Zielona Sowa

Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach. Jak zrobić exlibris?

Muzeum w Gliwicach online
🗺 mapa
📅 sobota 20.03.2021
Warsztaty linorytu z Muzeum w Gliwicach. Jak zrobić exlibris?
Muzeum w Gliwicach rozpoczęło nowy, niezwykle atrakcyjny cykl warsztatów – spotkania poświęcone technice linorytu. Staną się one okazją, by w sposób praktyczny poznać sztukę grafiki warsztatowej, rozwijać artystyczne zdolności i pasje. Uczestnicy zajęć będą mogli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne wykonanie linorytów. Przy okazji przybliżymy historię techniki graficznej, jaką jest linoryt, nie zabraknie też grafik artystycznych, znajdujących się w zbiorach Muzeum w Gliwicach. Cały cykl dedykujemy pamięci gliwickiego artysty-grafika Konstantego Teodorowicza i jego żony Danuty Marii Teodorowicz. Przekazała ona w darze naszemu Muzeum matryce linorytnicze autorstwa Konstantego Teodorowicza. Cykl warsztatów przygotowała i prowadzić będzie artystka-grafik Ewelina Szostakiewicz. Podczas drugiego spotkania, w sobotę, 20 marca o godz. 11.00 na platformie ZOOM dowiemy się, jak wykonać exlibris.

Na zajęcia zapraszamy młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Warsztaty początkowo realizowane będą za pośrednictwem platformy ZOOM, a następnie – wraz ze znoszeniem obostrzeń – już w salach edukacyjnych Willi Caro. Udział w zajęciach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Ekslibris to wytwór artystyczny, który łączy literaturę ze sztukami plastycznymi. Najogólniej można określić ekslibris jako znak własnościowy danego egzemplarza książki. Technicznie rzecz ujmując, ekslibris jest to niewielka grafika, którą przykleja się do wewnętrznej strony okładki książki.

Z reguły ekslibris posiada dwie funkcje. Z jednej strony jest to wyrób o typowo użytkowym charakterze. Ekslibris można wykorzystać do oznaczenia konkretnej książki jako swojej własność i. Z drugiej strony ekslibris jest uznawany za wytwór przynależny do świata sztuki. Wykonywana za pomocą tradycyjnych technik druku niewielka grafika, charakteryzować się może wysokim poziomem estetyki oraz walorami artystycznymi. Ekslibris jako tzw. miniatura graficzna ceniona jest przez kolekcjonerów i teoretyków sztuki. Również twórcy aktywnie zajmujące się działalnością artystyczną wykazują spore zainteresowanie ekslibrisem. Co ważne, nawet osoby nieposiadające wcześniejszego doświadczenia z wykorzystaniem tradycyjnych technik graficznych, bez kłopotu poradzą sobie z wykonaniem niewielkiego ekslibrisu. Do samodzielnego stworzenia znaku własnościowego książki, doskonale nadać się może technika linorytu.

W kolekcji Muzeum w Gliwicach znajduje się sporo przykładów interesujących ekslibrisów. Są to nie tylko finalnie zrealizowane odbitki graficzne, ale także matryce wykorzystywane do stworzenia ekslibrisów. Przykładami ekslibrisów najsilniej związanymi z instytucją Muzeum w Gliwicach, są te stworzone bezpośrednio dla niej. Wartymi uwagi autorami ekslibrisów Muzeum w Gliwicach są między innymi: Paweł Drozd, Anatolij Siwak, Branko Raković i Vincze Laszlo.

Warsztaty bezpłatne, zapraszamy uczestników od 12 roku życia
Zapisy: 783 560 006

523 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent