Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

 

8-16 października, Warszawa Co naprawdę widać na zdjęciach? O czym rozmawiały sportretowane osoby, co zdarzyło się zanim pojawił się fotograf, a co działo się potem? Październikowe wydarzenia dla dzieci i rodziców, przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii postawią pytania, dzięki którym oglądanie zdjęć stanie się przygodą pełną nowych odkryć.

film

Nie wszystko na zdjęciu widać na pierwszy rzut oka czasem trzeba żyłki detektywa, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, wyczytać szczegóły, emocje postaci, relacje między nimi, czas kiedy zdjęcie było zrobione. Wydarzenia przygotowane przez Fundację Archeologia Fotografii to nie typowe warsztaty fotograficzne, podczas których nauczyć można się robienia zdjęć. Tym razem uczestnicy dowiedzą się, jak powstają fotografie, a przede wszystkim nauczą się jak je „czytać”. Między 8 a 16 października, podczas warsztatów, gry terenowej i widowiska narracyjnego przygotują albumy i komiksy, pomogą w odnalezieniu zagubionych fotografii, stworzą opowieści oparte o własne zdjęcia i zdjęcia znanych artystów (m.in. Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik, Stanisław Dłubak). Część wydarzeń przeznaczona jest dla dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.

Podczas gry miejskiej „Na ratunek redaktorom” uczestnicy wcielają się w rolę gońców gazety „Archeolog warszawski”. Będą wędrować po Śródmieściu w poszukiwaniu fotografii, które „wywiało” z redakcji, odnajdą w terenie miejsca utrwalone na kliszy i porównają je z tym, co można tam zastać obecnie, poszukają na fotografiach szczegółów, które zazwyczaj umykają oglądającemu. Poznają odradzają się po wojnie Warszawę. Ten niezwykły czas dokumentowany był przez znakomitych fotografów. Trasa gry to pretekst do wyruszenia w podróż przez historię polskiej fotografii i historię miasta.

Wywołujemy słowa. Fotografia i opowieść” to widowisko narracyjne dla dzieci i dorosłych, podczas którego opowiadaczki z Grupy Studnia O. stworzą improwizowane historie inspirowane zdjęciami m.in. Zofii Chomętowskiej i zaproszą uczestników spotkania do wspólnego oglądania starych fotografii. Sprawdzą, jakie historie można „wywołać ze zdjęć” i jak to się dzieje, że zdjęcia z nie-naszego albumu rodzinnego łączą się z przygodami naszego życia i historiami, które znamy?

W programie znajdzie się także seria warsztatów dla dzieci w różnych grupach wiekowych (od 5 do 10 lat). „Domowe historie z chmurką”, „Obrazy i opowieści” oraz „Fotostory” to zajęcia, podczas których uczestnicy postarają się odkryć historie utrwalone w starych kadrach. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię i umiejętność współpracy. Dzieci przygotują własne albumy, stworzą opowieści, poszukają skojarzeń, uważnie przyjrzą się sfotografowanym postacią. Stare zdjęcia staną się pretekstem do wspólnej, kreatywnej zabawy. Z kolei podczas zajęć „Laboratorium światła, czyli jak powstają zdjęcia” (uczestnicy w wieku 8-10 lat), prowadzonych przez Macieja Jeziorka, dzieci zdobędą podstawową wiedzę z zakresu budowy aparatów fotograficznych, roli światła w tworzeniu obrazu oraz informacji dotyczących najistotniejszych wynalazków i momentów w historii fotografii.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – zapisy: warsztaty@faf.org.pl

WARSZTATY DLA DZIECI 5-8 LAT

DOMOWE HISTORIE Z CHMURKĄ

8.10 / sobota / 11.00-12.00 / Stacja Muranów, Andersa 13

Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)

Ilość miejsc: 10

Domowe archiwa kryją niezliczone ilości rodzinnych historii – co powiedzieliby bohaterowie zdjęć, gdyby tylko dać im taką możliwość? Ile kryją tajemnic? Wspólnie będziemy próbowali odkryć te nieznane historie i przywrócić je do życia. Każda osoba stworzy komiks na bazie zdjęć własnych i zdjęć ze zbiorów Fundacji Archeologia Fotografii. Uczestnicy warsztatów rozwiną umiejętności budowania opowieści i twórczego myślenia oraz zdolności językowe. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność.

OBRAZY I OPOWIEŚCI

9.10 / niedziela / 11.00-12.00 / Stacja Muranów, Andersa 13

Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)

Ilość miejsc: 10

Warsztat dla młodszych dzieci, podczas którego będziemy snuli historie w oparciu o zdjęcia. Zastanowimy się, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co mogłoby zostać sfotografowane? Nauczymy się czytać fotografię, wyciągać wnioski i rozmawiać o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą oglądaniu zdjęć. Każda osoba przygotuje własny kolaż z wykorzystaniem zdjęć znajdujących się w zbiorach Fundacji Archeologia Fotografii. Warsztaty rozwiną w uczestnikach umiejętności twórczego myślenia oraz rozwiną zdolności językowe. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność.

WARSZTATY DLA DZIECI 8-10 LAT

FOTOSTORY

9.10 / sobota / 13.00-14.30 / Stacja Muranów, Andersa 13

Prowadzenie: Kamila Szymańska (Polskie Stowarzyszenie Dalton)

Ilość miejsc: 10

UWAGA! tłumaczone na język migowy

Na warsztatach będziemy tworzyć i odkrywać historie, jakie kryją w sobie zdjęcia. Przyjrzymy się fotografiom artystów (Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomtowskiej, Marii Chrząszczowej), ale także rodzinnym zdjęciom uczestników. Dzieci będą m.in. snuły opowieści inspirowane fotografiami oraz przygotują komiksy na bazie przyniesionych przez siebie zdjęć. Rozwiną umiejętność analizy tego, co przedstawione na fotografiach, umiejętności językowe, ale przede wszystkim zdolność twórczego myślenia oraz ciekawość świata. Wszystkie zabawy i zadania oparte będą o elementy pedagogiki planu daltońskiego – metody rozwijającej w dziecku autonomię, umiejętność współpracy, kreatywność i samodzielność. Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.

 

Projekt „Widzi-mi-się” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawy „LUX”, którą można oglądać w galerii Fundacji Archeologia Fotografii od 23.09 do 14.10.2016

 

Zapisy na wszystkie zajęcia ruszają 14 września

Pełen opis warsztatów: www.faf.org.pl

Zapraszamy także dzieci i rodziców z problemami słuchowymi.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Zapisy: warsztaty@faf.org.pl

557 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent