Tematyka oprowadzania, w związku z rocznicą 100 – lecia odzyskania Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dotyczy prezentacji na ekspozycji poświęconej dziedzictwu Ostrowa Tumskiego fascynujących dziejów zmagań Wielkopolan o odzyskanie utraconego państwa i własnej godności.
Opowieść zaczyna się od czasów pierwszych Piastów, gdy poznański gród był kluczowym punktem na mapie rodzącego się państwa związanym ponadto z początkami umacniania się chrześcijaństwa i cywilizacji łacińskiej na ziemiach polskich. Zarówno ten okres jak i późniejsze średniowieczne i nowożytne dzieje, gdy Poznań był jednym z największych i najbardziej rozwiniętych miast w dawnej Rzeczypospolitej, służy naszej opowieści do zarysowania podstaw na jakich tworzyła się polska wspólnota mieszkańców Wielkopolski. W czasach średniowiecznych i staropolskich tkwią bowiem korzenie symboliki i mitów służących XIX – wiecznym działaczom społecznym i niepodległościowym w ich walce o podmiotowość.
Oprowadzając grupę po salach gród i woda, a także częściowo sali złoto przedstawimy podstawowe fakty z dziejów narodu, państwa i regionu, które służyły promowaniu świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych. Starania te stanowią główny wątek dalszej części oprowadzania, prezentującej strategie działań Polaków pod zaborem pruskim, których centralą i nieformalną stolicą był Poznań. Mowa tu przede wszystkim o programie prac organicznych opierającym się na idei podnoszenia własnymi siłami poziomu cywilizacyjnego polskiej społeczności. Elity polskie pozbawione swojego państwa wytworzyły, w dużym stopniu niezależne struktury społeczno – ekonomiczne stanowiące przeciwwagę dla instytucji niemieckich. Wielkopolanie nie stroniąc od udziału w walce zbrojnej, konsekwentnie budowali społeczną bazę , która (gdy nadszedł właściwy moment na wybuch powstania) okazała się niezbędna by wymarzony cel osiągnąć i utrzymać.
Informacje praktyczne:
Termin: 27 grudnia, godz. 17:00,
Miejsce: Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Obowiązują zapisy pod numerem 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania.
Oprowadzanie bezpłatne!
Brama Poznania Ichot
Brama Poznania - nowy kierunek zwiedzania Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład …