Dział Edukacji Muzeum Gdańska organizuje płatne warsztaty dla dzieci w wieku 5 – 11 lat inspirowane malarstwem gdańskich mistrzów pędzla. Trwający dwa miesiące cykl sobotnich zajęć podzielony jest na trzy bloki tematyczne, dzięki którym najmłodsi rozwiną swoje umiejętności w oparciu o dziedzictwo kulturowe Gdańska.
Hans Vredemann de Vries, Isaak van den Blocke i jego Apoteoza Gdańska w Sali Czerwonej, Anton Moller i Orfeusz wśród zwierząt oraz Sąd ostateczny w Dworze Artusa to tylko kilku z uznanych gdańskich artystów i ich prac, na których będą mogli wzorować się najmłodsi gdańszczanie, którzy wezmą udział w Programie Edukacji Kulturalnej SOWA. Warsztaty mają rozwijać umiejętności plastyczne, kreatywność oraz… bawić.
Podczas dwumiesięcznego cyklu poznamy sztukę kompozycji martwych natur, nauczymy się dobierać barwy oraz zgłębimy tajniki światła i cienia. Zaznajomimy się z różnymi technikami plastycznymi. W tym celu będziemy posługiwać się przyrządami, jakimi posługiwali się dawni mistrzowie do przenoszenia proporcji, do budowania kompozycji według złotego podziału oraz przyrządem do próbnika barw – wszystko pod okiem absolwentów z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – mówi Anna Czarnota z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.
Dwugodzinne zajęcia odbywać się będą w Ratuszu Głównego Miasta, albo Domu Uphagena w każdą sobotę, w godzinach 14:00 – 16:00, od 10 marca do 12 maja 2018 r. Aby zapisać swoją pociechę na warsztaty, należy wysłać e-mail na sowa@muzeumgdansk.pl lub zadzwonić pod numer Działu Edukacji Muzeum Gdańska: 503 437 825.
Kiedy: soboty od 3 marca do 12 maja 2018 r.
Gdzie: Oddziały Muzeum Gdańska – Ratusz Głównego Miasta oraz Dom Uphagena przy ul. Długiej
Rejestracja: sowa@muzeumgdansk.pl / / 503 437 825
Uczestnictwo: 20 zł od osoby za jednorazowe zajęcia
Limit grupy: 12 osób
WARSZTATY PLASTYCZNE Z SOWĄ – HARMONOGRAM
ZABAWA Z KOMPOZYCJĄ
10 marca
– ćwiczenia polegające na wyklejaniu kolaży zgodnie z wybranym przez dziecko typem kompozycji (kompozycja centralna, serpentynowa itd.)
17 marca
Do wyboru:
– ułóż własną kompozycję ze sztucznych owoców i warzyw, a następnie ją narysuj,
– robimy wydzierankę. Przed naklejeniem elementów, robimy szkic kredkami.
24 marca
– wykonujemy origami płaskie z różnokolorowych kartek, przedstawiające martwe natury itd.
31 marca
Do wyboru:
– robimy własny gabinet osobliwości, asamblaż, wyklejamy kamyczki, piórka itd.
– robimy bibułowe kwiaty, a następne układamy z nich bukiet, przyklejając je do kartki papieru.
ZAJĘCIA Z RYSUNKU
7 kwietnia
– chochlik pozakrywał elementy naszej kolorowanki – spróbuj dorysować brakujące części owoców z obrazów gdańskich artystów.
14 kwietnia
– robimy frotaż (technika odbijania faktur za pomocą pocierania kredką).
21 kwietnia
– odkrywamy tajemniczo brzmiący grabarz.
28 kwietnia
Do wyboru:
– układamy wspólnie martwą naturę, następnie każdy rysuje ją na swój indywidualny sposób,
– robimy wielką kopię obrazu – każdy maluje swoją część, a następnie sklejamy całość.
ZAJĘCIA Z MALARSTWA
5 maja
– robimy własną martwą naturę z odbitek od pieczątek (pieczątki przygotowane przez prowadzącego / wykonane przez uczestnika zajęć)
12 maja
– wariacje na temat obrazów gdańskich mistrzów malarstwa (kopiowanie, własna interpretacja reprodukcji obrazów); akryl, tempery, plakatówki.
Ratusz Głównego Miasta oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje naszego Miasta.
Ratusz Głównego Miasta …