Fisher Price
rysuj
Kto z nas nie słyszał o Kopalni Soli w Wieliczce. Kojarzy się z piękną legendą, wielowiekową tradycją i leczniczymi walorami słonego powietrza. Nie każdy jednak wie, że Wieliczka to mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Byliśmy i sprawdziliśmy. Wycieczkę do kopalni dzieci będą długo wspominać.

Rodzinnie do Kopalni Soli w Wieliczce

Podziemia skrywają wiele sekretów, a dzieci uwielbiają wszystko, co tajemnicze. Wyprawa pod ziemię to dla dzieci podróż do świata baśni. Najmłodsi doskonale wiedzą, że kopalnia to nie tylko widoczne ślady górniczej pracy, drewniane kieraty czy pełne rozmachu olśniewające kaplice. W dziecięcej wyobraźni kopalnia to po pierwsze królestwo Skarbnika oraz krasnoludków. Legendarne postaci można zobaczyć na podziemnym szlaku pod postacią solnych rzeźb. Kto jednak z myślą o swoich pociechach wybierze tematyczny wariant zwiedzania pt. „Śladami legend”, ten najpewniej spotka żywego Skarbnika!

film

Od przewodnika młodsi i starsi dowiedzą się dlaczego sól jest słona, ile trwało rzeźbienie kaplicy św. Kingi, jak głębokie jest solankowe jezioro w komorze Barącza…

Śladami Legend

Starsze dzieci z rodzicami skusi zapewne Trasa Górnicza, na której wyostrzają się zmysły i wzrasta poziom adrenaliny. Nic w tym dziwnego skoro szlak wędrówki wiedzie wewnątrz podziemnego, solnego labiryntu i tajemniczych komór, wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis. Na śmiałków czekają też zadania np. poszukiwanie soli, badanie atmosfery kopalnianej, odnalezienie właściwej trasy pod ziemią. Trasa jest dostępna dla dzieci, które mają ukończone 10 lat.

Trasa Gornicza

I na upał, i na deszcz

Wakacje w Polsce mają to do siebie, że pogoda bywa kapryśna. Warto mieć plan „B” na wypadek deszczu lub zmęczenia upałem. Kopalnia idealnie się tutaj wpasuje, ponieważ pod ziemią nie pada, a temperatura to stałe i przyjemne kilkanaście stopni Celsjusza. Warto włożyć wygodne buty, bowiem na eksploratorów kopalnianych głębin czeka ok. 3,5-kilometrowy spacer oraz jakieś 800 schodów – pierwsze już w szybie Daniłowicza. Trasa Turystyczna w Kopalni Soli „Wieliczka” nie wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej, dlatego doskonale nadaje się dla najmłodszych. Wakacyjne odwiedziny w kopalni to dla dzieci czas spędzony bezpiecznie, ciekawie i w przyjaznym otoczeniu. To też okazja do dotknięcia 700 lat historii miejsca, które jako jedno z pierwszych skarbów ludzkości zostało wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa Turystyczna

Sól soli nierówna

Sól jest zdrowa dla układu oddechowego małych i dużych, więc kopalniany mikroklimat to prawdziwy skarb. Nie ma w nim zanieczyszczeń, jest za to całe mnóstwo działającego przeciwzapalnie chlorku sodu. Nie wszyscy wiedzą, że z dobroczynnych walorów solnego powietrza można korzystać nie tylko pod ziemią. Na skraju Parku św. Kingi, w bliskim sąsiedztwie szybów Daniłowicza i Paderewskiego wznosi się tężnia solankowa. Nie sposób jej nie zauważyć, przypomina bowiem warowny zamek z wysoką na ponad 20 m wieżą oraz masywnymi murami. Na wieżę i mury można wspiąć się i podziwiać z nich widok na park. Tężnia z całą pewnością przypadnie do gustu małym zdobywcom przygód – obszerny dziedziniec zachęca do zabawy.

tężnia solankowa fot_Ryszard Tatomir (10)

W tężni trzeba głęboko oddychać. Powietrze nasycone solnym aerozolem przypomina nadmorską bryzę i ma podobne lecznicze działanie. W tężni Kopalni Soli „Wieliczka” wykorzystywana jest solanka pochodząca z głębokości ponad 200 m – to przebadana i certyfikowana lecznicza woda mineralna. Inhalacje solankowe „pod chmurką” najlepsze efekty przynoszą w ciepłe, słoneczne i wietrzne dni. Wtedy słona woda najmocniej paruje, rozpryskując się o tarninowe ściany.

Informacje organizacyjne dla rodziców

Kopalnia honoruje Kartę Dużej Rodziny, proponuje też korzystne bilety rodzinne. Dzieciom do lat 4 przysługuje bezpłatna wejściówka. Wycieczkę wygodnie jest planować w oparciu o informacje zamieszczone na stronie www.kopalnia.pl – znajdziemy tutaj wszelkie detale i podpowiedzi, godziny otwarcia, aktualne cenniki i oferty, np. korzystne pakiety łączące różne usługi. Bilety można zakupić online.

Do podziemnej wycieczki dzieci mogą się przygotować oglądając na kopalnianym kanale YouTube baśnie i legendy wielickich górników czytane przez świetnego aktora Adama Woronowicza. Słuchowisko powstało na podstawie wydanej przed laty książki Juliana Majki, pracownika kopalni, który pieczołowicie zbierał i spisywał górnicze legendy.

Rodzinny pobyt w Wieliczce może zakończyć się posiłkiem lub słodkim deserem w podziemnej restauracji znajdującej się w komorze Budryka, albo noclegiem w kameralnym Hotelu Grand Sal. Parkowe otoczenie zapewnia spokój i porządny wypoczynek po pełnej wrażeń wycieczce po Trasie Turystycznej. Zapraszamy do magicznej Wieliczki!

 

 

168 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent