Strój śląski, przez wielu kojarzony z pożółkłymi fotografiami z albumów naszych przodków, dziś przeżywa swój renesans. Młodzi projektanci mody tworzą kolekcje inspirowane zdobieniami strojów ludowych naszego regionu, motywy etno wykorzystywane są jako nowoczesny design na ubraniach, torbach, naczyniach czy przedmiotach gospodarstwa domowego. To pokazuje, że tradycja ta wciąż żyje. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż odświętne stroje ludowe ubierane są na większe uroczystości także współcześnie, np. w dzielnicy Bytomia Rozbarku czy sąsiednim Radzionkowie.
Jakla, purpurka, merinka – to dzisiaj zapomniane słowa, które dla naszych śląskich prababek były miarą ich statusu materialnego i wyznacznikami tożsamości. W oparciu o narrację wystawy zaplanowaliśmy szereg działań edukacyjnych z uwzględnieniem osób o szczególnych potrzebach. Wystawa „Skarby śląskiej szafy” będzie prezentacją unikatowych zbiorów muzealnych, zaprojektowaną w taki sposób, że odnajdą się na niej wszystkie grupy społeczne i wiekowe. W strefie edukacyjnej zostaną udostępnione repliki stroju rozbarskiego przeznaczone do dotykania oraz tamborki, które zrealizowaliśmy w ramach projektu EtnoPolska 2021.
Wystawa będzie się dzieliła na cztery części (a w ramach nich na podgrupy):
– Górny Śląsk (strój rozbarski, pszczyński, raciborski, rybnicko-wodzisławski, gliwicki),
– Śląsk Cieszyński (strój cieszyński, Górali Beskidu Śląskiego, wilamowski),
– Śląsk Opolski (strój opolski, oleski, kluczborski, kozielski, głubczycki),
– Dolny Śląsk (strój wrocławski, kłodzki, wałbrzyski, jeleniogórski, karkonoski, nyski).
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
czas trwania wystawy: 23 września 2022 – 30 września 2023
miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp w cenie biletu na wystawę specjalną