Odpowiedzi na wiele pytań możemy znaleźć w Internecie lub w książkach. Jest jednak taka wiedza, którą posiedli tylko specjaliści i eksperci w danej dziedzinie. Postanowiliśmy oddać więc głos ekspertom – Seniorkom i Seniorom. Ich pasje, wiedza i wykonywane zawody stały się inspiracją do stworzenia cyklu zajęć „Senior Ekspert”.
Zatem, co nas czeka? Będziemy poznawać interesujące osoby, Seniorki i Seniorów, którzy podzielą się z nami swoją pasją i doświadczeniem, ukazując część własnego dziedzictwa. Dzieci będą mogły zadawać nurtujące pytania i jednocześnie dobrze się bawić wraz ze swoimi opiekunami. Młodzi uczestnicy nabędą również wiele nowych umiejętności przydatnych podczas odkrywania świata oraz rozwiną swoje zainteresowania.
Zajęcia będą prowadzone przez dwie osoby: Edukatora oraz Seniorkę lub Seniora, który jest ekspertem w danej dziedzinie.
Zajęcia zostały stworzone by dziecko mogło:
- rozwijać swoje zainteresowania i pasje,
- zrozumieć potrzeby osób starszych,
- zdobyć nowe umiejętności,
- nabrać szacunku wobec pamiątek rodzinnych i tradycji,
- dostrzec w osobach dorosłych partnerów do zabawy i rozmów.
Celem zajęć dla opiekunów jest:
- szansa na ciekawe i wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem,
- zdobycie inspiracji do rozmów z dzieckiem na temat rodziny, przodków i pamiątek rodzinnych.
Zajęcia:
- adresowane są do rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat, w zajęciach aktywnie uczestniczą również dorośli opiekunowie. Zapraszamy zarówno rodziców z dziećmi, jak również Babcie i Dziadków z wnuczętami,
- są bezpłatne,
- trwają około 90 min.
- należy wcześniej zarezerwować za pośrednictwem maila edukacja@bramapoznania.pl. W mailu należy podać następujące informacje: tytuł zajęć, imię i nazwisko opiekuna, wiek dziecka, liczbę dzieci, liczbę uczestników dorosłych,
- odbywają się od października 2016 r. do stycznia 2017 r. w wybrane soboty miesiąca o godz. 11.00
- odbywają się w różnych przestrzeniach Bramy Poznania oraz na Ostrowie Tumskim
Harmonogram zajęć:
Drzewo – Twój przyjaciel – 8.10.2016 r., godz. 11.00
Wybierzmy się na wyprawę badaczy drzew Ostrowa Tumskiego! Rozszyfrujemy nazwy gatunków rosnących tu drzew, dowiemy się ile mają lat i poszukamy wśród nich swojego przyjaciela. Przewodnikiem naszej wyprawy stanie się seniorka Pani Anna Struk – technolog drewna, która zdradzi nam kilka tajemnic na temat drewna i jego wykorzystania na co dzień.
Spotkanie na placu przed katedrą.
Zajęcia odbywają się częściowo w terenie na Ostrowie Tumskim i w sali warsztatowej w Bramie Poznania.
Końskie zdrowie – 05.11.2016 r., godz. 11.00
Czy koń chodzi do lekarza i łyka tabletki? Kto dba o jego zdrowie i urodę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwo Barbara i Grzegorz Radziłowscy, lekarze weterynarii. Wspólnie poznamy tajemnice zwierząt znane tylko weterynarzom, sprawdzimy również czy na wyspie katedralnej żyły jakieś konie.
Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.
Walizka pełna wspomnień – 10.12.2016 r., godz. 11.00
Jak przygotować się do podróży i co zabrać ze sobą na wyprawę w nieznane? Wspólnie zajrzymy do starej walizki, by przekonać się jakie tajemnice skrywali dawni podróżnicy. O podróżach naszych przodków i ich ekwipunkach opowie seniorka Pani Anna Struk, która przywiozła wspomnienia z niejednej podróży.
Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.
SMS z przeszłości – 14.01.2017 r., godz. 11.00
Zostań posłańcem księcia Mieszka I i stań przed wyzwaniem przekazania ważnych informacji. Wspólnie zajrzymy do grodu na Ostrowie Tumskim, aby podejrzeć dawne metody komunikacji. Obejrzymy też pamiątki rodzinne seniorki Pani Grażyny Sobierajskiej – Mormol, które zdradzą jak nasi przodkowie radzili sobie bez telefonów komórkowych.
Zajęcia w całości odbywają się w Bramie Poznania. Spotkanie w holu głównym Bramy Poznania.
Brama Poznania Ichot
Brama Poznania - nowy kierunek zwiedzania Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład …