Fisher Price
rysuj

VIII Forteczny Weekend – architektura przemysłowa i fortyfikacje. Impreza rodzinna

Park Siewcy w Luboniu przy ulicy Armii Poznań
🗺 mapa
📅 sobota 30.04.2016 do niedziela 01.05.2016
impreza bezpłatna
Majówka w Poznaniu
Zielona Sowa
Zielona Sowa

Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji Poznań za pół ceny koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.
W tym roku nasze przedsięwzięcie będzie dość nietypowe, a jego głównym celem będzie zwrócenie uwagi na walory niedocenianej architektury przemysłowej. W sobotę będzie można zwiedzić niedostępną na co dzień ponad stuletnią Fabrykę Drożdży G. Sinnera w Luboniu. Detal architektoniczny budynków, co ciekawe, nawiązuje do gotyckiej architektury obronnej. Następnego dnia obejrzymy pozostałości dawnej Wieży Górnośląskiej zbudowanej na terenach targowych według projektu słynnego architekta Hansa Poelziga. Do zakończenia drugiej wojny światowej była ona symbolem targów, a w momencie budowy budziła ożywione dyskusje. Podczas okupacji powstały tutaj również schrony przeciwlotnicze związane z funkcjonującą w halach fabryką Focke Wulfa produkujące doskonałe myśliwce Fw-190.

Szczegółowe informacje:

film

Program:

Sobota (30 kwietnia):

Fabryka Drożdży
W tym dniu będzie można zwiedzić między innymi drożdżownię, zajrzymy do wnętrza odrestaurowanego komina, obejrzymy także budynki mieszkalne przygotowane dla wykwalifikowanej kadry sprowadzonej z głębi kraju. Po spacerze dodatkową atrakcją będzie też wojskowa grochówka prosto z kotła oraz tradycyjny chleb ze smalcem. Nie zabraknie też niewielkiego obozu wojskowego ze strzelnicą pneumatyczną.

Zbiórka:
Godz. 11.00 – przed pomnikiem w Parku Siewcy w Luboniu (ulica Armii Poznań, dogodne miejsca parkingowe w pobliżu cmentarza).

Niedziela (1 maja):

Wieża Górnośląska
Modernistyczną Wieżę Górnośląską w Poznaniu zaprojektował w związku z Wystawą Wschodnioniemiecką w 1911 roku słynny architekt Hans Poelzg (znany również z realizacji Zakładów Chemicznych w Luboniu). Budowla do drugiej wojny światowej stanowiła symbol poznańskich targów.
W trakcie naszej imprezy o godz. 11.00 Przemysław Maćkowiak opowie o słynnym architekcie Hansie Poelzigu będącym projektantem nie tylko Wieży Górnośląskiej, ale również Zakładów Chemicznych w Luboniu.
Natomiast Piotr Sobczak o godz. 14.00 wygłosi prelekcję „Wolne Tory – pociąg do nowoczesności”, traktujący o problemie zagospodarowania tego specyficznego i budzącego ożywione dyskusje obszaru.
Po obu prelekcjach odbędzie się także spotkanie z Filipem Czekałą autorem książki „Historie warte Poznania”, w której znalazło się wiele informacji związanych z historią Targów.
Nie zabraknie też wątków związanych z nalotami w 1944 roku, gdzie w rozległych halach funkcjonowała fabryka Focke Wulfa produkująca doskonałe myśliwce Fw-190. Będzie też można obejrzeć materiały filmowe zrealizowane przez Rafała Biernackiego z ekipą TVP Poznań w serii programów „Wielkopolska Enigma” przy współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Dziennikarz będzie naszym gościem i opowie też o swojej pasji związanej z historią (po prelekcji o godz. 11.00).
Na koniec odbędą się spacery historyczne, a klimat tamtych lat przybliżą mundury oraz stroje z tamtych lat.

Zbiórka:
Godz. 11.00, 14.00 – przed Wejściem Wschodnim na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony Mostu Dworcowego („Akwarium”).

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę (nie są konieczne zapisy). Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie.

Dodatkowe informacje: www.tmmlsh.pl, facebook.com/tmmlsh

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia; współpraca: Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A. Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie, P.H.U. Zimliński, Lubanta S.A., Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Fabryka Umundurowania Braci Kłoskowskich Hero Collection, Wydawnictwo Rebis, Kuchnia Polowa Poznań, Oddział w Poznaniu Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej Semper Fidelis.

Patronat honorowy: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Burmistrz Miasta Lubonia Małgorzata Machalska.

Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102, e-mail: przemo.mackowiak@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Ilustracja: Widok Fabryki Drożdży G. Sinnera od strony ulicy Armii Poznań na pocztówce wydanej przed rokiem 1906 przez D. Goldberga w Poznaniu. Zbiory © Przemysława Maćkowiaka.

468 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent