Rytm w sztukach
5 czerwca 2016 w godz. 10.00-17.00
Z dr Leszkiem Lorentem z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie odbędziemy, zagramy na egzotycznych instrumentach takich jak damaru czy krotale oraz dowiemy się jak perkusyjną podróż do najdalszych zakątków świata wykonać instrument z przedmiotów codziennego użytku.
Rytm wytańczymy z Marią Stokłosą, tancerką i choreografką, przewodniczącą Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, stypendystką MKiDN, współpracującą z najwybitniejszymi artystami z całego świata, która stworzyła m.in. taneczne interpretacje do muzyki Chopina czy Lutosławskiego.
Dr Rafał Rychter, prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odtworzy pracownię rzeźbiarską, w której przyjrzymy się procesowi twórczemu artysty oraz wykonamy mały szkic postaci z gliny, zaś Aleksandra Mazurkiewicz z Pracowni Medalierskiej oraz ASP stworzy z uczestnikami warsztatu podobiznę Fryderyka Chopina techniką medalierską.
Zachęcamy do przybycia także rodziców niemowlaków. Po raz kolejny zaproponujemy warsztaty umuzykalniające wg metody Gordona prowadzone przez Anitę Wleklińską, autorkę audycji i prowadzącą koncerty dla najmłodszych.
W modernistycznym parku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina przeprowadzimy grę terenową z nagrodami poświęconą rytmom w przyrodzie, zaś rodzice będą mogli wysłuchać porad architekta krajobrazu Jakuba Botwiny, który opowie jak zaprowadzić rytm w ogrodzie przydomowym. Nie zabraknie również wspólnego sadzonkowania.
Rytm odkryjemy także w dziełach Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima. Do wierszy poety kompozytor stworzył piosenki, które staną się punktem wyjścia do ćwiczeń aktorskich prowadzonych przez Jolantę Denejko, reżyserkę współpracującą z różnymi scenami teatralnymi i autorkę wielu warsztatów dla dzieci. Finałem będzie recital fortepianowy, na którym usłyszymy m.in. „Rzeczkę” i Ptasie plotki”, które w pięknym parku powstałym na cześć Fryderyka Chopina zabrzmią wyjątkowo.
Usłyszymy ponadto recitale Krzysztofa Książka, laureatów 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz koncerty uczniów szkoły muzycznej.
Wstęp wolny dla osób z dziećmi.
Muzeum Fryderyka Chopina
Muzeum prowadzi wielokierunkowe działania edukacyjne skierowane do dzieci, dorosłych oraz młodych, utalentowanych pianistów i osób niepełnosprawnych. Nauczamy poprzez lekcje muzealne, Małą Akademię Muzyki Polskiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku i liczne wydarzenia edukacyjno-artystyczne. Obecnie, ze względu na ograniczenia …
00-368 Warszawa
22 44 16 251, 252
bilety.muzeum@nifc.pl
https://muzeum.nifc.pl
facebook