Weleda

Warsztaty animacji poklatkowej Na Bursztynowym Szlaku

📅 poniedziałek 03.09.2012 do piątek 26.10.2012
Warsztaty animacji poklatkowej Na Bursztynowym Szlaku

OKSiR w Cieplewie po raz kolejny znalazł się w gronie instytucji i organizacji wspieranych finansowo z funduszy unijnych. Dzięki umowie przyznania pomocy podpisanej z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, tym razem placówka otrzyma niemal 10 tys. zł dotacji na operację z zakresu tzw. małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ośrodek zaplanował w sumie dziesięć dwudniowych, wyjazdowych warsztatów animacji poklatkowej w różnych miejscowościach na terenie gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki. Zajęcia odbędą się w świetlicach wiejskich w: Wiślince, Juszkowie, Lędowie, Jagatowie, Żuławie, Bogatce, Goszynie, Cieplewie (w pracowni plastycznej w siedzibie OKSiR) i Żukczynie (gm. Pruszcz Gdański) oraz Różynach (gm. Pszczółki). Bezpłatne zajęcia zostaną przezprowadzone we wrześniu i październiku.

– Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z techniką produkcji filmowej metodą animacji poklatkowej – wyjaśnia Grzegorz Antoni Cwaliński. – Nie każdy wie, że aby powstał krótki film, trwający zaledwie minutę, trzeba wykonać 1440 klatek, czyli pojedynczych obrazków. My posłużymy się w tym celu aparatem fotograficznym i do wykonania animacji, czyli "ożywienia" obrazu, wykorzystamy zdjęcia. Tytuł operacji nawiązuje do dawnej przeszłości naszego regionu, przez który w czasach cesarstwa rzymskiego przebiegał słynny Bursztynowy Szlak. Ówcześni kupcy przybywali tym szlakiem po cenione już wtedy "bałtyckie złoto". Uczestnicy zajęć dowiedzą się czym "jantarowa droga" i zapoznają się z odkryciami archeologicznymi z tamtego okresu, jakich dokonano na terenie dzisiejszego powiatu gdańskiego. Dowiedzą się też jak żyli ówcześni mieszkańcy tych ziem.

Uczestnicy warsztatów będą też mogli wykorzystać wyobraźnię i rozwinąć swoje artystyczne uzdolnienia. Zadaniem każdej grupy będzie bowiem wspólne opracowanie scenariuszy krótkich filmów (pod okiem i przy wsparciu instruktora) oraz zaprojektowanie i wykonanie zarówno dekoracji, jak i kostiumów – z materiałów dostarczonych przez organizatora. Sami też wcielą się w aktorów, odrywając przed aparatem filmowym wymyślone scenki. Dobrej zabawy nie zabraknie, a efekty swej pracy młodzi filmowcy zobaczą na dużym ekranie, podczas gali zaplanowanej na grudzień 2012 r. Wtedy w sali kinowo-teatralnej OKSiR Cieplewo zostaną zaprezentowane gotowe filmiki.

Do udziału w zajęciach OKSiR zaprasza dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy (u opiekunek w świetlicach wiejskich w poszczególnych miejscowościach i telefonicznie w OKSiR Cieplewo, pod nr.: 58 682 85 78). Decyduje kolejność zgłoszeń.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

I.            3 i 4 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Wiślince

II.            6 i 7 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Juszkowie

III.            10 i 11 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Lędowie

IV.            13 i 14 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Jagatowie

V.            20 i 21 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Żuławie

VI.            27 i 28 września 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Bogatce

VII.            4 i 5 października 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Goszynie

VIII.            11 i 12 października 2012 r. – w pracowni plastycznej OKSiR w Cieplewie

IX.            18 i 19 października 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Żukczynie

X.            25 i 26 października 2012 r. – w świetlicy sołeckiej w Różynach

Na zdjęciu:
W ramach ostatniej zorganizowanej przez OKSiR operacji “Średniowieczne inspiracje – pieczęć cysterska w XXI wieku, czyli warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży” od stycznia do kwietnia 2012 r. uczestnicy poznawali technikę linorytu.