Rodzinny weekend w Londynie

sobota 18.10.2014 do niedziela 19.10.2014

Rodzinny weekend w Londynie

Rodzinny weekend na wystawie „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990”
18-19 października 2014
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie | ul. Dobra 56/66, WSTĘP WOLNY

Spotkania „Poznajemy historię Wojtka" – niedźwiedzia, żołnierza, emigranta, warsztaty dla dzieci, „selfie" przy oryginalnej londyńskiej budce telefonicznej, gra w polo i kuratorskie oprowadzanie po wystawie to darmowe atrakcje specjalnego weekendu przygotowanego w ramach wystawy „Londyn – stolica Polski".

PROGRAM

Sobota | 18 października

11.00 – „Poznajemy historię Wojtka" – niedźwiedzia, żołnierza, emigranta. Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Dziadek i niedźwiadek".

12.00-13.00 – „Uszyj własnego Wojtka!" – szyjemy misie (warsztaty).

13.00-14.00 – „Paddington zwiedza wystawę" – miś, bohater książek Michaela Bonda trafi na wystawę i pokaże ją w ciekawy sposób najmłodszym zwiedzającym.

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Niedziela | 19 października

11.00 – „Poznajemy historię Wojtka" – niedźwiedzia, żołnierza, emigranta. Spotkanie z Maryną Miklaszewską, autorką książki „Wojtek z Armii Andersa".

12.00-13.00 – „Uszyj własnego Wojtka!" – szyjemy misie (warsztaty).

13.00-14.00 – „Paddington zwiedza wystawę" – miś, bohater książek Michaela Bonda trafi na wystawę i pokaże ją w ciekawy sposób najmłodszym zwiedzającym.

12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Na wydarzenia wstęp wolny!

Maryna Miklaszewska – dziennikarka, tłumaczka z literatury czeskiej i pisarka. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym. Autorka książki „Mikołajek w szkole PRL". Wraz z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro". Autorka książki „Wojtek z Armii Andersa" opartej na faktach powieści opowiadającej o niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim.

Łukasz Wierzbicki – autor książek dla dzieci, podróżnik. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w Dziadku i niedźwiadku opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa.

>>>>>

Wystawa „Londyn – stolica Polski" złożona jest z przestrzeni-miejsc, w których będzie można poznać życie codzienne, pracę, rozrywki Polaków na obczyźnie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet Prezydenta RP na Uchodźstwie, oryginalne meble ze słynnej redakcji „Wiadomości" prowadzonych przez Mieczysława Grydzewskiego, pracownię plastyczną i galerię malarza Marka Żuławskiego oraz XIX-wieczną prasę tyglową Stanisława Gliwy.

Na wystawie będzie można dołączyć do antysowieckiej manifestacji politycznej w 1956 roku, zaś zainteresowani życiem towarzyskim – zobaczą gen. Andersa grającego w karty, poznają Miss Polonia 1955 roku i Lodę Halamę – posiadaczkę najdłuższych nóg „Polskiego Londynu". Na wystawie będzie mowa o trudnych początkach emigracji w latach ′40 i ′50, i o tym jak Londyńczycy oceniali rzeczywistość w Polsce w latach ′60, ′70 a także po stanie wojennym.

Wystawa jest dostępna w wersji polsko-angielskiej. Towarzyszą jej lekcje muzealne. Lekcje są prowadzone od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 12.00. Zapisy: tel. 22 211 90 47 lub e-mail: oferta.edu@muzhp.pl.

Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) do 30 listopada 2014 w godzinach od 10 do 18.

Honorowy Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Honorowi Partnerzy: Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ambasada Rzeczypospolitej w Londynie.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Mecenas: Bank Zachodni WBK.

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Uniwersytet Warszawski.

Współpraca: Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Tramwaje Warszawskie, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Polski Ośrodek Naukowy UJ.

Patroni medialni: patronat korporacyjny Telewizji Polskiej, patronat korporacyjny Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita", AMS, portal historyczny dzieje.pl i „Mówią Wieki".

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Rodzinny weekend w Londynie

Muzeum Historii Polski

Misja Muzeum Historii Polski W czasie gorących dyskusji o polskiej teraźniejszości warto sięgnąć do przeszłości. Nasze narodowe dokonania są cząstką dziejów Europy i dziejów powszechnych. Rozterki i wybory naszych przodków mogą być wskazaniem lub przestrogą nie …

Więcej

Adres:

ul. Senatorska 35
00-099 Warszawa


Kontakt:

022 211 90 02
biuro@muzhp.pl
http://www.muzhp.pl
facebook