Królik i Misia

Regionalna Niedziela – Powitanie Wiosny w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki

📅 niedziela 11.03.2012
Regionalna Niedziela – Powitanie Wiosny w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki

Wspólne wykonywanie rękodzieła ludowego, granie na instrumentach, odgrywanie ról w grupie obrzędowej itp. ma podkreślać wagę rodzinnej wspólnoty, wzmacniać więzi pomiędzy członkami rodziny oraz dostarczyć uczestnikom miłej rozrywki. Propozycje, jakie przedstawia projekt stanowią zachętę do spróbowania sił w nieznanej dotąd dziedzinie i pobudzają kreatywność.

Artyści ludowi, posługując się metodą tradycyjnego pokazu, nauczą uczestników Warsztatów wykonywania przedmiotów artystycznych związanych z obrzędowością doroczną.

Zaś animatorzy grup regionalnych będą pracować nad rozwijaniem zainteresowań aktorskich, śpiewaczych i muzycznych, zachęcając uczestników do wspólnego śpiewania, grania i występowania na scenie.
Efektem pracy manualnej będą wykonane samodzielnie przedmioty artystyczne, zaś efektem pracy animacyjnej – wspólne występy artystyczne.

Uczestnicy Regionalnych Niedziel będą mogli także posmakować potraw kuchni regionalnej z różnych stron Mazowsza, serwowanych w Bufecie Regionalnym.

Niedziela II, Powitanie wiosny

Godz. 14.00 – 16.00 WARSZTATY

1. Drzewo Życia czyli palma wielkanocna
(Sala Elektorska)
prowadzący: Czesława Kaczyńska – palmy kurpiowskie
Wiesława Kucharzyk – palmy z suszonych ziół, kwiatów i traw

2. Jajko – symbol odradzającego się życia (S. Elektorska)
prowadzący: Anna Kicman – jajka ozdabiane woskiem

3. Zabawa w teatr obrzędowy – prowadzący: Agnieszka Nagnajewicz (S.Widowiskowa)
zwyczaje wielkanocne „Gaik” i „Kogutek” w formie krótkiego występu artystycznego
– nauka ról i łatwych pieśni obrzędowych
– dobór kostiumów i rekwizytów
– przygotowanie krótkiego obrazka obrzędowego i pokazanie go na scenie.

4. Gra edukacyjna „Ryzykanci – koleje fortuny” – rozgrywki dla młodzieży (Biblioteka)

Godz.16.00-16.30 BUFET REGIONALNY (potrawy regionalne z terenu Mazowsza).

Godz. 16.30-17.30 WYSTĘPY ARTYSTYCZNE
Zwyczaje wielkanocne „Gaik” i „Kogutek” w wykonaniu uczestników warsztatów.
Zespół Regionalny KASIANIECKA z Kałuszyna z pokazem pt. „Dyngus”.