Zielona Sowa

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem

Muzeum w Gliwicach online
🗺 mapa
📅 sobota 20.03.2021
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Z wizytą we wsi Juszczyna pod Żywcem

Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez Niedzieli Palmowej, a wielkanocnych warsztatów w Muzeum w Gliwicach bez tworzenia palm. W tym roku palmy będziemy tworzyć on-line, ale to nie przeszkodzi nam w bliskim spotkaniu z tradycją. Po pierwsze dlatego, że do twórców ludowych z okolic Żywca, którzy już gościli w Muzeum Gliwicach – to my wybierzemy się w gości. Wspólnie z nimi, w podżywieckiej wsi Juszczyna, będziemy tworzyć palmy wielkanocne. Co więcej, dla uczestników warsztatów mamy przygotowane przez twórców pakiety, które pozwolą im przygotować prawdziwie żywiecką palmę na Niedzielę Palmową. Każdy pakiet zawiera 15 kwiatów bibułowych, wykonanych ręcznie, bambusowy pręcik oraz bibułę by wykonać osłonkę na dolną część palmy. W pakiecie znajdzie się także drut ozdobny do do wiązania palmy. O zwyczajach i obrzędach związanych z przygotowaniem do Wielkiej Nocy opowiedzą nam: Barbara Rosiek – etnograf z żywieckiego Muzeum Miejskiego i bibułkarka Maria Grzegorek, razem z córką – Barbarą Wandzel i wnuczką Marysią. Będziemy świadkami tworzenia palm przez trzy pokolenia żywieckich twórczyń. Paniom, tworzącym plamy, będzie towarzyszyć rzeźbiarz Bronisław Mieszczak z synem Krystianem, wykonujący wielkopostne kołatki, terkotki i drewniane sikawki.

Uczestników warsztatów prosimy o zapewnienie we własnym zakresie roślin zielonych do plamy takich jak: iglaki (świerk, jodła, sosna, tuja – do wyboru) oraz bukszpanu. Konieczne są również bazie.

Zgodnie z żywiecką tradycją w palmie powinny się znaleźć: jałowiec i cis, barwinek, leszczyna ponadto jemioła, wawrzynek wilczełyko, boże drzewko, kłokoć, kopytnik, mógł być także mirt oraz asparagus do dekoracji. Dzisiaj nie o wszystkie z tych roślin łatwo, ale jeśli ktoś chciałby być absolutnie w zgodzie z tradycją – może się za nimi rozejrzeć.

Udział w warsztatach bezpłatny, liczba pakietów dla uczestników ograniczona.

Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006

Spotkanie z twórcami ludowymi udostępnione zostanie jako film na muzealnym serwisie You Tube TUTAJ w sobotę, 20 marca 2021 r. o godz. 11.00.

724 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent