Wakacje w Muzeum Narodowym w Szczecinie

📅 wtorek 05.07.2016 do piątek 15.07.2016
10 zł za 1 zajęcia
Lato w mieście

Wreszcie rozpoczynają się wakacje! W związku z tym przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci warsztaty i grę o nazwie „A my gramy – kolekcjonerska gra muzealna”. Jest to idealna propozycja dla wszystkich małych zbieraczy, którzy z każdego spaceru wracają z nowymi skarbami. Dzieci uwielbiają gromadzenie, bo kolekcjonować można wszystko, co wpadnie w ręce. W te wakacje dzieci przygotują niezwykłą i niepowtarzalną, inspirowaną eksponatami muzealnymi, kolekcję prac, która stanie się bazą do stworzenia autorskiej wystawy. Dodatkowo uczestnicy całego cyklu spotkań będą mogli wziąć udział w towarzyszącej zajęciom grze.

Ucz się! Baw się! Poznawaj! Doświadczaj! Twórz!

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat i odbywają się w godzinach 11.00–13.00. Koszt uczestnictwa 1 osoby: 10 zł za 1 zajęcia.

Harmonogram warsztatów w pierwszym tygodniu (5–8.07.2016)

5 lipca 2016 (wtorek)

Tajemnice pomorskich wykopalisk

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

prowadzący: Tomasz Choroba

6 lipca 2016 (środa)

Na pielgrzymim szlaku

prowadzący: Tomasz Choroba

7 lipca 2016 (czwartek)

Dzień morza w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8

prowadząca: Ewa Kimak

8 lipca 2016 (piątek)

Gry, zabawy i zabawki dawnych mieszkańców Pomorza

prowadząca: Ewa Kimak

Harmonogram zajęć w drugim tygodniu (12–15.07.2016)

12 lipca 2016 (wtorek)

Od dawnych do współczesnych – historia pieniądza zamknięta w sakiewce

13 lipca 2016 (środa)

Fabryka pieniądza

14 lipca 2016 (czwartek)

Chropowate i gładkie – awersy i rewersy. O wizerunkach i przedstawieniach na monetach oraz stemplach

15 lipca 2016 (piątek)

Stemplowanie, modelowanie. O medalach i nie tylko…

prowadzące: Agata Kamińska, Dorota Baumgarten-Szczyrska

Wakacje w muzeum rozpoczynamy już we wtorek 5 lipca. Tego dnia poznamy tajemnice pomorskich wykopalisk oraz odpowiemy na wiele pytań, m.in. czy starożytni nosili wąsy? czym jest i do czego służył bursztynowy niedźwiadek ze Słupska? czy biżuteria w epoce brązu była wygodna? jak i czym wywiercić otwór w kamiennej siekierce bez użycia współczesnych technologii? Będzie również okazja do wcielenia się w rolę średniowiecznego pielgrzyma, skompletowania potrzebnego ekwipunku, ruszenia w drogę i zdobycia upragnionej plakiety potwierdzającej przebytą drogę. Podczas następujących po sobie spotkań i poznawania kolejnych wystaw wspólnie ustalimy cel pozamorskich podróży szczecinian, nazwę najpopularniejszej gry planszowej w XIX wieku i to, czy szczecinianie bawili się w Indian.

Drugi tydzień upłynie nam na zgłębianiu tajemnic pomorskich mennic. Poszukamy odpowiedzi na pytania: kto wymyślił pieniądze? czy monety zawsze są okrągłe? czy wszystkie banknoty są drukowane? kim był liczykrupa? czy każdy medal ma dwie strony? czym są płacidła? skąd wzięła się nazwa banknot? czy rewers zawsze jest w parze z awersem? kiedy pojawił się orzeł na monetach?

Zasady gry

Ideą gry jest kolekcjonowanie własnych prac powstałych w czasie zajęć organizowanych w ramach Wakacji w muzeum i stworzenie z nich autorskiej wystawy. Zbieranie to świetne hobby. Gra uczy i bawi, a dzieci – które wezmą w niej udział – będą mogły zostać przez chwilę archeologiem, historykiem, artystą, mincerzem i muzealnikiem.

Każdy uczestnik spotkania i gry dostanie specjalną kartę, na której pod koniec dnia prowadzący zajęcia wbije odpowiednią pieczątkę. Warunkiem jej otrzymania będzie prawidłowe wykonanie zadania związanego z tematem zajęć. Na zdobywców wszystkich pieczątek czeka niespodzianka.

Dodatkową atrakcją dla najwytrwalszych będzie możliwość samodzielnego wybicia monety.

Kontakt, informacje i zapisy

Agata Kamińska