FMH mobile

4.10.2015, niedziela
godz. 12.00 – 17.00

Rodzinna niedziela na Starym Polesiu

Muzeum Miasta Łodzi wraz z partnerami zaprasza w najbliższą niedzielę (4 października) w godz. 12:00-17:00 na wydarzenie podsumowujące cykl działań animacyjnych na Starym Polesiu – „Święto ulicy Gdańskiej". W programie między innymi: koncert pedagogów Akademii Muzycznej pt. „Gershwin w samo południe" (godz. 12.00), Plenerowa Strefa Swingu (od godz. 13.00), na której zagrają Sweet & Hot Jazzband oraz zatańczą tancerze i tancerki grupy Lindy Hop in Łódź, przez cały dzień: podróże zabytkowym tramwajem Lilpop, spacer, wykłady, zwiedzanie wystaw w muzeach i instytucjach kultury przy ul. Gdańskiej oraz inne atrakcje. Na wszystkie wydarzenia w ramach święta wstęp wolny.

„Świętem ulicy Gdańskiej chcemy podsumować projekt, który realizujemy od początku 2015 roku" – mówi Michał Gruda, koordynator projektu. „Centrum wydarzeń będzie stanowić ulica 1 maja, zamknięta w tym dniu dla ruchu kołowego na odcinku od ul. Gdańskiej do Wólczańskiej. W godzinach 12.00 – 17.00 dawny pasaż Schultza wypełnią stragany lokalnych artystów i rękodzielników. Świętowanie zaczynamy już od godz. 10.00 spacerem po ul. Gdańskiej z panią Martą Domańską. Przez cały dzień możliwe będzie skorzystanie z bogatej oferty instytucji kultury znajdujących się przy ul. Gdańskiej" – dodaje.

Lista wydarzeń (znajduje się również na stronie):
godz. 10.00 Spacer po ul. Gdańskiej z przewodniczką Martą Domańską. Zbiórka na rogu ulic Gdańskiej i Ogrodowej
godz. 11.00 Oprowadzanie po wystawie „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885 – 1953". Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul. Gdańska 13
godz. 12.00 Koncert pt. „Gershwin w samo południe" w wykonaniu pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi. Sala kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4
Wystąpią: Anna Dzionek-Kwiatkowska – sopran, Jolanta Gzella – mezzosopran, Tomasz Walczak – fortepian.
W programie słynne standardy George′a Gershwina i przedwojenne polskie szlagiery.
godz. 12.00 – 16.00 Przejażdżki zabytkowym tramwajem Lilpop po ulicy Gdańskiej
godz. 12.00 – 17.00 Stragany lokalnych rękodzielników. Ul. 1 maja
godz. 12.00 – 17.00 Zwiedzanie wystawy malarstwa Jarosława Luterackiego. Galeria A w Teatrze Arlekin
godz. 13.00 – 17.00 Plenerowa Strefa Swingu pod Akademią Muzyczną. Zagrają Sweet & Hot Jazzband oraz zatańczą wraz z przybyłymi na imprezę łodzianami tancerze i tancerki grupy Lindy Hop in Łódź.
godz. 13.00-15.00 Malowanki i puzzle historyczne oraz inne zabawy dla dzieci. Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul. Gdańska 13 – sala 39
godz. 13.13 Pokaz filmu dotyczącego łódzkiego muzealnictwa, udostępnionego przez Panią Agnieszkę Bogdanowicz. ms2, ul. Ogrodowa 17, sala kinowa
godz. 14.14 Wykład dotyczący historii Kolekcji grupy A.R. i powstania Muzeum Sztuki w Łodzi. ms2, ul. Ogrodowa 17, sala kinowa
godz. 15.15 Oprowadzanie po Sali Neoplastycznej (ponownie otwartej po przerwie), historia Pałacu Maurycego Poznańskiego i spacer po muzealnym dziedzińcu. ms1, ul. Więckowskiego 36

Ulica Gdańska to ulica stanowiąca kręgosłup Starego Polesia – zabytkowego łódzkiego osiedla. Jest ona kulturalnym sercem Łodzi, z czego jako mieszkańcy nie do końca zdajemy sobie sprawę. Wystarczy jednak wymienić znamienite instytucje kultury znajdujące się przy Gdańskiej, lub w jej bezpośredniej bliskości aby sobie to uświadomić. Mamy tutaj cztery duże muzea (Muzeum Sztuki, MS2, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych), pięć teatrów (Teatr Powszechny, Arlekin, Nowy, Pinokio i Studyjny), wojewódzką bibliotekę im. J. Piłsudskiego oraz Akademię Muzyczną mieszczącą się w pałacu, którego nie powstydziłaby się żadna europejska stolica.

Najwyższej klasy architektura jest kolejnym aspektem, który sprawia, że powinniśmy szczególnie przyjrzeć się ulicy Gdańskiej. Ilość willi i pałaców oraz kamienic wielkomiejskich usytuowanych przy Gdańskiej jest ponadprzeciętna. Każdy wie gdzie jest Gdańska ale czy wiemy jaka jest? Odkryjmy ją dla siebie i dla całej Łodzi