Królik i Misia

Rycerze w Zabierzowie

📅 sobota 05.10.2013 do niedziela 06.10.2013
Rycerze w Zabierzowie

JARMARK NORBERTAŃSKI to fabularyzowana impreza plenerowa oparta na kanwie historii, Pana zabierzowskiego Jaksy Gryfity. Wraca on szczęśliwie z krucjaty do Ziemi świętej, w przepychu, prezentując maszyny artyleryjskie, zaś głównym pokazem bogactwa i bogobojności będzie nadanie klasztorowi Norbertanek ziemi Zabierzowskiej (stąd nazwa JARMARK NORBERTAŃSKI). Z tej okazji, na zabierzowskich polach rozbity zostanie obóz rycerski otwarty dla zwiedzających. Przez dwa dni trwania Jarmarku, 5 oraz 6  października, widzowie będą świadkami szeregu inscenizacji kolejno obrazujących  najważniejsze epizody z życia Jaksy Gryfity oraz związanej z tym okresem historii  Zabierzowa. Należy przy tej okazji nadmienić, iż wydarzenie stanowi finałową część serii  rycerskich epizodów pod hasłem „Rycerze w Zabierzowie", również inspirowanych historią Jaksy, a odbywających się na terenie gminy Zabierzów na przestrzeżeni trzech tygodni  poprzedzających Jarmark.

Podczas samego Jarmarku będzie można zapoznać się z  wszelakimi machinami oblężniczymi takimi jak trebuszet, balista czy katapulta, oraz zobaczyć je w akcji podczas rekonstrukcji średniowiecznej walnej bitwy, do której stanie ponad 200 rycerzy. Pod okiem weteranów w szkole rycerskiej młodzi ochotnicy będą mogli sprawdzić się w różnorakich konkurencjach, lub posłuchać opowieści z wypraw wojennych. Przez cały czas trwania jarmarku można będzie też spróbować swoich sił w łucznictwie na specjalnie w tym celu przygotowanym torze łuczniczym.

Dla stroniących od wojaczki  otwarte zostaną podwoje szkoły klasztornej, gdzie będzie można zgłębić sztukę kaligrafii i  iluminatorstwa, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia średniowiecznych obrazów tablicowych. Wśród rabat pełnych aromatycznych ziół i roślin leczniczych będzie można  spotkać zielarkę i posłuchać o tajnikach średniowiecznego ziołolecznictwa, a także  samodzielnie wykonać kartę zielnika.

Każdy chętny będzie mógł również wziąć udział w grach plebejskich. Będzie można spróbować swych sił w rzucie włócznią do dzika, czy to  jako mnisi kuchcik, czy też zabierzowska przekupka. Ponadto przez cały czas trwania  jarmarku będziemy prowadzić pokazy tańców dawnych wraz z ich warsztatami.
Dodatkowo rodziny z dziećmi zapraszamy do udziału w grze terenowej – poszukiwań skarbu Jaksy. Jarmark swoją obecnością zaszczycą najlepsi z rzemieślników oraz rekonstruktorów.

Będzie można także spróbować naturalnych, ekologicznych produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami,
w oparciu o wiekowe receptury. Wszystkie one dostępne będą na stoiskach sprzedażowych komercyjnej części Jarmarku, poświęconej lokalnemu wytwórstwu oraz rzemiosłu.

Piątek 4 października

Przybywanie Grup Rekonstrukcyjnych oraz ich ulokowanie w obozach

17.00 Bieg giermków
18.00 Turniej średniowiecznych szachów