Dowiemy się także, na czym polegała XVI-wieczna „gorączka geograficzna" i dlaczego podróże były uważane za najlepszy sposób zdobycia wiedzy. Program edukacyjny został stworzony z myślą o rodzinach z dziećmi, dzieciach spędzających wakacje w Gdańsku oraz dzieciach. Serdecznie zapraszamy!
SOBOTY Z BARTHOLOMÄUSEM SCHACHMANEM
Spotkania skierowane do najmłodszych (od 4 do 7 lat) oraz ich rodziców. Jakie narodowości zamieszkiwały Imperium Otomańskie? Z czego słynęli tureccy rzemieślnicy? Dlaczego ten świat tak fascynował Europejczyków? I wreszcie: Kim był Bartholomäus Schachman i jaki był cel jego podróży? Na te wszystkie i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas półtoragodzinnych warsztatów.
Piąte spotkanie, sobota 8.09, godz. 11.00 – 12.30
„Za górami, za morzami – niezwykła podróż po Imperium Otomańskim"
Uczestnicy warsztatów odbędą podróż do dawnego Imperium za sprawą albumu należącego niegdyś do gdańszczanina Bartholomäusa Schachmana. Dowiedzą się, jak wyglądały stroje mieszkańców tego kraju, jakie były charakterystyczne budynki (np. meczet i łaźnia). Na podstawie akwarel dzieci prześledzą, jakie postaci Schachman mógł spotkać podczas swojej podróży, jakie były ich codzienne zajęcia i święta (np. trwające kilka dni kolorowe święto Bayram). W części plastycznej spotkania dzieci wykonają własny album po Imperium.
Szóste spotkanie, sobota 22.09, godz. 11.00 – 12.30
„Baśniowe dywany"
Mówi się, że najpiękniejsze dywany pochodzą z Turcji. Zapoznamy najmłodszych z procesem powstawania dywanów, bogactwem wzorów. W części plastycznej dzieci wykonają niewielkie dywaniki. A na zakończenie przypomnimy historię najbardziej znanego dywanu z baśni „Latający dywan".
Siódme spotkanie, sobota 29.09, godz. 11.00 – 12.30
„Ceramiczne imperium cz.1"
Imperium Otomańskie słynęło z wyrobów ceramicznych. Piękna, niebieska ceramika, głównie zdobiona kwiatami, wywoływała zachwyt podróżnych. O tym, jak ją wykonywano, do czego służyła, jakie dekoracje mogły się na niej znajdować, dzieci dowiedzą się na zajęciach. W części plastycznej dzieci wykonają naczynie z gliny.
Ósme spotkanie, sobota 13.10, godz. 11.00 – 12.30
„Ceramiczne imperium cz.2"
Imperium Otomańskie słynęło z wyrobów ceramicznych. Piękna, niebieska ceramika, głównie zdobiona kwiatami, wywoływała zachwyt podróżnych. O tym, do czego służyła, jakie dekoracje mogły się na niej znajdować i jakie jeszcze stosowano kolory, dzieci dowiedzą się na zajęciach. W części plastycznej dzieci wykonają dekorację ceramicznego kafelka lub wcześniej przygotowanego naczynia z gliny.
INFORMACJE DLA RODZICÓW:
– zajęcia odbywają się w Oddziale Zielona Brama
– w soboty w terminach: 28 lipca, 4, 18 i 25 sierpnia, 8, 22 i 29 września i 13 października
– warsztaty są adresowane do dzieci w wieku od 5 do 7 lat
– warsztaty trwają 1 godzinę 30 minut, od godz. 11.00 do 12.30
– udział dziecka w warsztatach jest bezpłatny, obowiązuje jedynie bilet wstępu zakupiony przez rodziców lub opiekunów
– prosimy o zapisanie dziecka na listę uczestników
– zapisu można dokonać na pojedynczy warsztat lub na cały cykl
– zapisy przyjmujemy w Oddziale Sztuki Dawnej pod numerem telefonu (58) 301 70 61 w. 216 i 252
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Narodowe w Gdańsku - Oddział Zielona Brama
Zieloną Bramę zamykającą od strony Motławy Długi Targ – najbardziej reprezentacyjny plac w mieście – zbudowano w latach 1564–1568. Za twórcę projektu uznaje się nadzorującego budowę mistrza Regniera z Amsterdamu. Ta najokazalsza z gdańskich bram, …
(+48) 058 301 87 22
zielona.brama@muzeum.narodowe.gda.pl
http://mng.gda.pl/oddzial-zielona-brama-muzeum/
facebook