opłatka – tak zwane światy.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.

Zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

Pójdźmy wszyscy do stajenki!

Stajenka, szopka, chata góralska czy grota skalna? Ważniejsze od samej nazwy jest przesłanie, jakie ze sobą niesie. Szopki całego świata obrazują niezwykłe bogactwo kultur, zwyczajów oraz symboli różnych krajów i regionów. Podczas tegorocznego spotkania adwentowego w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, odnajdziemy wspólnie odpowiedzi na wiele pytań: jakie zwierzęta mogły być świadkami narodzin Jezusa Chrystusa i skąd ich obecność w szopce? Kogo jeszcze spotkamy w stajence? Jakie szopki stawiano na Górnym Śląsku i co je odróżnia od innych? I skąd w ogóle wziął się zwyczaj ich budowania? W drugiej części zajęć, uczestnicy ozdabiać będą gipsowe odlewy tematycznie związane ze stajenką i Świętami Bożego Narodzenia.

Zajęcia dla dzieci przedszkolnych od lat 5-ciu i uczniów szkoły podstawowej.

192 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent