Królik i Misia

Wakacje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

📅 czwartek 04.07.2013 do czwartek 08.08.2013
Wakacje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

NOWY DZIEŃ, NOWY WĄTEK (uczestnicy indywidualni, 10-12 lat)

4 lipca / czwartek
Otwarte biuro projektowe placu Wolnica

Co zrobić aby miasto było przyjazne dla swoich mieszkańców? Jak wygląda proces planowania przestrzeni? Jakimi narzędziami posługują się współcześni architekci? Zapraszamy do projektowania Placu Wolnica. Zastanowimy się, czego brakuje w najbliższej okolicy Muzeum i jak można by to zmienić. W trakcie zajęć w terenie każdy z uczestników będzie miał okazję do samodzielnego wykonania pomiarów, które posłużą do budowania wspólnej koncepcji nowego placu. Prowadzenie: Zuzanna Łobodzińska
fot. Marcin Wąsik_MEK

11 lipca / czwartek
Od balkonowej doniczki do miejskiego ogrodu

Na czym polega praca architekta krajobrazu? Jak zmienić betonowe pustynie w zielone ogrody? Przegląd niekonwencjonalnych sposobów sadzenia zieleni w mieście pomoże nam w samodzielnym projektowaniu i zasiewu roślin w miejscach niekoniecznie podobnych do parapetowej doniczki.
Prowadzenie: Zuzanna Łobodzińska

18 lipca / czwartek
Oberek. Zagraj i zawiruj z nami!

Poznamy rodzime rytmy oberka i polki. Spróbujemy włączyć się do wspólnego muzykowania poprzez grę na przeróżnych instrumentach rytmicznych, także na oryginalnych bębnach obręczowych. Zabawy ruchowe przy muzyce na żywo pomogą uczestnikom wzmocnić koncentrację i pamięć słuchową.
Prowadzenie: Katarzyna Noga, Krystian Pisowicz

25 lipca / czwartek
ABC drzeworytów

Jak dawniej wyglądała produkcja drzeworytów a jak powstają współczesne plakaty? Jak przy pomocy kilku znaków zbudować informację czytelną z perspektywy przechodnia? Porozmawiamy o przykładach grafik w kulturze ludowej i zobaczymy przykłady matryc zachowanych w kolekcji Muzeum. Podczas warsztatów wykonamy grafikę ciętą dłutem w linoleum.
Prowadzenie: Justyna Mazur (Sztukolotnia)

1 sierpnia / czwartek
T-shirt na 1001 sposobów

T-shirt – ubranie na co dzień czy od święta? Czy można nosić go przodem do tyłu lub na drugą stronę? Sprawdzimy jak bawełnianą koszulkę noszą ludzie w różnych zakątkach świata oraz jak współczesna moda wpływa na ich wygląd. Zainspirowani kolekcją dawnych strojów spróbujemy nadać własnym t-shirtom nową formę.
Prowadzenie: Gabrysia Wiśniewska

8 sierpnia / czwartek
Fotodziennik

Jakie miejsca uznajemy za wizytówkę miasta? Które punkty Krakowa chcielibyśmy utrwalić dla następnych pokoleń? Spacer po mieście posłuży do stworzenia fotograficznej relacji z jednego dnia życia miasta.
Prowadzenie: Justyna Mazur (Sztukolotnia)

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Terminy: zawsze w czwartki, godziny 12:00-14:00
Koszt: 15 zł (osoba). Opiekunowie udział bezpłatny. Przy jednorazowym zakupie biletów na cztery i więcej warsztatów, koszt za pojedynczy warsztat wynosi 12 zł.
Obowiązują rezerwacje. W przypadku niedokonania rezerwacji, wstęp w miarę wolnych miejsc.
Kontakt: edukacja@etnomuzeum.eu │ telefon: (12) 430 60 23