Weleda

Teatralny DZIEŃ DZIECKA małych i dużych

W teatrze Off de BICZ, jak gminna wieść niesie,
pierwszego czerwca tego roku,
Śpiąca królewna rozda trochę swojego uroku!
Zabierz mamę, zabierz tatę,
pokaż im fantazji komnatę!
Niech radość twórcza Cię poniesie,
wymaluj bohaterów w swoim świecie!

1 czerwca 2012 (piątek) – godz. 9.00 i 11.00
3 czerwca 2012 (niedziela) – godz. 12.00

Śpiąca królewna
na podstawie baśni braci Grimm i Charlesa Perrault

adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Luba Zarembińska, Piotr Srebrowski
projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall
reżyseria świateł: RICCO
zdjęcia promocyjne: Bogna Kociumbas
produkcja: Teatr Stacja Szamocin / Sopocka Scena Off de BICZ
czas trwania: 45 min.

Spektakl dofinansowany ze stypendium twórczego Urzędu Miasta Sopotu

Za pomocą wyrafinowanych i ręcznie robionych lalek na małej scence, dwójka aktorów przenosi widzów, nie tylko w świat baśni o zaklętym królestwie. Odkryją także tajemne przestrzenie snu, który przynosi inspiracje i działa oczyszczająco. A zakończenie daje nadzieję i wiarę w wiecznie spełniającą się miłość.

Fragmenty recenzji:

Teatr Luby Zarembińskiej to więcej niż teatr lalkowy, bo aktorzy poruszający lalkami wyeksponowani są na scenie dość wyraźnie.
(…) trójmiejski aktor spisał się świetnie, budując swoją charyzmą większość zabawnych scen.
(…) urocze lalki, które stworzyła Grażyna Rigall, ożywają!
Martyna Adamczak, Rapujący królewicz w komodzie z szufladami, Port Kultury

(…) lalkowa bajka o królewnie, która doczekała się swojego królewicza, ma niepowtarzalny urok. Zarówno mali, jak i duzi widzowie potrafią to docenić.
Łukasz Rudziński, W lalkowym świecie królewny – o "Śpiącej królewnie" w Off de BICZ, trojmiasto.pl

Celem Teatralnego Dnia dziecka jest zapoznanie dzieci z różnorodnymi formami teatru lalkowego. Na program, który trwa 60 minut, składają się: prezentacja małej formy scenicznej w konwencji wybranej techniki lalkowej, rozmowa z dziećmi, pokaz animacji, wspólna zabawa i twórcze zadania.

Damy dzieciom możliwość plastycznego wyrażenia się, chcąc tym samym zachęcić młodych widzów do czytania baśni. Moderatorem animacji będzie Magdalena Ałaszewska – absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, licencjatka kierunku Kulturoznawstwo; obecnie studentka drugiego stopnia gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Animacja Kultury; pomysłodawczyni oraz jedna z dwóch instruktorek warsztatów ruchowo-tanecznych skierowanych dla najmłodszych i prowadzonych w Rodzinnym Centrum Zabaw Loopy′s World; w ramach praktyk współpracowała przy realizacji musicalu "Okruchy Życia" stworzonego z udziałem dzieci; uczestniczka warsztatów muralesu "Wodą Przez Bloki", projektu koordynowanego przez Iwonę Zając; hobbystycznie i zupełnie amatorsko próbuje sił w teatrze tańca.

Przyjedź na huśtawce, przyjedź na skakance,
w Off de BICZ będą dziecięce harce!

…a wieczorem teatr dla rodziców będzie akumulatorem…

w Off de BICZ przypomną sobie, o ukrytym dziecku w głowie!

1 czerwca 2012 (piątek) – godz. 19.00
ŚCIANANANAŚWIAT

wg Sergea Kribusa

reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Wojciech Jaworski
zdjęcia promocyjne: Bogna Kociumbas
dźwięk: dzieci z Centrum Zabawy i Edukacji "Żyrafa" w Gdańsku,
opracowanie muzyczne: Tomasz Antonowicz
reżyseria świateł: RICCO
czas trwania: 50 min.
Teatr Stajnia Pegaza

To monodram, w którym omówimy nie codzienne konwersacje na błahe tematy, ale przełomowe rozmowy, które mogą trwale zmienić jakość międzyludzkich relacji. Świat bez rozmów to świat bez bliskości, pełen nierozwiązanych konfliktów, dusznej atmosfery i destrukcyjnych gier. To spektakl o tym, że warto czasami pozwolić dojść do głosu naszemu wewnętrznemu dziecku!

„(…) Dorosły zupełnie nie zna dziecka, nie pamięta swojego dzieciństwa. Nie jest nawet pewne, że każde dziecko jest zawsze w stanie mówić o swoich przeżyciach, lękach, o swoich potrzebach. Ale zawsze będzie o tym mówić lepiej niż dorosły."
Momo

Fragmenty recenzji:

„Monodram Wojciecha Jaworskiego, w reżyserii Ewy Ignaczak, to dosadna wypowiedź na temat statusu dziecka we współczesnym świecie i refleksja nad wychowaniem przez sfrustrowanych, zabieganych dorosłych, odbierających dzieciom prawo do własnego zdania."
Prawo do wolności. Premiera "Ścianananaświat", Olga Roszak, 16.02.2012 , MiastoKultury.pl

[…] Ewa Ignaczak, założycielka Teatru Stajnia Pegaza, potwierdziła po raz kolejny zainteresowanie trudnymi zagadnieniami odbioru i adaptacji w świecie, który sami sobie stworzyliśmy. Ubogo scenograficznie, ubogo w pomysły inscenizacyjne, jednak sztuka warta zobaczenia."
Mamo, tato, pozwólcie mi krzyczeć. Katarzyna Wysocka, Port Kultury.pl

"Spektaklem "Ścianananaświat" udanie debiutuje w głównej roli młody gdański aktor Wojciech Jaworski. Wydaje się on wręcz stworzony do roli Maurycego: jest niewinny i pełen naturalnej naiwności. Jednocześnie pokazuje na scenie swoje niezłe umiejętności, wyśmienitą dykcję, bez zająknięcia podaje trudny (bo momentami nasycony "dziecięcymi" neologizmami) tekst Kribusa.
Otrzymujemy za to – momentami bardzo ostro sformułowaną – prawdę o nas samych. I choć są to kwestie niekiedy szalenie oczywiste, to jednak warte powtarzania. Szczególnie, że tak łatwo w codziennym życiu o nich zapominamy."
Mirosław Baran, 13.02.2012, Gazeta Wyborcza

BILETY:

Dzień dziecka dla dzieci
"Śpiąca Królewna": 10 zł dziecko / 15 zł dorosły

Dzień Dziecka dla dorosłych
"Ścianananaświat": 15zł ulgowy/ 20zł normalny

W przypadku grupy liczącej powyżej 10 osób, dla opiekunów wstęp bezpłatny!

Kasa teatru:

tel. 58 555 22 34, 603 – 332 – 390, 609 – 690 – 038,
pon. – pt.10.00 – 17.00, offdebicz@sopot.pl
oraz zawsze na 30 min. przed spektaklem!