Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +

warsztay dla dzieci

📅 środa 31.08.2011 do piątek 23.09.2011
warsztay dla dzieci
Capoeira to sport, muzyka, taniec, walka, obrona, wzmacnianie kondycji fizycznej, terapia, folklor, rytm, balans, kultura, a ponad wszystko radość. Dzięki bogactwu ruchów i instrumentacji jest niezwykle ważnym aspektem kultury brazylijskiej, a też wraz z jej rozwojem stała się instrumentem edukacji.

Poza oczywistymi elementami walki tj. atak i obrona, capoeira niesie ze sobą ogromne bogactwo Brazylii, którym jest taniec, gra na instrumentach, śpiewanie.

Podstawą zajęć jest zabawa, to za jej użyciem instruktor przekazuje grupie nowe umiejętności. Dzieci uczą się na podstaw gry capoeira (w capoeirze nie mówi się, że się walczy tylko gra, gdyż ważniejsze jest przechytrzenie przeciwnika, obserwowanie go, słuchanie go, szanowanie jego ograniczeń niż położenie go po prostu na łopatki), uczą się wspólnie śpiewać, klaskać do rytmu i grać na prostych instrumentach.

Każde zajęcia kończą się utworzeniem roda (po portugalsku: koło), w którym dzieci klaszczą, śpiewają, a czasem wchodzą do niego w parach i ćwiczą to czego się nauczyły w trakcie zajęć.

– Udawanie dzikich zwierząt (np. węża czy tygrysa)

– Capitão do Mato- czyli Kapitan Dżungli: dzieci siadają w kole, a jedno z nich krąży na zewnątrz koła. Kapitan wybiera, któreś z dzieci, klepie go w ramię i mówi: CAPITÃO DO MATO. Wybrane dziecko podnosi się i stara się złapać go.

– Pique gelo- brazylijska wersja berka; wybieramy jedno z dzieci, które ma za zadanie złapać jak najwięcej osób, złapane zostają ,, zamrożone", ale te, którym udaje się uciec mogą rozmrozić pozostałe wykonując jakieś kopnięcie nad głową zamrożonego czy też inny ruch z capoeiry

Zalety capoeiry:
– doskonały sposób na wzbogacenie rozwoju motoryki małej i dużej,
rozwoju myślenia abstrakcyjnego
– rozwija umiejętność współdziałania (wzmocnienie procesu uspołeczniania)
– kształtuje samodzielności
– wzmacnia samoocenę
– daje możliwość obcowania z inną kulturą co uczy tolerancji i otwartości na to co nieznane
– jest wspaniałą zabawą w grupie, rozwijająca indywidualne predyspozycje każdego dziecka

Prowadzenie:
CM Aldo jest instruktorem i koordynatorem warszawskiej grupy capoeiry BERIBAZU. Trenuje capoeirę od 19 lat, od 4 lat ma tytuł Contramestre czyli stopień przed Mestre (Mistrzem). Ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu zajęć, w zasadzie z każdą grupą wiekową, począwszy do maluchów po najstarszych, zarówno dla dzieci z przedszkoli jak i trudnej młodzieży. Prowadził również zajęcia dla niepełnosprawnych. W Polsce jest od ponad roku i poza regularnymi treningami prowadził na przykład zajęcia w projekcie socjalnym Teatru Remus dla dzieci z dzielnicy Praga Północ, a regularnie prowadzi zajęcia w dwóch warszawskich przedszkolach.
Prowadzenie zajęć dla najmłodszych zawsze przynosiło CM Aldo najwięcej radości. Przez około ostatnich 10 lat mieszkając jeszcze w Brazylii prowadził regularne zajęcia w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dzięki niezwykłemu ciepłu i niespożytej energii bardzo szybko nawiązuje kontakt z dziećmi i zdobywa ich zaufanie.

Czas: czwartki, godzina 18:15
wiek: 4+