Zielona Sowa

Przypadek Miasto – 12 rodzinnych warsztatów architektonicznych

Służewski Dom Kultury
🗺 mapa
📅 sobota 16.09.2017
warsztaty architektoniczne warszawa

Zabierzemy dzieci w architektoniczną podróż przez wieki. Zaczniemy od egipskich piramid i miast budowanych przez Inków i Majów, a skończymy na współczesnej architekturze… a właściwie pójdziemy nawet trochę dalej i wyobrazimy sobie, co może powstać w przyszłości! Dzięki bogatym materiałom wizualnym dzieci zobaczą, jak wyglądały dawne miasta i architektura oraz jak buduje się współcześnie. Podczas warsztatów wcielimy się w architektów z najróżniejszych epok oraz zakątków świata i będziemy budować własne miasta i obiekty. Będziemy ciąć, kleić, składać, malować, planować i ustawiać. Inspirując się historią, uruchomimy dziecięcą wyobraźnię.

W ramach cyklu “Przypadek miasto 3” przeprowadzimy 12 warsztatów, z których każdy będzie trwać około 2 godzin. Cykl został pomyślany tak, by przybliżyć młodym uczestnikom problematykę związaną z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, pejzażem kulturowym, ochroną zabytków i urbanistyką. Chcemy pokazać, jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury w kształtowaniu wspólnego miejsca do życia.

Tematyka i terminologia będą dostosowane do wieku uczestników – zależy nam nie tyle na wpajaniu pojęć, ile na kształtowaniu postaw i dawaniu narzędzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze przez zabawę. Sposób prowadzenia zajęć oraz pokazywane materiały będą dostosowane do wieku uczestników.

Dla kogo?

Dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z opiekunami

Kiedy i gdzie?

Co sobota od 16 września do 9 grudnia
w Służewskim Domu Kultury, ul. Bacha 15, Warszawa

 

Bilet: 19 zł

Obowiązują zapisy drogą mailową: zapisy.tbts@gmail.com

 Terminy i tematy warsztatów

16 września 2017, godz. 11.00
Z Egiptu do Ameryki Południowej. Odkryjmy tajemnice piramid!

Podczas warsztatów przyjrzymy się starożytnym piramidom – zarówno tym najsłynniejszym, których strzeże egipski Sfinks, jak i tym mniej znanym, budowanym przez Majów, Inków i Azteków w Ameryce Południowej. Zastanowimy się, po co stawiano te ogromne budowle, oraz zajrzymy też do ich wnętrza. Poszukamy również piramid we współczesnej architekturze, a na koniec stworzymy własne budowle!

23 września 2017, godz. 11.00
Starożytne amfiteatry. Co kryło się pod maską?

Jak wyglądał starożytny amfiteatr? Jakie sztuki tam przedstawiano? Co ocalało z tych kamiennych budowli? Na warsztatach przeniesiemy się kilka tysięcy lat w przeszłość i spróbujemy odtworzyć starożytną atmosferę i architekturę. Zastanowimy się również, jakie elementy dawnych teatrów można odnaleźć w tych całkiem współczesnych.

30 września 2017, godz. 11.00
Co się chowa na granicy Ursynowa? Gra spacerowa

Zaczniemy przy Służewskim Domu Kultury… i wykorzystamy okazję, by porozmawiać o jego nowoczesnej architekturze! Potem ruszymy odkrywać zielony Służew. Dzieci dowiedzą się, jak i kiedy powstało osiedle Służewiec oraz co było tu wcześniej. Poszukamy najstarszego domu w okolicy oraz najmniejszych mieszkańców dolinki. Zastanowimy się, czy bloki mogą być zabytkami. Będziemy przyglądać się architekturze i zieleni, szukać ciekawostek, doświadczać miasta i uczyć się jego historii. Nie zabraknie zagadek, quizów i zadań związanych z miejscami, które wspólnie odwiedzimy.

7 października 2017, godz. 11.00
Osady i grody. Jak mieszkano, gdy nie było miast?

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak mieszkano na ziemiach polskich, zanim pojawiły się pierwsze miasta. Przyjrzymy się osadom takim jak Biskupin oraz pierwszym grodom książęcym. Czy mieszkanie w domu z gliny i słomy mogłoby być atrakcyjne w czasach współczesnych? Okazuje się, że od naszych przodków możemy nauczyć się… ekologicznego budowania!

14 października 2017, godz. 11.00
Co podpiera dach świątyni?

Tym razem weźmiemy na warsztat kolumny, słupy i filary. Z tych prostych elementów można stworzyć niezliczoną liczbę kombinacji! Przekonamy się o tym na przykładzie greckich budowli, rzymskich akweduktów czy gotyckich świątyń. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne sprzed wieków dotąd inspirują architektów na całym świecie.

21 października 2017, godz. 11.00
Przepis na idealne miasto

Urbanistyczne utopie sprzed lat (a nawet wieków!) wciąż zachwycają i inspirują. Podczas warsztatu przyjrzymy się renesansowym miastom idealnym, XIX-wiecznym miastom ogrodom, a także projektom słynnego Le Corbusiera. Zastanowimy się również, jak dziś wyobrażamy sobie miasto, w którym wszystkim mieszkańcom żyje się wygodnie i szczęśliwie.

28 października 2017, godz. 11.00
Światła, cienie, fale, spirale – w krainie baroku

Oprócz domów i biur w miastach znajdziemy także eleganckie pałace i opływające w ozdoby kościoły. Wiele z najpiękniejszych budowli powstało w epoce baroku. Ich bogate, oryginalne dekoracje to perły skryte pośród innych budynków naszych miast. Warto przyjrzeć się bliżej ich niesamowitej różnorodności.

4 listopada 2017, godz. 11.00
Ogrody nie z tej ziemi

Zieleń w mieście to nie tylko skwery i parki! Opowieści o nietypowym wprowadzaniu roślinności pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Słyszeliście o słynnych wiszących ogrodach królowej Semiramidy? Zainspirowały one architektów do umieszczania zieleni na budynkach – ich dachach, ścianach czy tarasach.

18 listopada 2017, godz. 11.00
Ornament. Roślina zaklęta w kamieniu i stali

Secesja to wyjątkowa epoka, kiedy do tworzenia delikatnych, finezyjnych dekoracji wykorzystywano szkło i stal. Architekci czerpali inspirację ze świata przyrody, m.in. roślin czy owadów. W Warszawie i innych polskich miastach możemy znaleźć niestety tylko pojedyncze przykłady takich ornamentów… ale od czego jest wyobraźnia? Wspólnie stworzymy projekty, inspirując się zielnikami oraz zdjęciami kolorowych motyli i ważek!

25 listopada 2017, godz. 11.00
Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty

Odpowiedzi na tytułowe pytanie będziemy szukać na dwa sposoby. W pewnym momencie historii architekci chcieli, aby nasze domy i szkoły wyglądały prawie jak fabryki! Z drugiej jednak rozwój sprawił, że wiele budynków przemysłowych przestało być potrzebnych i trzeba było dla nich znaleźć inną funkcję. Poznamy przykłady obu tych podejść, a przy okazji zastanowimy się nad tym, czym jest rewitalizacja – bardzo ważne pojęcie w dzisiejszych rozważaniach o mieście.

2 grudnia 2017, godz. 11.00
Budynek czy statek kosmiczny?

Współczesne budownictwo to nie tylko prostokątne kostki! Nowoczesne materiały i technologie pozwalają projektować konstrukcje przypominające chmury, bakterie czy statki kosmiczne. Słynni architekci tacy jak Zaha Hadid czy Frank Gehry potrafią urzeczywistnić najbardziej szalone fantazje! A jakie wizjonerskie pomysły będą mieli młodzi uczestnicy zajęć?

9 grudnia 2017, godz. 11.00
Architektoniczna mapa świata

Nasze ostatnie spotkanie będzie okazją do podsumowania… i kompletnej zmiany podejścia! Dotąd dzieci wcielały się w projektantów, a tym razem będą mogły wejść w rolę krytyków architektury. Młodzi eksperci wybiorą najciekawsze spośród budynków z różnych epok poznanych na wcześniejszych zajęciach. Będą kierować się ich estetyką, oryginalnością rozwiązań i konstrukcji oraz znaczeniem w historii. Wynikiem warsztatów będzie mapa zawierająca krótki opisy autorstwa uczestników, którą udostępnimy w internecie.

Publikacja multimedialna

Podczas zajęć powstanie architektoniczna mapa świata, która będzie zawierać najciekawsze obiekty z różnych epok i zakątków świata wybrane przez młodych uczestników cyklu warsztatów “Przypadek miasto”.

Na mapie znajdą się budynki z różnych okresów reprezentujące przekrój stylów i sposobów budowania. Ważnym kluczem będzie ich znaczenie dla rozwoju architektury oraz światowego dziedzictwa architektonicznego. Podejrzewamy, że znajdą się na niej zarówno wiszące ogrody Semiramidy, starożytne piramidy oraz książęce grody, jak i współczesne realizacje – może Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Dom Zasłonka w Japonii? Niczego nie przesądzamy, a decydujący głos będą miały dzieci!

Mapa świata po opracowaniu graficznym oraz merytorycznym zostanie opublikowana na licencji Creative Commons na naszej stronie internetowej – w wersji online oraz do pobrania.

 

 

 

 

269 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent