Akademia tańca

godz. 14.00–18.00

Galeria Stara ŁDK, ul. Traugutta 18

3 stycznia 2012 roku o 13.00
Finisaż wystawy i spotkanie z artystami ludowymi – autorami prac prezentowanych na wystawie

Na wystawie "Polskie Boże Narodzenie", przygotowanej przez Ośrodek Regionalny Łódzkiego Domu Kultury, można będzie zobaczyć aranżację fragmentu izby wiejskiej przygotowanej do Wigilii, rzeźby oraz obrazy twórców ludowych i nieprofesjonalnych powstałe z inspiracji Bożym Narodzeniem, m.in. ilustracje wierzeń oraz zabiegów magicznych znanych w wiejskich i małomiasteczkowych społecznościach lokalnych, szopki ze sceną narodzin Dzieciątka, wieczerza wigilijna, ubieranie choinki. Część ekspozycji poświęcono kolędowaniu, zwyczajowi niegdyś powszechnemu, dziś występującemu sporadycznie. Stąd prezentowane grupy kolędników z gwiazdą, szopką i maszkarami zwierząt, postacie "wiliorzy", zrekonstruowane maski, ilustracje współczesnych "herodów".

Czas przesilenia zimowego, liczony od świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli, ma trwałą tradycję w polskiej obrzędowości dorocznej. Sposób przeżywania tego czasu łączy ślady zwyczajów pogańskich i antycznych oraz obrzędowość chrześcijańską. Tradycyjnie, wszelkie podejmowane w tym okresie działania miały na celu zapewnienie pomyślności rodzinie i gospodarstwu oraz utrzymanie dobrych relacji z przodkami. Te świąteczne, szczególne, zimowe dni pozostają niezmiennie inspiracją, co widać m.in. w twórczości współczesnych artystów ludowych.

www.ldk.lodz.pl