Weleda

Weekend architektury w Gdyni

Miasto w Miniaturze – letnia akademia architekta
Termin: 26 sierpnia 2012 r., godz. 10:00-16:00

Warsztaty projektowania architektury oraz planowania przestrzeni miejskiej dla młodzieży oraz dzieci (od 7 lat). Pobudzanie oraz trenowanie wyobraźni przestrzennej, a także odkrywanie talentu do tworzenia autorskich kompozycji przestrzennej oraz brył, można rozpocząć już w wieku dziecka, jak pokazują coraz liczniejsze szkoły, akademie architektury, kierowane do najmłodszych. Taki eksperyment rozpoczyna się również w Gdyni. Jego premierą będzie tegoroczny Weekend Architektury, w którym dzieci będą miały styczność, także wybitnymi architektami, urbanistami oraz strategami planowania miast.
W ramach zajęć dzieci będą miały okazję zarówno do zapoznania się z elementami warsztatu architektów, urbanistów oraz projektantów wnętrz:

I Warsztat – projektowanie i konstrukcje budynków (dzieci z różnych komponentów i materiałów projektują – tworzą model budynku o określonej funkcji), czas trwania ok. 60-90 min. (ok. 20-25 dzieci)
II Warsztat – „Twój pokój marzeń", młodzież i dzieci uczą się zasad projektowania wnętrz, a także realizują swój projekt przy użyciu różnych surowców i materiałów. (ok. 15-20 dzieci – ok. 120 min)
III Warsztat – „Miasto w miniaturze" – projektowanie miasta, funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni modelowego miasta przy użyciu miniatur budynków oraz , warsztat dedykowany do młodzieży >= 12 lat (ok. 10 dzieci, 60-90 min)
Efekty prac będą zarejestrowane oraz opublikowane na stronie internetowej wydarzenia.
Dzieci otrzymają dyplom ukończenia kursu oraz pamiątkę miasta Gdyni

Miejsce: Centrum Gemini w Gdyni
Zapisy: e-mail: akademialetnia@arg.gdynia.pl

ARCHI Film
Termin: 24-26 sierpnia 2012 r.

Rozbudowana propozycja dla pasjonatów kina dokumentalnego, w tym osób, dla których rozwój miasta oraz jego przemiany nie są obojętne, a wręcz wywołują potrzebę interakcji. Film o międzywojennej Warszawie, w tym modernistycznej architekturze stolicy oraz rewolucji kulturalnej tego okresu – „Porwanie Europy", zostanie dodatkowo wzbogacony o prelekcje poświęconą architektom warszawskim dr Anny Dybczyńskiej-Bułyszko oraz rozmową z autorką filmu, Panią Jadwigą Kocur.

Znakomite filmy z Festiwalu Planete Doc Review+ w Muzeum Miasta Gdyni – to z kolei propozycja na sobotę i niedzielę. Oba filmy poświęcone zostały miastom, w tym kreowaniem mądrych, niekonwencjonalnych rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia mieszkańców. „Bogota – czas zmian" to zapis bezprecedensowej transformacji stolicy Kolumbii, Bogoty, dokonanej dzięki wyobraźni i determinacji dwóch burmistrzów miasta piastujących kadencję w zaledwie jednorocznych cyklach wyborczych. Film „Zurbanizowani" – dokumentuje wybrane akcje, inicjatywy oraz działania osadzone najczęściej w tkance wielkomiejskich metropolii, przyczyniające się do poprawy jakości życia, a także zrównoważonego rozwoju. Oba filmy są bezwątpienia obowiązkowymi tytułami do obejrzenia, nie tylko przez mieszkańców dużych aglomeracji.

Kino dokumentalne – planowane tytuły projekcji w ramach II Weekendu Architektury:
24 sierpnia – godz. 21:00 „Porwanie Europy" – reż. Jadwiga Kocur, produkcja FARON, film poświęcony sztuce oraz architekturze międzywojennej Warszawy, po filmie spotkanie z autorką, a także prezentacja idei filmu poświeconego Gdyni – Klub MW Riwiera, ul. Zawiszy Czarnego 1
25 sierpnia – godz. 15:30 „Bogota – czas zmian" – 2009 r. Dania, film Festiwalu Planet Doc Review+, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
26 sierpnia – godz. 15:30 „Zurbanizowani" 2011 r. Wielka Brytania – film Festiwalu Planet Doc Review+, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

Miejsce: Klub MW Riwiera, Muzeum Miasta Gdyni.
Zapisy: film@arg.gdynia.pl (w majlu należy podać tytuł filmu oraz nazwisko osoby zapisywanej. Jedna osoba może zapisać dodatkowo drugą osobę towarzyszącą. Zapisy na filmy, będą możliwe także w punkcie informacyjnym przy Skwerze Kościuszki aż do wyczerpania puli miejsc. W przypadku dużego zainteresowania, organizator może podjąć decyzję o dodatkowym seansie, informując o szczegółach zapisane osoby drogą majlową oraz w punkcie informacji.

Dowiedz się więcej o pozostałych atrakcjach II Weekendu Architektury