Tydzień z Mobilnym Centrum Kultury na Smochowicach

boisko przy ul. Braniewskiej
🗺 mapa
📅 poniedziałek 31.07.2017 do piątek 04.08.2017
Wstęp bezpłatny
Tydzień z Mobilnym Centrum Kultury na Smochowicach
Mobilne Centrum Kultury zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych, na wystawę, wspólny piknik i wiele innych atrakcji. A wszystko to w plenerze i wakacyjnych okolicznościach. MCK to przyczepa kempingowa z pełnym wyposażeniem i bogatą ofertą artystyczno-edukacyjną, która zatrzymuje się w różnych częściach Poznania. Tym razem zatrzyma się na 5 dni (31.07-04.08) na boisku przy ul. Braniewskiej w Poznaniu (Smochowice).

PONIEDZIAŁEK, 31.07.2017:

Teatr Kamishibai: Opowieść o Janie Czochralskim. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 12:00

Historia wybitnego polskiego chemika, który dokonał prawdziwej naukowej rewolucji, a dziś niewielu o nim pamięta. Opowieść o pasji, pracowitości, talencie i dozie ryzyka, które pozwalają spełnić marzenie.
Warsztaty: domowe eksperymenty
Na warsztatach sami spróbujemy wcielić się w naukowców i przeprowadzimy prawdziwe eksperymenty. Mieszanie, dolewanie, testowanie, wybuchy, mikstury i eliksiry, a wszystko z bezpiecznych substancji, które można znaleźć w kuchni.

Sztukmistrzowie: Jan Dziaczkowski – Poznań tropikalny. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

godz. 13:00 – 14:30

Warsztaty wokół twórczości Jana Dziaczkowskiego i sztuki kolażu, podczas których stworzymy obraz Poznania w wersji tropikalnej.
A gdyby tak w Poznaniu panował klimat tropikalny? Liany zwisające z mostu, bananowce na osiedlu, małpa wystająca z okna, tygrys przechadzający się po ulicy. Dlaczego nie?
Odwołując się do twórczości Jana Dziaczkowskiego i sztuki kolażu stworzymy nową odsłonę Poznania w wersji tropikalnej.

Koło Gospodyń Miejskich: Zdobienie ceramiki

godz. 18:00 – 20:00

Koło Gospodyń Miejskich to spotkania przy robótkach ręcznych. Wbrew nazwie – nie tylko dla kobiet, zapraszamy całymi rodzinami, również dzieci. Powrócimy do rzemiosła tradycyjnego, a jednocześnie poszukamy dla niego współczesnego zastosowania. I jak to tradycja wskazuje, będzie przy tej okazji możliwość porozmawiania, poznania się i wymiany doświadczeń. Tym razem stworzymy własne kompozycje na białej ceramice. Obejrzymy tradycyjne wzory i sposoby zdobienia oraz nowoczesny design, a później stworzymy własne wzory. Zapewniamy ceramiczne miseczki, choć można przynieść własne naczynia, które chce się ozdobić.

WTOREK, 01.08.2017:

Teatr Kamishibai: Bajka o Królu Kruków. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

Wśród legend poznańskich najbardziej znana jest ta o koziołkach z ratuszowej wieży. My jednak przygotowaliśmy inną historię, która jednak również rozgrywa się w tej samej scenerii. Legenda o Królu Kruków to jedna z najpiękniejszych polskich legend. Opowiada o przyjaźni, lojalności, ale także uczy dzieci szacunku do zwierząt i tego, że zawsze należy pomagać słabszym.
Warsztaty: origami dla każdego
Z niepozornej kartki stworzymy małe arcydzieła. Przy odrobinie cierpliwości, każdy może się nauczyć tej niezwykłej sztuki.

Wielkie bańki mydlane
12:00

Sztukmistrzowie: Stanisław Dróżdż – Słownik przestrzeni. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

godz. 13:00 – 14:30
Czy słowo może być obrazem? Jak litery mogą zaistnieć w przestrzeni? Odwołując się do poezji konkretnej i pojęciokształtów Stanisława Dróżdża pobawimy się słowami i przestrzenią, odszukując ich wzajemnych relacji.

Koło Gospodyń Miejskich: Batik

godz. 18:00 – 20:00
Rodzinne warsztaty dla dorosłych i dzieci, podczas których będziemy malować na jedwabiu. Batik to sztuka polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i barwieniu tkaniny, farbuje się jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Wykorzystamy nie tylko farby syntetyczne, ale także nauczymy się korzystać z bańki i wosku oraz „efektów specjalnych” jakie daje np. sól.

 

ŚRODA, 02.08.2017:

Teatr Kamishibai: Bajka o Księciu Husajnie i latającym dywanie. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

Bajka arabska zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy. To historia trzech braci, którzy w poszukiwaniu najcenniejszego prezentu dla swojego ojca odbywają długą podróż.
Warsztaty: tkanie dywanów
Każdy będzie miał okazje utkać swój własny dywan. A gdy skończymy, sprawdzimy, czy lata!

Gry i zabawy podwórkowe dla dzieci
11:30

Sztukmistrzowie: Henryk Tomaszewski – Poznańskie opowieści. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

13:00 – 14:30

Podczas warsztatów poznamy plakaty filmowe zaprojektowane przez Henryka Tomaszewskiego. Następnie zainspirowani twórczością Tomaszewskiego oraz tradycyjną typografią uliczną Poznania stworzymy własne, unikatowe projekty.

Koło Gospodyń Miejskich: Wyplatanie z papierowej wikliny

godz. 18:00 – 20:00

Warsztaty wikliniarskie dla każdego. Nauczymy się wyplatać koszyki oraz tworzyć papierową wiklinę z materiałów recyklingowych.

 

CZWARTEK, 03.08.2017:

Teatr Kamishibai: Historia pewnego marzenia. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

To opowieść o Stanisławie Hausnerze – pilocie, który miał przejść do historii lotnictwa, a jednak został niemal całkowicie zapomniany. Hausner, jako pierwszy Polak, chciał samotnie przelecieć nad Oceanem Atlantyckim z Ameryki do Polski. Uparcie dążył do celu i podejmował wiele prób. Mimo licznych przeciwności, nigdy się nie poddawał.
Warsztaty: kapsuła czasu
W kapsule czasu przygotujemy wiadomość o nas dla przyszłych pokoleń.

Fotobudka
12:00

Sesja zdjęciowa dla wszystkich mieszkańców z przymrużeniem oka.

Sztukmistrzowie: Jerzy Treliński – Taki ja. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

13:00 – 14:30

A gdyby tak ulice poznańskie zapełnić naszymi imionami? W 1972 roku Jerzy Treliński zaczął wypełniać świat swoim nazwiskiem nadrukowywanym na kolejnych przedmiotach (ubraniach, pudełkach, książkach) ale i umieszczanym w poszczególnych przestrzeniach (na chodniku, plaży, peronie). Własne nazwisko potraktował jak znak graficzny, którym opisywał rzeczywistość. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy własny wzór graficzny, który będzie go reprezentował.

Koło Gospodyń Miejskich: Motanki

godz. 18:00 – 20:00

Na warsztatach rodzinnych dla dorosłych i dzieci nauczymy się wykonywać tradycyjne lalki szmaciane, które pełniły bardzo różne funkcje np. pilnowały, aby w domu panował dobrobyt, rodziły się dzieci. Przynosiły szczęście i chroniły od chorób.

 

PIĄTEK, 04.08.2017:

Warsztaty okołoliterackie dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

Zapraszamy na warsztaty wokół twórczości Wojciecha Zamecznika, niezwykłego artysty. Zainspirujemy się literaturą i sami spróbujemy stworzyć coś wyjątkowego.

Zabawa z piaskiem kinetycznym dla małych i dużych.

12:00

Sztukmistrzowie: Wojciech Zamecznik – Dźwięki Poznania. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

13:00 – 14:30
Czym różni się pejzaż dźwiękowy w zależności od miejsca, w którym jesteśmy? Czy pewne dźwięki można przypisać do konkretnych miejsc lub sytuacji? Podczas warsztatów zbadamy dźwięki Poznania i zaprojektujemy do nich plakat odwołując się do fotograficzno-muzycznych eksperymentów Wojciecha Zamecznika.

Koło Gospodyń Miejskich: Zdobienie tkanin

godz. 15:00 – 17:00

Na ostatnim spotkaniu dla małych i dużych zapraszamy na zdobienie tkanin drewnianymi stemplami i wałkami do malowania. Zachęcamy do przyniesienia własnych koszulek, bawełnianych toreb lub innych tkanin, które ozdobimy.

Warsztaty i seans filmowy w ramach Jeżyckiego Kina Plenerowego na Smochowicach.

godz. 17:00

Więcej informacji na:
http://zielonagrupa.pl/mobilne-centrum-kultury/

577 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent