Kiedy w 1933 roku ukończono wytyczanie magistrali węglowej między Górnym Śląskiem a Wybrzeżem, tożsamość tych regionów formowała się na nowo. Budowa portu w Gdyni była obietnicą lepszego życia, ale ambitny plan wymagał ścisłej współpracy między bogatym w zasoby południem kraju, a północą otwartą na morze.
Przeładunek, transport, wyładunek i w dalszą drogę – praca na pełnych obrotach przeplatała się z codziennym życiem górników i pracowników portowych, którzy choć na przeciwległych krańcach Polski, w podobny sposób spędzali czas wolny, poznawali się, bawili, kochali, zakładali rodziny.
W nawiązaniu do historii tych relacji, Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Śląskie w Katowicach podjęło się przygotowania tegorocznej edycji Nocy Muzeów wspólnie.
Tę noc spędzamy razem!
Co łączy budowę dumy polskiej żeglugi „Batory” z węglem? Dlaczego Dworzec Morski, obecną siedzibę Muzeum Emigracji, zaprojektowała firma z Katowic? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie stałej w Muzeum Emigracji.
Wstęp na wystawę od godz. 19:00. Ostatnie wejście o godz. 00:00.
W oczekiwaniu na nocne zwiedzanie multimedialnej wystawy stałej, kolejkę umili muzealny flirt kulturalny, odwiedzający będą mieli możliwość udziału w grze towarzyskiej z wykorzystaniem gwary śląskiej i języka kaszubskiego.
Dodatkowo dla zwiedzających dostępna będzie wystawa czasowa „Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”. Podczas zwiedzania uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z budki fotograficznej a dodatkowo zrobić sobie zdjęcie na tle Stefana Batorego.
PROGRAM WYDARZEŃ:
▪ Występy Orkiestry Silenzio
Godzina: 20:00, 21:00, 22:00
Miejsce: Hol Dworca Morskiego
Nie zabraknie muzyki na żywo! Śląska Orkiestra zagra barbórkowe standardy oraz nastrojowe utwory dla zakochanych. Orkiestra Dęta OSP w Woli powstała w 1997 roku z inicjatywy straży i mieszkańców w celu podtrzymywania tradycji muzycznej regionu. Od momentu powstania prowadziło ją 3 kapelmistrzów, w tym obecny kapelmistrz Piotr Olearczyk. W 2013 roku orkiestra zmieniła nazwę na Młodzieżową Orkiestrę Dętą „SILENZIO”, ze względu na malejącą średnią wieku a także trend rynku muzycznego. Obecnie orkiestra liczy 66 muzyków wraz z wokalistami i uczniami.
▪ Perfomance grupy Living Space Theatre
Godzina: 19:30, 20:30, 21:30, 22:30
Miejsce: Magazyn Tranzytowy
Grupa Living Space Theatre z Katowic przyjedzie do Gdyni i zaprezentuje specjalny performance, który zbliży nas do siebie, kopalniane szyby i portowe żurawie zatańczą razem.
Występ oparty będzie na improwizacji ruchowej i działaniach fizycznych czterech performerów, pojawiających się w parach, wchodzących ze sobą w relacje budowane poprzez zmianę dystansu i kontaktu. W swoich działaniach performerzy w kreatywny sposób wykorzystają przestrzeń muzealną oraz różnego rodzaju przedmioty, symbolizujące narzędzia pracy używane zarówno w porcie jak i w kopalni.
▪ Oprowadzania po magazynach
Godzina: 20:15, 21:15 (zapisy od 19:00); 23:15, 00:15 (zapisy od 21:00)
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego, obowiązują zapisy w dniu wydarzenia
W tę wyjątkową noc będzie również można wejść do zamkniętych na co dzień magazynów Muzeum Emigracji, po których oprowadzą specjaliści z Działu Zbiorów (czas zwiedzania 30 minut).
▪ Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością słuchu
Godzina: 18:00
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego
Prowadzenie: Joanna Olejnik
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Spacer po wystawie stałej z przewodniczką posługującą się językiem migowym.
▪ Cicha godzina – oprowadzanie po wystawie
Godzina: 14:00-15:00
Start: punkt info w holu Dworca Morskiego
Podczas cichej godziny wystawa stała zostanie dostosowana do potrzeb osób ze spektrum autyzmu – światła zostaną stłumione, a muzyka przygaszona.
▪Co słychać w Muzeum Śląskim?
Godzina: 19:00 – 01:00
Miejsce: sala multimedialna
O tym, co warto zobaczyć w Muzeum Śląskim, o jego historii i aktualnych wydarzeniach opowiedzą filmy, towarzyszące gościom przez całą noc.
▪ Kiermasz wydawnictw i upominków
Godzina: 19:00 – 01:00
Miejsce: sala multimedialna
Miłośników pięknie wydanych książek i albumów zapraszamy do strefy Muzeum Śląskiego. W promocyjnych cenach będzie można kupić nie tylko książki, ale też upominki – kubki, breloczki i inne pamiątkowe drobiazgi o śląskim charakterze, na co dzień dostępne tylko w Katowicach.
▪ Strefa gier i zabaw dla dzieci z opiekunami – Wycieczka do Katowic
Godzina: 19:00 – 22:00
Miejsce: sala multimedialna
▪ Planszówki nie tylko dla dzieci
„Familok” to zabawa dla lubiących poruszać pionkami na planszy i wstrzymywać oddech w oczekiwaniu na wynik rzutu kostką. Przy okazji przeniesie grających do tradycyjnego śląskiego familoka z czerwonymi framugami okien i pozwoli poznać jego mieszkańców. A komu mało będzie śląskich klimatów „Śląskie memo” pomoże w nauczeniu się kilku słów w „naszyj godce”.
▪ Muzeum dla najmłodszych
Na najmłodszych będą czekały puzzle i kolorowanki. Będzie można obrazom ze zbiorów Muzeum Śląskiego nadać swoje ulubione kolory.
▪ Industrialna biżuteria
Bransoletki i breloczki z nakrętek? A może z motywami kółek zębatych? Biżuteria przypominająca o przemysłowym rodowodzie Katowic, własnoręcznie wykonana, będzie doskonałą pamiątką z Nocy Muzeów.
Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia.
Zapraszamy
Muzeum Emigracji w Gdyni
Historia emigracji z ziem polskich to opowieść o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności. To historia pełna emocji, wzruszeń, dramatycznych i niezwykłych losów; jest to też opowieść o nadziei, wyzwaniu, …
+ 48 58 6704 150
biuro@muzeumemigracji.pl
http://muzeumemigracji.pl/