Weleda
Weleda Baby

Roślinna kapsuła czasu: robimy bank nasion

Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa (ul. Ostrówek)
🗺 mapa
📅 sobota 17.09.2022
Roślinna kapsuła czasu: robimy bank nasion
Jakie rodzime gatunki roślin rosną na terenie Ostrowa Tumskiego od zarania dziejów?

Wspólnie przyjrzymy się roślinom, które dawni mieszkańcy poznańskiej wyspy katedralnej wykorzystywali do różnych celów – kulinarnych, leczniczych, przemysłowych czy obrzędowych. Jednocześnie przyjrzymy się obecnym tam archeofitom, czyli gatunkom obcym, zawleczonym.

Następnie porównamy współczesną oraz dawną florę tego terenu i postaramy się zrozumieć, jakie znaczenie ma dzisiaj ochrona roślin rodzimych, czy jest w ogóle możliwa, a wreszcie: co możemy zrobić dla bioróżnorodności w czasach globalizacji, masowej turystyki i kryzysu klimatycznego, który wpływa na wszystkie ekosystemy.

W ramach ochrony dziedzictwa przyrodniczego stworzymy Lokalny Bank Nasion, które zbierzemy podczas spaceru po okolicy. Nasiona zabezpieczymy, opiszemy i umieścimy w „banku”, którego ideą będzie zapis archeobotaniczny Ostrowa Tumskiego i doliny Cybiny z 2022 roku. Nasz lokalny bank będzie projektem długofalowym, otwartym na zbieraczy nasion przez cały rok. Dodatkowo z banku będzie można otrzymać nasiona do własnych upraw.

Zapewniamy możliwość udziału osobom niesłyszącym poprzez obecność tłumacza PJM. Miejsce warsztatów jest dostępne architektonicznie.

 

Informacje praktyczne:

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Prowadzenie: Sara Grolewska, Anna Gruszka / Dziewczyny w Naturze
Start: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa (ul. Ostrówek)
Koszt: bezpłatne
Zapisy: dziewczynywnaturze@gmail.com

 

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Brama otwarta na Rzekę”, realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta Poznania (Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta) oraz Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Dofinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa 4. Środowisko, Działanie 4.5 Ochrona przyrody, Poddziałanie 4.5.4 Edukacja Ekologiczna.”

897 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent