Spacery po bagnach w ramach projektu Ogród Miejski Jazdów. Dbaj o wodę i kąp się z przyjaciółmi
W granicach miasta w stanie zasługującym na objęcie ochroną prawną przetrwały tereny zalewowe w międzywalu Wisły, część starorzeczy (jak Jeziorko Czerniakowskie na Mokotowie czy ciąg jezior w dzielnicy Wilanów), pozostałości mokradeł w Powsinie, Powsinku, pod Skarpą Ursynowską i w Zakolu Wawerskim, a także śródleśne torfowiska w bezodpływowych zagłębieniach na Równinie Wołomińskiej (m.in. Bagno Jacka, Zielony Ług, Biały Ług). Wspólnie z dr. hab. Wiktorem Kotowskim i Adamem Snopkiem – przyrodnikami z Centrum Ochrony Mokradeł – zapraszamy na wycieczki krajoznawcze, podczas których przybliżą nam oni piękno, specyfikę i kluczową dla ekosystemu rolę warszawskich bagien i mokradeł.
28/07 (niedziela),10:00
18/08 (niedziela), 10:00
13/10 (niedziela), 10:00
wstęp wolny
bez zapisów
Spacer 28/07/2019 (niedziela)
Na pierwszy spacer zapraszamy na Zakole Wawerskie. To tajemniczy bagnisty teren z olsami, szuwarami turzycowymi i głębokimi pokładami torfu, skrywającego tajemnice ostatnich paru tysięcy lat. Resztka wielkich moczarów prawobrzeżnej Warszawy. I to wszystko w sąsiedztwie ruchliwej trasy wylotowej i otoczeniu osiedli mieszkaniowych. Wstępu dziś bronią dzikie wysypiska śmieci, zniechęcające spacerowiczów. Jaka przyszłość czeka to miejsce? Czy kanały odwadniające zostaną pogłębione, torf wybrany, a zamiast niego powstaną kolejne osiedla? A może da się uprzątnąć śmieci, rowy zatkać (bagno musi być mokre!) i zagospodarować ten teren jako warszawską ostoję przyrody, z trasami spacerowymi, z których można obserwować ptaki i kwitnące kosaćce bez ingerowania w funkcjonowanie ekosystemu? Gdzie w Warszawie można lepiej wytłumaczyć, czym są bagna, jak magazynują węgiel, ograniczając ocieplanie klimatu i retencjonują wodę? I pamiętajcie: na bagna warto zabrać kalosze, nawet jeśli wokół was susza. Zbiórka o godzinie 10:00 przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – tam krótka prelekcja, a następnie wspólny dojazd komunikacją miejską. Spacer potrwa około 3 godzin.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest instytucją, w której różne dziedziny sztuki współistnieją, wzajemnie na siebie oddziałują i przekraczają własne granice, by tworzyć nowe jakości i zjawiska. CSW zwraca przy tym szczególną uwagę na związki …