Warsztaty artystyczne dla Dzieci w Rodziców w Poznaniu

📅 wtorek 12.04.2011 do poniedziałek 05.12.2011
Warsztaty artystyczne dla Dzieci w Rodziców w Poznaniu
Opowiadacze świata to projekt Stowarzyszenia Jeden Świat i Pracowni SztukaPuka, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działania projektu opierają się o opowieść jako formę przekazu ustnego, otwierającą nieskończony świat wyobraźni, uczuć i doświadczeń. Poprzez szereg wydarzeń zaplanowanych od marca do grudnia 2011 r. w przestrzeni miejskiej Poznania i w Pracowni SztukaPuka, ul. Matejki 44/2 przybliżymy dzieciom, młodzieży i dorosłym sztukę opowiadania i zaprosimy do działań twórczych w dziedzinach: teatr, malarstwo i rysunek, ceramika, rękodzieło.
Inspiracją działań podejmowanych w projekcie są bajki i baśnie z różnych kultur, opowiadane z pokolenia na pokolenie przez dziadków, rodziców, wędrownych gawędziarzy. Pochodzą one z różnych zakątków świata – dzięki nim można z jednej strony przekonać się o bogactwie, jakie płynie z różnorodności kultur, z drugiej – odkrywać uniwersalność podstawowych wartości i prawd.

Projekt wykorzystuje metody nieformalnej edukacji, przygotowując grupę „amatorów" w dziedzinie sztuki opowiadania do pracy z dziećmi i młodzieży w roli opowiadacza, propagując ideę kultywowania przekazów ustnych wśród rodziców i starszych pokoleń, wreszcie ucząc metod wykorzystania opowieści rodziców i nauczycieli.

Działania skierowane są do szerokiej społeczności Poznania:
– dzieci i młodzieży (od 5 do 19 lat), uczestniczących w warsztatach twórczych inspirowanych opowieścią,
– rodziców, którzy chcą wykorzystać opowieści, by wspierać indywidualny rozwój dzieci,
– nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury i innych osób zainteresowanych opowieścią i baśnią jako metodą pracy z dziećmi

Opowieść jako temat przewodni.
Opowieść jest dla twórców projektu przede wszystkim wspólnym doświadczeniem opowiadającego i słuchacza. Z pierwszymi wypowiedzianymi słowami razem przenoszą się w świat wyobraźni, świat niedosłowny, niedopowiedziany, symboliczny i razem tę opowieść przeżywają.
W tym świecie spotykają się dobro i zło, prawość i nikczemność, głupota i mądrość, marzenia i obawy, nimfy i potwory, tam wszystko może się zdarzyć: to czego pragniemy i to czego się boimy… Dobrze jest tam zabrać kogoś bliskiego, do kogo mamy zaufanie. Dlatego opowieść to magiczny czas, jaki rodzice i nauczyciele mogą dać dzieciom, aby je wzmacniać. To kontakt o wiele głębszy niż czytanie bajki.
Wydarzenia projektu mają zachęcić uczestników do odkrywania na nowo tej prastarej formy ekspresji i podejmowania własnych poszukiwań twórczych. Sztuka opowiadania sama w sobie jest twórczością artystyczną, jej forma pozwala na połączenie tradycji ze współczesnością, znanego z tym, co jeszcze niepoznane, interakcji w grupie i indywidualnych przeżyć. Warto ją ocalić od zapomnienia.

 

PROGRAM PROJEKTU:

Widowisko narracyjne „Opowieści świata" w wykonaniu Grupy Studnia O
11 kwietnia 2011 r., godz. 17.00, CK Zamek

Warsztaty dla opowiadaczy
Szkolenie dla osób gotowych do uczestniczenia w późniejszych zajęciach dla dzieci i młodzieży w roli opowiadaczy, prowadzone przez Grupę Studnia O.
12 – 13 kwietnia 2011 r., w godz. 8.00 – 16.00, Pracownia SztukaPuka

Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży (w wieku 5 – 19 lat) w Pracowni SztukaPuka

Warsztaty malarstwa i rysunku (dla dzieci w wieku 5-7 lat i 8-11 lat)
8, 22, 29 maja 2011 r., godz. 10.30-12.30; 13.00-15.00

Warsztaty ceramiczne (dla dzieci w wieku 5-7 lat i 8-11 lat)
5, 19, 26 czerwca 2011 r. godz. 10.30-12.30; 13.00-15.00

Warsztaty rękodzieła (dla młodzieży w wieku 12-15 lat i 16-19 lat)
11, 18, 25 września 2011 r., godz. 10.30-12.30; 13.00-15.00

Warsztaty teatralne (dla młodzieży w wieku 12-15 lat i 16-19 lat)
9, 16 ,23 października 2011, godz. 10.30-12.30; 13.00-15.00

Każdy uczestnik bierze udział w cyklu trzech warsztatów jednego rodzaju.

Warsztaty dla rodziców
Warsztaty dla rodziców dotyczą wykorzystania baśni i opowieści jako inspiracji do działań twórczych z dziećmi w domu.
29 maja 2011 r. i 25 września 2011 r.,

Szkolenia dla nauczycieli
Szkolenia dla nauczycieli dotyczą wykorzystania opowieści z różnych stron świata w pracy z dziećmi i młodzieżą w szkole.
9-10 maja 2011 r. i 19-20 września 2011 r.

Sierpień opowiadaczy
6-7 sierpnia 2011 r., plener: poznańskie parki

5 grudnia 2011 r. – Koncert Finałowy pełen opowieści i muzyki folkowej.

Udział w powyższych wydarzeniach jest bezpłatny, wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca: info@opowiadaczeswiata.org.pl

Opis działań:
1. Widowisko narracyjne „Opowieści świata" – 11 kwietnia 2011, godz. 17.00
Projekt rozpocznie się widowiskiem narracyjnym w wykonaniu Grupy Studnia O. w CK Zamek. Na spotkaniu przeniesiemy uczestników do świata opowieści, która harmonijnie współistnieje z muzyką wykonywaną na tradycyjnych instrumentach. Weźmie w nim udział 60 uczestników (dorosłych i dzieci).
Miejsce: CK Zamek, Sala kominkowa

2. Szkolenie dla opowiadaczy – 12-13 kwietnia 2011,
W szkoleniu dla opowiadaczy będzie uczestniczyć 15 osób mających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, zainteresowanych zdobyciem umiejętności tworzenia i opowiadania bajek oraz gotowych do uczestniczenia, w roli opowiadacza, w zaplanowanych w projekcie warsztatach twórczych dla dzieci i młodzieży. Podczas szkolenia uczestnicy nauczą się jak konstruować opowieści (praca nad tekstem) i jak opowiadać (praca nad głosem, gestem, mimiką). Będą pracować nad tekstami bajek, które zostaną wykorzystane w projekcie i spróbują swoich sił jako opowiadacze przed zaproszoną publicznością. Prawdziwa opowieść powstaje w interakcji, potrzebuje żywej sytuacji – uczestnicy szkolenia, występując przed publicznością i pod okiem profesjonalistów w praktyce wykorzystają zdobyte podczas szkolenia umiejętności, każdy z nich zakończy szkolenie z własną bajką. Szkolenie będzie trwało 16 godzin zajęciowych.
Prowadzący: Grupa Studnia O.
Miejsce: Pracownia SztukaPuka

3. Wiosenny cykl warsztatów dla dzieci w wieku 5-7 lat oraz 8-11 lat

W okresie od maja do czerwca zostanie zorganizowany pierwszy, wiosenny cykl warsztatów dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
Warsztaty z dziećmi i młodzieżą będą złożone z dwóch części:
– ustnego przekazu opowieści z danego regionu świata, według scenariusza i w wykonaniu poszczególnych uczestników projektu – opowiadaczy;
– twórczych warsztatów inspirowanych opowieścią z następujących dziedzin: teatralne, plastyczne, ceramiczne i rękodzielnicze.
W pierwszym cyklu odbędzie się 6 warsztatów malarstwa/rysunku i 6 warsztatów ceramicznych dla dzieci w dwóch grupach wiekowych: 5-7 lat, 8-11 lat. Każda grupa wiekowa weźmie udział w trzech warsztatach.

Warsztaty malarstwa i rysunku to praca z kolorem i formą. Ucząc się poszczególnych technik malarstwa i rysunku (od akwareli, akrylu, tuszu, węgla, pasteli, monotypii itd.) dzieci będą mogły nie tylko zilustrować usłyszaną historię, ale w malarski sposób wyrazić świat, jaki powstał w ich wyobraźni podczas opowieści i emocje z nim związane. Własne dzieła dzieci będą zabierały do domu jako pamiątkę warsztatu i zachętę do dalszej pracy.
Prowadząca: Maria Piskorska

Warsztaty ceramiczne będą miały na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni, przy jednoczesnym ćwiczeniu sprawności manualnej. Każde dziecko będzie miało okazję nauczenia się zasad pracy z gliną, stworzy własne dzieła: postacie, przedmioty użytkowe, rzeźby związane z opowieścią, które zostaną wypalone w piecu ceramicznym i przekazane młodym twórcom.
Prowadzący: Wojciech Tężycki

4. Warsztaty dla rodziców

Warsztaty dla rodziców będą dotyczyć wykorzystania opowieści z różnych stron świata jako inspiracji do działań twórczych z dziećmi w domu. Rodzice poznają zalety opowiadania dla rozwoju dziecka, otrzymają przykładowe teksty i wątki opowiadań, które będą mogli wykorzystać, wspólnie stworzą zbiór działań twórczych, które można zrealizować w domu dając dziecku szansę wyrażenia emocji i ekspresji twórczej.
Prowadząca warsztaty: Małgorzata Swędrowska.

5. Warsztaty dla rodziców

Warsztaty dla nauczycieli będą dotyczyć wykorzystania opowieści z różnych stron świata w pracy z dziećmi i młodzieżą w szkole. Nauczyciele poznają możliwości wykorzystania opowiadanych bajek i baśni w pracy wychowawczej i dydaktycznej związanej z edukacją kulturalną. Często wydaje się, że bajki fascynują tylko małe dzieci, tymczasem młodzież w okresie dojrzewania chętnie do nich wraca – każdy może odnaleźć w bajkach i baśniach własne marzenia i wykorzystać ich inspirującą moc do rozwijania kreatywności i wyobraźni, budowania poczucia własnej wartości, rozwijania pasji i talentów. Nauczyciele otrzymają przykładowe teksty i wątki opowiadań, które będą mogli wykorzystać i wspólnie stworzą zbiór działań twórczych, które można zrealizować w szkole.
Prowadząca warsztaty: Małgorzata Swędrowska.

6. Sierpień opowiadaczy – otwarte spotkania z opowiadaczami w poznańskich parkach.
Zajęcie przestrzeni publicznej przez opowiadaczy będzie unikatowym przedsięwzięciem nawiązującym bezpośrednio do tradycji różnych kultur, w których gawędziarze gromadzili wokół siebie całe społeczności. Z opowiadaczami spotkają się mieszkańcy Poznania, którzy w sierpniowy weekend wybiorą się do parku – tacy „przypadkowi przechodnie" będą mogli w dowolnej chwili dołączyć do opowiadania, posłuchać je lub opowiedzieć własne.

7. Jesienny cykl warsztatów
W drugim cyklu odbędzie się 6 warsztatów rękodzielniczych i 6 warsztatów teatralnych. Każda grupa wiekowa weźmie udział w trzech warsztatach.

Warsztaty rękodzielnicze zakładają pracę z naturalnymi materiałami typu wełna, przędza, masa papierowa, drewno, kamień itp. Chcemy dzieci uczyć technik, nieraz już dawno zapomnianych lub odkrywanych „na nowo" jak: filcowanie na mokro i sucho, tkanie, czerpanie papieru, pokazać bogactwo technik z dziedziny papieroplastyki i związanych z pracą z materiałami pochodzącymi z przyrody. Na każdym warsztacie dzieci własnoręcznie wykonają przedmiot użytkowy lub dekoracyjny (breloczek, zakładkę, kartkę okolicznościową, lampion itd.), co ma służyć budowaniu w nich poczucia sprawstwa i inspirować do dalszej samodzielnej pracy w domu.
Prowadzący: Anna Zujewska, Agnieszka Jackowiak
Warsztaty teatralne będą polegały na pracy z ciałem i głosem mając na celu przełamywanie barier, rozwijanie ekspresji , swobody ruchu i naukę improwizacji. Dzieci wykonają ćwiczenia teatralne na koncentrację, współpracę, podejmą próby interpretacji przedstawionej opowieści, od swobodnej zabawy w teatr inspirowanej tematem opowieści po interpretację znaczeń, teatr ciała i performance w grupach z młodzieżą.
Prowadząca: Adrianna Koralewska

8. Koncert finałowy
Finałowym wydarzeniem będzie koncert muzyki tradycyjnej przeplatanej opowieściami. Wystąpią także uczestnicy projektu: opowiadacze i uczestnicy warsztatów, zostaną zaprezentowane rezultaty projektu i odbędzie się premiera publikacji „Opowiadacze świata".

Niebawem ruszy strona internetowa projektu www.opowiadaczeswiata.org.pl, na której na bieżąco będą zamieszczane relacje za wszystkich wydarzeń. Zapraszamy do odwiedzin!

 

 

 

Wszelkie dodatkowe informacje:

Joanna Lewandowska, 609 80 76 67, asia@sztukapuka.pl, info@opowiadaczeswiata.org.pl

Aneta Cruz-Kąciak, 606 827 978, aneta@jedenswiat.org.pl

 

 

 

178 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent