W Warszawie walczyło osiem drużyn. Green Drops, Robo-Jastrzębie, Q-boty, Robolandia, Drużyna GG, Green Racks, Garage Team 1, Garage Team2. Najlepsza okazała się drużyna Q-boty zdobywając maksymalną ilość 200 punktów. W Gdańsku w szranki stanęło aż 15 drużyn. Na ćwierć finał pojadą dwie drużyny ProbOt team oraz RoboBusters ATENA.
W tym roku zadanie konkursowe było wyjątkowo trudne. Dzieci miały za zadanie zmierzyć się z inżynierią genetyczną. Pomimo trudnego zadania poziom uczestników był niesamowicie wysoki – oceniali sędziowie turnieju. Młodzież była doskonale przygotowana. Duży wkład pracy rodziców w przygotowanie młodych ludzi do zawodów opłacił się. Zauważamy, że zespoły, które kolejny raz startują w turnieju są bardziej zgrane i osiągają lepsze wyniki – podkreślali sędziowie.
Młodzież miała za zadanie skonstruowanie w pełni autonomicznego robota z klocków LEGO, a następnie jego zaprogramowanie w taki sposób, aby wykonał on jak najdokładniej szereg czynności, z których każda podlegała punktacji (np. przesunięcie klocków z jednego miejsca planszy w inne, przejazd z jednego punktu planszy do drugiego punktu). Uczestnicy przedstawili też własny projekt badawaczy „Body Forward" – „C(i)ała Naprzód", który wiąże się z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie inżynierii medycznej, chirurgii i biotechnologii.
– Udział w turnieju stanowił dla dzieci ogromną szansę zdobycia nowych, niezapomnianych doświadczeń. Atmosfera rywalizacji oraz ciekawe zadania zachęcają młodych konstruktorów do poszerzania swojej wiedzy z przedmiotów ścisłych, tak mało lubianych szkole – tłumaczy Wojciech Syrocki, Prezes Zarządu firmy RoboCAMP, partnera merytorycznego fundacji Fabryka Talentów. Przełamywanie strachu i oporów związanych z przedmiotami ścisłymi już we wczesnych latach dziecka może znacząco wpłynąć na jego późniejsze decyzje dotyczące wyboru uczelni technicznej – dodaje.
Organizatorem turnieju jest Fundacja Fabryka Talentów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Gdańsk oraz Urząd Miasta Poznań.
Przed nami jeszcze finał w Poznaniu – 13 listopada
***
Fundacja Fabryka Talentów została założona w czerwcu 2007 roku. Działa na rzecz prowadzenia i wspierania wszelkich zajęć szkolnych i pozaszkolnych rozwijających zainteresowanie dzieci i młodzieży osiągnięciami nauki i techniki. Fundacja pragnie poprzez zabawę zachęcić młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, informatyka, fizyka. Jest też organizatorem Międzynarodowego Turnieju Robotów First LEGO League. Do tej pory w Polsce odbyły się trzy edycje finałów FLL, które zakończyły się sukcesem, zarówno organizacyjnym, jak i naukowym. Fundacja realizuje także projekt BotBALL oraz Liga Zadaniowa. Partnerem merytorycznym Fundacji Fabryka Talentów jest firma RoboCAMP.
Więcej informacji na temat Fundacji Fabryka Talentów znajdą Państwo na stronie www.fabrykatalentow.org