Zielona Sowa
Zielona Sowa

Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej – Kielce

📅 piątek 13.09.2013 do niedziela 19.01.2014
Skarby biblioteki Sienkiewiczowskiej – Kielce

Pisarz do swojej podkieleckiej rezydencji przywiózł ogromny księgozbiór, którego nie był w stanie pomieścić w swym gabinecie. Z relacji świadków wynika, że książkami wypełniona była również górująca nad Pałacykiem wieża. Niewiele egzemplarzy przetrwało wojny. Największe straty w czasie II wojny światowej poniósł właśnie księgozbiór. Niemcy spakowali go na ciężarówki i, oficjalnie w trosce o bezcenny zbiór, wywieźli do Kielc, gdzie spalili. Do dziś do muzeum wracają pojedyncze egzemplarze, które ze stosu uratowali przypadkowi świadkowie wandalizmu.
Ostatecznie udało się ocalić około 600 książek z biblioteki Henryka Sienkiewicza, w tym ponad pięćdziesiąt to starodruki. Najstarszym jest pierwsze wydanie dzieła Marcina Kromera De origne et rebus gestis Polonorum drukowane w 1555 roku w Bazylei.
Wyjątkowo piękne są ilustracje, jakie zawierają starodruki. Grafiki sprzed kilkuset lat, bardzo oryginalne, zadziwiające i poruszające wyobraźnię widza są nadal aktualne. Tematyka starodruków, które pragniemy zaprezentować jest różnorodna, dotyczy historii, prawa, geografii, liturgii, filozofii oraz literatury pięknej. Są wśród nich liczne polonika.  
Publikacje zaprezentowane na wystawie są niezwykłe, to dzieła zagraniczne i polskie – rękopisy, stare druki i druki rzadkie (o niewielkiej liczbie wydanych egzemplarzy). Są one bardzo cenne, bo wybraliśmy takie, które wyróżniają szczególne walory artystyczne przejawiające się w formie zewnętrznej lub w oryginalnej treści dzieła.
Podkreślenie roli książki w kształtowaniu sztuki oraz przywrócenie pamięci o niej jako przedmiocie pięknym i ekskluzywnym – to jedne z celów wystawy. Na ekspozycji pokażemy książki piękne, artystyczne, współtworzone przez różnego rodzaju artystów, między inymi ilustratorów i rękodzielników. Do takich niewątpliwie należą albumy jubileuszowe Henryka Sienkiewicza, a także wybrane wydania jego książek.  
Pragniemy poprzez wystawę poszerzyć wiedzę odbiorców o procesie powstawania książki i zwrócić uwagę na to, jak zdobienie utworów wpływało i wpływa na czytelnictwo.  
 
Wernisaż wystawy odbył się 13 września 2013 r. w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
 
Więcej o wystawie: http://sienkiewicz.mnki.pl/pl/wystawy/zapowiedzi/skarby_sienkiewiczowskiej_biblioteki/

282 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
Oddział Muzeum Dialogu Kultur
Kamienica pod Trzema Herbami
ul. Rynek 3, 25-303 Kielce
Kontakt:

41 344 60 96 lub 41 344 40 14, wew. 241
dialog@mnki.pl
http://mdk.mnki.pl