Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii. Spotkanie drugie: Śląsk – domena Piastów. Gliwice

Willa Caro
🗺 mapa
📅 niedziela 21.11.2021
Śląsk - tysiąc lat burzliwej historii. Spotkanie drugie: Śląsk - domena Piastów. Gliwice
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie dzieci i młodzież, do historycznej podróży przez burzliwe dzieje naszego wyjątkowego regionu – Śląska. W ramach nowego projektu edukacyjnego pt. „Śląsk – tysiąc lat burzliwej historii” przygotowanego przez Muzeum w Gliwicach, w czasie 9 spotkań, od października do czerwca przyszłego roku, usystematyzujemy wiedzę z historii Śląska, zapoznamy się z najważniejszymi postaciami, zjawiskami kulturowymi i problemami charakterystycznymi dla kolejnych okresów historycznych. Uczestnicy podczas każdych zajęć otrzymają specjalnie opracowane karty pracy, których integralną częścią będą mapy, słowniczki, zestawienia ważnych w historii Śląska dat, fragmenty tekstów źródłowych i tropy bibliograficzne. Na najmłodszych czekają kolorowanki tematyczne. Zajęcia skierowane są zarówno do grup szkolnych i przedszkolnych, jak i do osób indywidualnych – rodziców z dziećmi, a także młodzieży i dorosłych. Projekt opracowują historyczki – Anna Pikulska-Stępień i Rita Śliwa, we współpracy z filozofką – Ewą Chudybą. Najbliższe spotkanie będzie już drugim z kolei. Omawiać będziemy okres od dziejów prahistorycznych do wczesnego średniowiecza na Śląsku.

Zapraszamy serdecznie osoby indywidualne – rodziców z dziećmi, młodzież i dorosłych – w niedzielę, 21 listopada. Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych dla grup szkolnych i przedszkolnych to 1 zł od grupy.
W przypadku osób indywidualnych – 1 zł od osoby. W zależności od sytuacji pandemicznej zajęcia prowadzone będą stacjonarnie bądź za pośrednictwem platformy ZOOM.

Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Lekcja druga: Śląsk – domena Piastów

Śląsk znalazł się w granicach tworzonego przez Piastów państwa w końcu wieku X. Dokonało się to za panowania pierwszego historycznego władcy polskiego Mieszka I, prawdopodobnie około roku 990. Śląsk zamieszkiwały wówczas różne plemiona słowiańskie. W ciągu pierwszych wieków formowania państwa polskiego dokonał się we wszystkich dziedzinach niemały postęp i rozwój. Należy zaznaczyć, że na Śląsku te przemiany dokonały się znacznie szybciej niż na innych ziemiach polskich. Stąd szły nowe metody i wzory gospodarki. Śląsk przodował ponadto na polu kultury tak na przykładzie piśmiennictwa
jaki działalności uczonych.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Śląsk, jako obszar leżący przy zachodnich granicach państwa polskiego, spełniał od samego początku istnienia państwa zaszczytną, ale zarazem trudną, okupioną wieloma ofiarami, rolę przedmurza. Tutaj w pierwszym rzędzie stawiano opór najazdom zarówno niemieckich jak i czeskich władców, dążących do podporządkowania sobie państwa polskiego.
Podczas spotkania drugiego z cyklu „Śląsk – 1000 lat burzliwej historii” będziemy zastanawiać się nad rolą historycznych ziem Śląska w budowaniu zrębów polskiej państwowości a także dynamiką zmian politycznych, gospodarczych i kulturalnych, które temu towarzyszyły od czasów prahistorycznych do końca okresu wczesnośredniowiecznego (1138 r.).

737 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent