Jadzia Pętelka

Widowisko artystyczne SKRZATY ROCK! – Lanckorona

📅 sobota 02.08.2014
Widowisko artystyczne SKRZATY ROCK! – Lanckorona

Przez dwa tygodnie krakowscy artyści wraz z dziećmi i młodzieżą z gminy Lanckorona szukali odpowiedzi na te pytania. Przeprowadzili szereg badań, obserwacji i wywiadów środowiskowych. Na efekty pracy nie trzeba było długo czekać. Jeżeli jesteście ciekawi, co takiego odkryli, to zapraszamy w sobotę, drugiego sierpnia na Górę Lanckorońską, gdzie odbędzie się na wielkie widowisko artystyczne „SKRZATY ROCK!".  Impreza rozpocznie się wyjątkowym koncertem „Kopań Band" na rynku w Lanckoronie o godzinie 16:00 i 19:30.

To już kolejna edycja „Lata w Teatrze", czyli ogólnopolskiej akcji Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego organizowanej w gminie Lanckorona dzięki zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie, Teatru Figur Kraków, Fundacji Teatr Cieni i Terra Artis. Krakowscy artyści proponują dzieciom ze wszystkich sołectw: Izdebnika, Jastrzębii, Lanckorony i Skawinek twórczą alternatywę dla  wakacyjnej nudy. Dzieci mają okazję rozwijać kreatywność i wyobraźnię oraz nabywać nowe umiejętności. Jest to cenne, integrujące doświadczenie, przełamujące panujące w gminie stereotypy i łagodzące uprzedzenia. Efektem wspólnej pracy jest wyjątkowy  pokaz finałowy, który będzie ważnym wydarzeniem dla całej społeczności. Stanie się tak, dzięki obecności gości zagranicznych oraz zaangażowaniu sztabu dorosłych – rodziców, artystów, wolontariuszy. Przez cały okres trwania warsztatów w wioskach można było zauważyć obecność Skrzatów. Pojawił się skrzaci asortyment w sklepach, posadzono intrygujące drzewa życia własnej roboty, umieszczono dziwne pozytywki w toaletach, skrzacie znaki informacyjne, czy małe ślady stóp prowadzące do dziur, pól, lasów… Wśród mieszkańców panuje atmosfera oczekiwania na finał. Odbędzie się on w godzinach wieczornych, przy przygasającym świetle słońca w magicznym, lanckorońskim lesie. Publiczność będzie miała okazję nie tylko posłuchać koncertu „Kopań Band"- lokalnego zespołu, który w czasie zajęć „Lata w Teatrze" doskonalił swój warsztat pod okiem muzyka i kompozytora – Andrzeja Bonarka, ale weźmie też udział w unikatowej grze terenowej.  Poza doznaniami muzycznymi czekają Was inne, emocjonujące przeżycia artystyczne. Artyści Teatru Figur w dziecięcej asyście przygotowali pokazy cyrkowe i teatralne, etiudy cieniowe i i inne atrakcje.

Widowisko plenerowe jest inspirowane opowieścią o Skrzatach, które rzecz jasna istnieją. Występują licznie na terenach południowej Polski, duża ich część zamieszkuje lasy gminy Lanckorona. Dlatego też powołano grupę badawczą, której zadaniem było rozwikłanie tajemnicy życia Skrzatów. Skrzatolodzy byli świadomi, że urządzenie konferencji naukowej nie będzie atrakcyjną formą dla widza, dlatego zaplanowali muzyczno-artystyczne widowisko, na które serdecznie zapraszają.

Lanckorona jest doskonałym przykładem tego, że dzieci i młodzież przy wsparciu i opiece dorosłych mogą robić rzeczy niebywałe i w dodatku na ogromną skalę. Zajęcia artystyczne prócz rozwijania umiejętności plastycznych, muzycznych, aktorskich wzmacniają też więzi społeczne. Przyjaźnie zawiązane podczas warsztatów mogą stać się trwałą podstawą budowania wspólnoty.