Jadzia Pętelka

Tramwaj patriotyczny

📅 wtorek 11.11.2014
Tramwaj patriotyczny

Obecna akcja "Młodzież pamięta" – w 96. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę jest dwudziestą piątą jego edycją. Podobnie jak w latach ubiegłych, realizacja projektu związana jest z szeroką akcją informacyjną, połączoną z rozpowszechnianiem przez młodzież na terenie kilkudziesięciu małopolskich gmin materiałów patriotycznych i okolicznościowych wydawnictw.

Wśród różnorodnych form uczczenia listopadowego święta w Małopolsce znajdą się m.in. specjalne koncerty pn. "Wspólne śpiewanie" gromadzące licznie młodą publiczność, kolejny raz swoje podwoje dla młodzieży otworzą placówki muzealne podczas "Dnia Otwartego Muzeum". W tym roku organizatorzy projektu włączyli się także w realizację II edycji "Dyktanda Niepodległości" organizowanego przez Fundację "Panteon Narodowy".

Podczas krakowskich obchodów rocznicowych, zgodnie z wieloletnią już tradycją ulicami miasta przejedzie "Tramwaj Patriotyczny", w którym mieszkańcy i turyści wspólnie z młodzieżą będą mogli zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. W tramwaju będzie można otrzymać patriotyczne materiały, które uczniowie szkół krakowskich będą także rozpowszechniać na Rynku Głównym i ulicach Starego Miasta (rozdanych zostanie m.in. 7 tys. biało czerwonych chorągiewek). W ramach listopadowej edycji projektu w Krakowie odbędą się także IX Międzynarodowy Turniej Piłkarski pn. "Turniej Niepodległości", "Wspólne śpiewanie" pieśni patriotycznych w Dzielnicy XII, a w ramach "Dnia Otwartego Muzeum" swoje podwoje dla młodzieży udostępni Muzeum Lotnictwa Polskiego. Po kilku latach przerwy organizatorzy wznawiają także akcję "Biało czerwona dla przedszkolaka", w której weźmie udział kilkadziesiąt krakowskich szkół i przedszkoli.

11 LISTOPADA

"TRAMWAJ PATRIOTYCZNY" – chóry szkolne z Krakowa, Rabki i Myślenic, trasa wokół Plant Krakowskich, godz. 10.30 – 14.30