Wieś tańczy i śpiewa przy robocie w skansenie w Chorzowie
Delfinek

Jesienna edycja projektu „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” już 22 września w chorzowskim muzeum etnograficznym.

Kontynuujemy muzyczne podróże z pieśnią po dawnej wsi – tym razem podkreślamy znaczenie rzemiosła w lokalnych społecznościach, a nasza inicjatywa będzie nierozerwalnie związana z tematyką pracy i tradycyjnych zajęć mieszkańców wsi – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor muzeum – Będziemy przy tym korzystać ze zbioru pieśni Adolfa Dygacza, który jest wciąż jeszcze niezgłębionym rezerwuarem utworów i pieśni ludowych.

Dzięki podziałowi wydarzenia na dwie części – wiosenna i jesienną- uczestnicy mają jedyną okazję by zanurzyć się w tradycje zarówno rolnicze, jak i pozarolnicze, poznając pieśni i opowieści związane z różnymi porami roku.

Jesienna edycja przyniesie kolejne warsztaty śpiewacze podczas których uczestnicy będą mogli ćwiczyć tradycyjne wykonawstwo pieśni umilających pracę mieszkańcom wsi oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych z elementami muzykoterapii. W programie znajdą się także warsztaty manualne związane z tworzeniem instrumentów ludowych, pokazy stolarskie, malowania na szkle czy malowania drewnianych skrzynek – warsztaty inspirowane są zdobnictwem skrzyń wiannych.

Część artystyczna wydarzenia rozpocznie się o 14.00 od przejścia barwnym korowodem Dygającej Kapeli spod budynku głównego przy wejściu do skansenu oczywiście w towarzystwie uczestników wydarzenia. Zwieńczeniem jesiennego spotkania będą występy zespołów folklorystycznych na plenerowej scenie skansenu oraz warsztaty taneczne zakończone tradycyjną potańcówką – nieodłącznym elementem dawnej wiejskiej kultury, w której praca zawsze łączyła się z odpoczynkiem i zabawą. Muzyczną zabawę poprowadzi Kapela Dejcie Pozór.

 

Większość atrakcji odbędzie się przy udziale tłumaczy PJM

412 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent