V Gala Światła i Energii – Grudziądz

📅 piątek 12.09.2014 do niedziela 14.09.2014
V Gala Światła i Energii – Grudziądz

W tym roku organizatorzy zapraszają na widowiskowy spektakl uliczny na podstawie prozy Stanisława Lema „Planeta Lem" oraz na koncert wokalisty grupy Genesis Ray′a Wilsona. Podczas koncertu zabrzmią największe przeboje grupy Genesis m. in. "I can′t Dance", "Jesus he knows me", "Calling All Stations", "Mama", "Congo" czy "Carpet Crawlers". Na zakończenie gali zaprosimy na koncert w wykonaniu FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO & BAROCK QUARTET – będą to jazzowe opracowania utworów klasycznych m.in. Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina.

Cykl kilkudniowych propozycji na rozpoczęcie nowego sezonu kulturalnego, okazał się dobrym pomysłem, zatem nie rezygnujemy z tego pomysłu również w tym roku. Gala w znaczący sposób wzbogaca ofertę kulturalną w mieście, a dodatkowym atutem jest fakt, że wstęp na wszystkie koncerty i pokazy jest bezpłatny, zatem zapraszamy.

Sponsorem gali jest Grupa Energa

Sponsorem koncertu „Ray Wilson – Genesis Classic Orchestra" są Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia – obchodzące w tym roku 115 lecie istnienia.

Program:

12 września (piątek)     Parking przy teatrze

„Planeta Lem" Teatr Biuro Podróży – spektakl plenerowy

godz. 20.00                 wstęp bezpłatny

 

13 września (sobota)       Błonia Nadwiślańskie

„Ray Wilson – Genesis Classic Orchestra" – koncert

godz. 20.00     wstęp bezpłatny

 

14 września (niedziela)    Dziedziniec Ratusza

Projekt muzyczny „Od Bacha do Gershwina"

godz. 18.00                 wstęp wolny

12 września      Parking przy teatrze
„Planeta Lem" Teatr Biuro Podróży – spektakl plenerowy
godz. 20.00                 wstęp bezpłatny

„Planeta Lem" to historia sceniczna opowiedziana na podstawie prozy Stanisława Lema, jest przenikliwą i pełną humoru diagnozą współczesnego świata. Niesie refleksje na temat relacji między rozwojem technologii a ograniczeniami ludzkiego gatunku. Przedstawienie w reżyserii Pawła Szkotaka pokazuje świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewnia rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt, czym doprowadza ją do degeneracji i gnuśnej pasywności.

-Przedstawienie jest nie tylko rozrywką, ale też filozoficzną opowieścią o tym jak trudno poradzić sobie z odzyskaną wolnością. To historia, która nigdy nie została przez Stanisława Lema napisana, będąca impresją teatru powstałą jedynie w oparciu o twórczość pisarza. Bohaterami "Planety Lem" są jednak postaci znane z powieści i opowiadań Lema: m.in. Ijon Tichy, profesor Tarantoga, społeczność Lepniaków, roboty, superkomputer. Lepniacy to "ludzie przyszłości", którzy tak dalece dali się wyręczać w różnych zadaniach, że całkowicie pozwolili się podporządkować robotom. Te – na początku – opiekowały się nimi, wykonywały za nich zadania. W związku z tym Lepniacy rozrośli się, są tędzy i ociężali – nie tylko fizycznie, ale i umysłowo. Wszystkie bardziej wyrafinowane czynności, związane np. ze sztuką, przejęły na siebie roboty, a proste prace, niewymagające specjalnej finezji (…) pozostawiono Lepniakom – opowiadał Paweł Szkotak w Berlinie o bohaterach przedstawienia.

W spektaklu Szkotaka Lepniacy zostają namówieni do buntu przeciw robotom. Bunt zostaje przeprowadzony, Lepniacy triumfują, ale potem nie potrafią się odnaleźć w nowym świecie, tęsknią do starego porządku.

To jest w tym spektaklu ważne: pokazuje jak trudno poradzić sobie z odzyskaną wolnością. "Planeta Lem" to właściwie powiastka filozoficzna, mówiąca o tym, że wolność jest też odpowiedzialnością i nie zawsze jest ją łatwo znieść – zauważył reżyser.

Jak dodał, Lem w swej twórczości nie przedstawiał człowieka w najlepszym świetle, prezentując go jako jednostkę podporządkowaną najróżniejszym instynktom, dość leniwą i skorą do przemocy.

Ale mimo tego Lem traktuje człowieka z sympatią i poprzez ironię jaką stosuje, obraz człowieka nie jest całkiem czarny – ocenił artysta. Staraliśmy się w tym przedstawieniu trochę tej ironii, humoru pokazać. Ten spektakl mogą, zatem oglądać zarówno wyrafinowani widzowie, którzy znajdą w nim głębszy sens, zauważą głębszą warstwę twórczości Lema, jak i widzowie, którzy do teatru normalnie nie chodzą. To Lem, który nie tylko wymyśla różne nowe technologie i wynalazki, ale pokazuje nam jak będzie zmieniał się człowiek, jego istota – być może zajdzie to tak daleko, że niewiele będzie miała wspólnego z nami współczesnymi – ocenił Szkotak.

W spektaklu wykorzystano spektakularną, ruchomą scenografię autorstwa Agnieszki Zawadowskiej. Aktorzy ubrani w gigantyczne kostiumy jeżdżą na wrotkach, chodzą na szczudłach. Częścią scenografii jest aluminiowa konstrukcja, przypominająca pająka. W trakcie spektaklu konstrukcja unosi jednego z aktorów na wysokość ok. ośmiu metrów.- Trzeba się wykazać sporą brawurą, aby to w przedstawieniu wykonać. Ale wygląda to pięknie – przypomina człowieka Leonarda da Vinci, rozpartego na kole – ocenił Szkotak.

Widowisko plenerowe Teatru Biuro Podróży powstało przy współudziale Instytutu Adama Mickiewicza jako część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Spektakl pokazano m.in. w: Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Pekinie i Tokio – we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi tych stolic oraz partnerami lokalnymi.

"Daję cywilizacji narkozę, bo inaczej by siebie nie zniosła – pisał Stanisław Lem w ′Kongresie futurologicznym′. – Dlatego nie wolno jej budzić… Utrzymuję na skraju równowagi to, co beze mnie runęłoby w agonię powszechną. Jestem ostatnim Atlasem tego świata."

Czym skończy się kosmiczna podróż w czasie Ijona Tichego i jego spotkanie z Lepniakami – formą człowieka przyszłości? Czy w imię prawdy i świadomości Tichy ma prawo doprowadzić do katastrofy ich fałszywą idyllę? Czym skończy się interwencja przybysza z przeszłości?

Muzyka skomponowana przez Krzysztofa Nowikowa specjalnie dla tego projektu jest połączeniem brzmień symfonicznych z postindustrialnymi. Widowisko nie zawiera treści ksenofobicznych oraz niepoprawnych polityczne.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz: na podstawie prozy Stanisława Lema – Teatr Biuro Podróży
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Światła: Magda Górfińska

Aktorzy: Bartosz Borowski, Agata Elsner, Mateusz Felsmann, Miron Jagniewski, Mateusz Kostecki, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Piotr Wojtyniak, Tomasz Wrzalik

Produkcja: Teatr Biuro Podróży, Instytut Adama Mickiewicza

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której zadaniem jest promocja polskiej kultury na świecie i aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. W latach 2001-2010 Instytut Adama Mickiewicza zrealizował projekty promocyjne w 26 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, krajach Beneluksu, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Francji, Niemczech, na Ukrainie, Litwie, a także w Algierii, Maroku, Indiach i w Chinach. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów IAM zaprezentował ponad 3000 wydarzeń kulturalnych, które obejrzało 18 milionów widzów na trzech kontynentach.

 13 września        Błonia Nadwiślańskie
„Ray Wilson – Genesis Classic Orchestra" – koncert
godz. 20.00     wstęp bezpłatny

Koncerty z serii GENESIS Classic Orchestra – Ray Wilson przedstawiają największe przeboje Genesis ("I can′t Dance", "Land of Confusion" , „Follow you follow me", "No Son of mine", "Jesus he knows me", "Calling All Stations", "Mama", "Congo" czy "Carpet Crawlers") w wykonaniu ostatniego wokalisty tej grupy – Raya Wilsona, jego zespołu w tym muzyków klasycznych. W programie nie zabraknie także autorskich kompozycji szkota, w tym utworów z jego najnowszego solowego albumu „Chasing Rainbows".

Ray Wilson wyróżniony przez „Classic Rock Magazin" jako jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wielkiej Brytanii, kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową. W 1996r. Ray Wilson roku zastąpił Phila Collinsa w roli wokalisty zespołu GENESIS. Jako frontman tej legendarnej grupy współtworzył będący na czwartym miejscu pod względem ilości sprzedanych płyt Genesis album „Calling All Stations". W marcu 2010, zespół GENESIS został przyjęty do słynnego „Rock′n‘Roll Hall of Fame", jako jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów wszechczasów. Wcześniej, w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin z Rayem w składzie stworzył niezapomniany utwór Inside, który podbił listy przebojów całego świata. Szkocki wokalista współpracował także z takimi gwiazdami jak Armin Van Buuren, RPWL czy Scorpions.Parę lat temu, Ray Wilson zamieszkał w Polsce. Artysta jest założycielem działającej na terenie Poznania Fundacji Raya Wilsona, podejmującej działania z zakresu pomocy młodym ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

W zeszłym roku ukazało się ostatnie solowe wydawnictwo artysty pt. „Chasing Rainbows", album został okrzyknięty przez krytyków najlepszym w dorobku szkockiego wokalisty. W tym roku Ray świętuje 20 rocznicę pierwszego sukcesu komercyjnego (1994 zespół Stiltksin). Pod koniec kwietnia 2014r. ukazało się pierwsze DVD koncertowe Raya Wilsona – Genesis Vs Stiltksin – 20 years and more. (Polskie Radio).

14 września     Dziedziniec Ratusza
Projekt muzyczny „Od Bacha do Gershwina"
godz. 18.00                 wstęp wolny

Koncert w wykonaniu FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO & BAROCK QUARTET – jazzowe opracowania utworów klasycznych m.in. Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina.

W programie doskonałe jazzowe transkrypcje utworów wielkich klasyków – Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Chopina i Gershwina, autorstwa Filipa Wojciechowskiego, w wykonaniu znakomitych jazzmanów – pianisty, kompozytora i aranżera – Filipa Wojciechowskiego, Pawła Pańty i Cezarego Konrada oraz kwartetu smyczkowego Barock Quartet.

Program miał swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku na festiwalu „Muzyka u Źródeł" i został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.

Lider projektu, wybitny wirtuoz fortepianu, w sposób znakomity łączy swoją karierę muzyka klasycznego i jazzmana, przełamując skutecznie niegdysiejszy stereotyp o niemożności pogodzenia tych dwóch żywiołów. – Jazz Forum

Wykonawcy:

Filip Wojciechowski – fortepian

obok lidera wystąpią:

Paweł Pańta – kontrabas
Cezary Konrad – perkusja

oraz

Barock Quartet:
Wojciech Kołaczyk – I. skrzypce
Dariusz Groblewski – II. skrzypce
Zbigniew Szczęch – altówka
Michał Litwa – wiolonczela

 Filip Wojciechowski Trio, które obok lidera tworzą: Paweł Pańta i Cezary Konrad jest laureatem licznych konkursów jazzowych w kraju i za granicą m.in.: I. nagrody na konkursie „Jazz Juniors" w Krakowie, nagrody za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w Hoeilart w Belgi, finalistą konkursu w Leverkusen w Niemczech oraz laureatem „Klucza do kariery" na festiwalu „Pomorska Jesień Jazzowa". Trio dokonało nagrania dwóch płyt w Berlinie dla niemieckiej wytwórni Sachsiche Tontrager płytę "Classic Jazz" i polskiej Dux "Romantic meets jazz". Z okazji obchodów roku chopinowskiego 2010 Polskie Radio wydało płytę Filip Wojciechowski Trio "Chopin", na której znalazły się jazzowe transkrypcje utworów Chopina w aranżacjach lidera.

W roku 2011 Polskie Radio wydało kolejną, tym razem autorską płytę, "Moments", na której obok tria gościnnie wystąpili m.in. Gary Guthman i Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu, w Darmstadt (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina.

Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, "Medalem Młodej Sztuki" w Poznaniu. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych m. in. Japońskiej "Denon" i polskiej Dux.

Muzycy Barock Quartet związani są na co dzień z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jako kameraliści koncertują wspólnie od ponad 14 lat. Wieloletnie doświadczenie skłoniło muzyków w 2009 roku do podjęcia decyzji o zorganizowaniu w rodzinnym mieście festiwalu muzyki kameralnej. Jak dotąd muzycy koncertowali w Polsce i Europie w wielu prestiżowych salach koncertowych – w Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, w Filharmoniach Narodowych w Wilnie oraz w Warszawie, w Teatrze Strindberga w Sztokholmie, w Kościele w Skale w Helsinkach, w Lyon, a także w Hamburgu, Moskwie, Edynburgu, Londynie, Barcelonie oraz innych miastach europejskich.  

Wielokrotnie brali udział w koncertach organizowanych przez instytuty kultury polskiej, konsulaty i ambasady RP. Nagrali wspólnie wiele płyt. Brali również udział w nagraniach jako muzycy sesyjni. Koncertowali z doskonałymi muzykami – z Kevinem Kennerem, Janem Staniendą, Marianem Lapsansky, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Filipem Wojciechowskim, Krzysztofem Herdzinem oraz takimi zespołami jak: Kroke, kwintet dęty NOSPR czy z belgijskim Kryptos Quartet. W 2006 roku muzycy uhonorowani zostali nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za wzbogacanie dziedzictwa kulturalnego województwa".

W 2011 roku Krzysztof Herdzin skomponował dla muzyków Barock Quartet I. kwartet smyczkowy, którego prawykonanie odbyło się podczas III. edycji festiwalu "Muzyka u Źródeł".

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy