Królik i Misia

📅 sobota 16.05.2015
Teatr dla Dzieci w Poznaniu

W programie:

• przedstawienie Teatru Małeke pt. „"Historia Popiela i Piasta". Spektakl powstał w technice opartej na tradycyjnym teatrze Kamischibai i opowiada prawdziwą historię Grodu Gnieźnieńskiego oraz powstania Dynastii Piastów. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców,
  • wystąpienie bajarza Łukasza Bernady, który opowie kilka baśni wielkopolskich,
  • wystawa ilustracji do książek dla dzieci Katarzyny Bukiert i Emilii Dziubak,
  • mamy także coś dla dorosłych: autorka pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności dla dzieci – seria: „Kraina Uważności" – Agnieszka Pawłowska przeprowadzi warsztaty dla rodziców o uważności, czyli takim podejściu do życia, które polega na świadomym przeżywaniu obecnej chwili, obserwowaniu i bezpośrednim doświadczaniu tego, co dzieje się w naszym ciele i umyśle w każdym pojedynczym momencie. Praktyka uważności jest już obecnie szeroko wykorzystywana na świecie: m.in. w obszarze sportu, biznesu, służby zdrowia i edukacji.

Na młodych widzów czekają liczne atrakcje (konkursy, zabawy) i nagrody rzeczowe. Będzie można wygrać nagrody niespodzianki ufundowane przez wydawnictwo Znak oraz Zamkova Studio Rozwoju. Spotkanie moderują Elżbieta Świtalska i Łucja Dudzińska.
Zajęcia są nieodpłatne. Prosimy jedynie o wcześniejsze zgłoszenie mailowe na adres fundacji (zgłoszenia przyjmujemy od 6 maja) biuro@kulturaiedukacja.pl (ograniczona liczba miejsc) – w tytule prosimy wpisać „Dzień Bajki i Baśni".
Dzień Bajki i Baśni dedykujemy dzieciom od 4 do 8 roku życia, ale chętnie ugościmy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami.
Zgłaszając się akceptujesz postanowienia Regulaminu (tekst dostępny na www.kulturaiedukacja.pl)

Teatr Małeke – to działalność poświęcona artystycznej aktywności dzieci i młodzieży. Interdyscyplinarną grupę tworzą aktorzy scenografowie, kostiumolodzy i rzeźbiarze.. Założeniem Małeke jest wprowadzenie dzieci w magiczny świat teatru, w którym to stają się animatorami i twórcami swoich mini spektakli. Celem działania jest rozwój myślenia twórczego i zdolności manualnych dzieci, poprzez umiejętne wykorzystanie wartości tkwiącej w ich wyobraźni. Uczymy wykorzystywać twórczą moc wyobraźni na każdym poziomie życia, jednocześnie uświadamiając jak ważna jest umiejętność współpracy z innymi i pracowitość. Działania Małeke mają w założeniu szeroko pojętą Edukację Artystyczną. Wprowadzamy dzieci i młodzież w różne formy języka kultury i sztuki. Dzieci staja się animatorami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, współorganizatorami, artystami. Wspólnie tworzymy scenariusze, dźwięk, lalki z różnych gatunków teatru lalek i kostiumy. Podczas pracy najważniejsza jest dobra zabawa, profesjonalizm, wspólne działania i spektakularny finał. Małeke powstało po to by pokazać małym ludziom jak ważni są w tworzeniu swego życia i jak potrzebne jest bycie otwartym na twórcze działanie w każdej jego dziedzinie.

Paweł Stachowczyk – aktor dramatyczny, współpracował z Teatrem w Gnieżnie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Zwierciadło Łódź, Narodowym Teatrem Edukacji z Wrocławia, CK Zamek Poznań. Obecnie współpracuje z Fundacją i interdyscyplinarną grupą teatralną Asocjacja 2006, Fundacją Barak Kultury, Baku Teatrem, Fundacją Orbis Tertius, Trzecim Teatrem. Jest współtwórcą grupy Małeke.

Martyna Stachowczyk – wykładowca, asystent w Pracowni Zjawisk Teatralnych dr hab Piotra Tetlaka prof. ndzw. UAP na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Rzeźbiarka, scenograf, projektant lalek teatralnych i wielometrowych kukieł, projektant biżuterii, i zabawek. Członek fundacji i grupy interdyscyplinarnej Asocjacja 2006. Współtwórca grupy Małeke.

Łukasz Bernady – z wykształcenia polonista i muzyk, obecnie redaktor w wydawnictwie edukacyjnym. Regionalista, zbieracz opowieści ludowych, autor książki „Królewna na dnie studni. Podania, baśnie, legendy i opowieści ludowe powiatu szamotulskiego" wydała Fundacja Kultury Zamek Górków w Szamotułach.

Agnieszka Pawłowska – uważnością zajmuje się profesjonalnie i od wielu lat korzysta z niej w życiu prywatnym. Certyfikowany nauczyciel MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu na bazie uważności). Opiekun merytoryczny Koła Naukowego „Tu i teraz" w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. Prowadzi warsztaty z uważności dla nauczycieli i dyrektorów szkół, dla przedsiębiorców, służb więziennych, sportowców i osób prywatnych, a także dla dzieci i młodzieży. Autorka pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności dla dzieci – seria: „Kraina Uważności". Coach, trener rozwoju osobistego oraz Mind-Body Bridging, czyli metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. Współtworzy centrum psychologiczno-coachingowe Inspeerio w Poznaniu.

Emilia Dziubak – W 2010 roku ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka". Książka ta znalazła się w ścisłym finale konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei. Jej ilustracje ukazują się w takich czasopismach jak Gaga, Przekrój, Wprost czy Art & Business. Otrzymała dwukrotnie nominacje w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r.

Katarzyna Bukiert – ilustrator książek dla dzieci, fotograf, projektant grafiki komputerowej, absolwentka malarstwa (2008) i fotografii (2011) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Brała udział w Salonie Ilustratorów w Poznaniu w 2012 i 2015 roku. Współautorka programu edukacyjnego dla dzieci "Klops i Drops", emitowanego przez TV Polonia.
Zilustrowała książki:
Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie" Renaty Piątkowskiej (Wydawnictwo BIS 2014),
"Motylek" Elżbiety Zubrzyckiej (Wydawnictwo GWP 2015)
"Good Night Tales" – serię 10 książek oraz serię "Green Power" ( wydawnictwo Younng Angels z New Delhi)