Jak co roku pod koniec sierpnia (niedziela, 26 sierpnia 2018 r. godz. 11.00-18.00) Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na imprezę plenerową „Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie”, której towarzyszyć będzie po raz kolejny „Festiwal Sztuki Ludowej”.
W programie:
występy zespołów ludowych z Algierii, Białorusi, Grecji, Macedonii, Słowacji, Ukrainy oraz różnych regionów Hiszpanii.
pokazy żniwne „Od sierpa do kombajnu”
woły i konie przy pracy
posiłek żniwiarzy – wystawa i poczęstunek
palenie ziaren kawy zbożowej
młócenie, czyszczenie i mielenie zboża:
cepy, młocarnie, w tym młocarnia Warmianka, wialnie, żarna, młynki, stępy
rozpoznawanie zbóż, poznawanie mąk i kasz
szkodniki magazynowe na żywo
miary i wagi do zboża
plecenie wieńców, wykonywanie bukietów
pokaz pracy twórców ludowych i rzemieślników
warsztaty z makramy oraz szydełkowania
stanowiska producentów zrzeszonych w Oddziale Poznańskim Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego
dla dzieci zabawa w sianie, żniwny tor przeszkód
i wiele innych atrakcji
O Festiwalu Sztuki Ludowej
Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Jest to unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentujące nie tylko oryginalne produkty, ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej np. pokazy mody. W ciągu tygodnia mieszkańcy miast Wielkopolski uczestniczyć mogą w koncertach, podczas których prezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko. Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom: Diploma of Excellence; European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Urząd Miasta Gniezna, Starostwo Powiatowe oraz Gmina Tarnowo Podgórne. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej, co świadczy o randze organizowanego wydarzenia. Festiwal prężnie się rozwija –jest to już 12 edycja. Zachowując dynamikę wzrostu należy przypuszczać, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie to jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Festiwal uświetniany był już przez gwiazdy sceny World Music m.in. Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia. Tegoroczna edycja obfituje w wydarzenia kulturalne w Gnieźnie, Koninie i Lusowie. Tegorocznymi uczestnikami Festiwalu są grupy folklorystyczne z Algierii, Białorusi, Grecji, Macedonii, Słowacji, Ukrainy oraz różnych regionów Hiszpanii. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Festiwal zagości podczas imprezy plenerowej w niedzielę 26 sierpnia.
Szczegółowe informacje oraz plan wydarzeń dostępne będą pod adresem: http://www.festival.poligrodzianie.pl/pl/uczestnicy
62-052 Komorniki
0-61 81 07 629
muzeum@muzeum-szreniawa.pl
https://www.muzeum-szreniawa.pl
facebook