Wielkanoc po huculsku

Wielkanoc po huculsku

📅 sobota 23.03.2013
Wielkanoc po huculsku

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci (w wieku przedszkolnymi i wczesnoszkolnym pod opieką rodziców, ze względu na kontakt z gorącym woskiem), dla młodzieży i dorosłych.
 
Pisanka to jeden z najbardziej tradycyjnych symboli wielkanocnych – znak nowego życia, Słońca, Chrystusa Zmartwychwstałego. W tradycji wschodniej, na Huculszczyźnie, prawdziwe pisanki mają magiczną funkcję strażników domu, przynoszą dostatek i szczęście. Jednocześnie mogą być piękną dekoracją wielkanocnego koszyczka i stołu.
 
Zajęcia przybliżą znaczenie i funkcje pisanki w tradycji huculskiej. Uczestnicy dowiedzą się, jak pisanki powstały i jak dzięki nim można ocalić świat przed nieczystymi siłami. Zapoznają się także z Galerią "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej", przyjrzą się ikonom związanym z okresem wielkanocnym i dowiedzą się, jak w czasie tego święta przebiega liturgia w Kościele Wschodnim.
 
W części praktycznej zaś nauczą się własnoręcznie wykonywać pisanki metodą batikową według oryginalnych huculskich wzorów.  Metoda ta  popularna jest do dziś nie tylko na Ukrainie, ale też w niektórych regionach Polski.            
 
Termin: 23 marca 2013
Czas trwania: 11.00-13.00

Koszt: 15 zł od uczestnika
Prowadzenie: Anna Warzecha, Piotr Kłapyta

Liczba miejsc ograniczona
tel.: 12-424-93-83
konieczna wcześniejsza rezerwacja
e-mail: pbec_rezerwacja@muzeum.krakow.pl

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Kanonicza 17
Kraków
Kontakt:

012/429 15 58, 424 93 70
pbec@mnk.pl
http://mnk.pl/oddzial/palac-biskupa-erazma-ciolka