WIDZIALNE/NIEWIDZIALNE. Między nauką a sztuką

czwartek 10.10.2013 do wtorek 07.01.2014

Już od czwartku 10 października w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, można będzie oglądać wystawę „WIDZIALNE/NIEWIDZIALNE. Między nauką a sztuką”.

Ekspozycja, przygotowana wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, przedstawia zderzenie dwóch, wydawałoby się odrębnych światów. Naukę reprezentują wielkoformatowe wydruki zdjęć przestrzeni kosmicznej z NASA Jet Propultion Laboratory oraz zdjęcia zderzeń cząstek elementarnych pochodzących z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. – Wystawa prezentuje „zdjęcia” uzyskane za pomocą najnowszych, najbardziej skomplikowanych i najdroższych narzędzi współczesnej nauki, tj. teleskopów kosmicznych oraz Wielkiego Zderzacza Hadronów i eksperymentów ALICE, ATLAS i CMS zlokalizowanych w laboratorium CERN pod Genewą – mówi dr Grzegorz Stefanek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Plastycznie wyrafinowana i bajecznie kolorowa forma tych „obrazów”, mogących swobodnie konkurować z dziełami sztuki współczesnej pokazuje jedynie drobny fragment materiału będącego wynikiem prac naukowców próbujących zgłębić to, co „niewidzialne" lub precyzyjniej mówiąc to, co niemożliwe do zarejestrowania przez ludzkie zmysły – dodaje. „Kosmiczne” zdjęcia zostaną zestawione z pracami artystów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Ewy Pełki, Urszuli Ślusarczyk, Ryszarda Ługowskiego, Wiesława Łuczaja i Jana Walaska.  
 
Wernisaż wystawy odbył się 10 października w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach (Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3). Ekspozycja będzie prezentowana do 7 stycznia 2014 r.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Adres:

Oddział Muzeum Dialogu Kultur
Kamienica pod Trzema Herbami
ul. Rynek 3, 25-303 Kielce


Kontakt:

41 344 60 96 lub 41 344 40 14, wew. 241
dialog@mnki.pl
http://mdk.mnki.pl