Weleda

Święto Saskiej Kępy

📅 sobota 22.05.2010
Święto Saskiej Kępy

Cztery dotychczasowe edycje imprezy pozwoliły ożywić tę przepiękną część prawostronnej Warszawy i sprawiły, że Święto Saskiej Kępy wpisało się na stałe w życie kulturalno-artystyczne miasta. Inicjatywa spotkała się od początku z wielką przychylnością nie tylko mieszkańców tej dzielnicy, ale wszystkich warszawiaków.

Każda z edycji ma swój motyw przewodni. Były nimi: twórczość Agnieszki Osieckiej – patronki święta, kultura francuska, STS-y i polskie lata 60-te oraz tango. W tym roku program będzie prezentacją ważnego kulturalnego zjawiska powojennej Polski jakim był jazz.

W koncercie Galowym pt. “Pokolenia Polskiego Jazzu” (godz. 19, duża scena przy ul. Zwycięzców) wystapią artyści zaliczający się do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego jazzu. Koncert podzielony będzie na cztery części. W części pierwszej usłyszymy eklektyczny repertuar w wykonaniu Mistrzów Polskiego Jazzu wraz z rodzinnym młodym pokoleniem wychowanym na jazzie: Urszuli Dudziak wraz z córką Miką Urbaniak oraz rodziny Zbigniewa Namysłowskiego z córką Marią Rumińską – Namysłowską , synem Jackiem Namysłowskim oraz zięciem Marcinem Rumińskim.

Następnie z własnym recitalem wystąpi wybitna piosenkarka młodego pokolenia Aga Zaryan.

Tematem kolejnej części będzie: “Agnieszka Osiecka na Jazzowo”. W repertuarze złożonym z piosenek autorstwa wybitnej poetki usłyszymy Ewę Bem, Lorę Szafran oraz Kubę Badacha.

Ostatnią częścią koncertu będzie projekt “Fryderyk Chopin na Jazzowo”.
Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły małych składów osobowych-od solowego fortepianu Makowicza, czy Możdżera, po sekstet Nahornego. Najnowszy projekt warszawskich jazzmanów jest pierwszą próbą przetransponowania Chopina na kwartet jazzowy, wokalistę jazzowego i orkiestrę symfoniczną. Projekt przedstwaią: Warsaw Paris Jazz Quintet oraz Orkiestra Symfoniczna Perfect Girls & Friends pod dyrekcją Wojciecha Zielińskiego.

Koncert Galowy poprowadzi Paweł Sztompke.

Scenariusz i reżyseria – Jan Szurmiej
Kierownictwo muzyczne – Wojciech Zieliński

Festyn godz. 14.00-19.00 (mała scena przy ul. Obrońców)

W ramach obchodów Święta Saskiej Kępy Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz Centrum Promocji Kultury Praga-Południe zapewni wiele różnorodnych atrakcji.

Tradycyjnie przy ulicy Obrońców stanie mała scena, w programie której znajdą między innymi: “Jazz do kwadratu”czyli Zbigniew Wegehaupt Quartet, “Chopinowska wiosna na Jazzowo” w wykonaniu: Jadwigi Teresy Stępień, Mariusza Dubrawskiego i Pawła Pańta; Dixie Warsaw Jazzmen w repertuarze jazzu z lat 20-tych i 40-tych, pokaz tańca jazzowego zaprezentuje Saska Dance Studio. Program na małej scenie poprowadzi Laura Łącz.

Więcej koncertów odbędzie się w pobliskich kawiarniach: Los Navarros w herbaciarni “Gander’s Tea Room”, Norbert R. Bush wystąpi w kawiarni “Francuska 30”, a w Doświadczalnej Pracowni Litografii wystąpi zespół Old Times.

Ponad to odbędzie się wiele konkursów, akcji artystycznych, wystaw, happeningów, spotkań z artystami oraz atrakcji dla dzieci. Jak co roku festyn nie odbędzie sie bez stoisk z rękodziełem, bizuterią, ceramiką, i regionalnymi przysmakami.

Dodatkowe atrakcje w dniu 22 maja

W dniu 22 maja 2010 z okazji Święta Saskiej Kępy mieszkanka dzielnicy – Gruba Kaśka (największa w Europie studnia infiltracyjna) odkryje przed Państwem swoje tajemnice. Obiekt będzie można zwiedzać w godz. 9:00-15:00. Pracownicy Zakładu zaprezentują informacje dotyczące historii budowy obiektu oraz technologię uzdatniania wody, udostępnią zwiedzającym centralną dyspozytornię i przejście tunelem na Grubą Kaśkę.

Wejście na obiekt wyłącznie za zaproszeniem. Zaproszenia można odbierać codziennie od 12 maja br. w godz. 8.00-19.00 w portierni Zakładu Wodociągu Praskiego przy ul. Brukselskiej 21. Odbiór zaproszeń osobisty. Organizatorzy nie przewidują wcześniejszych rezerwacji zaproszeń.

www.kepa.waw.pl