Fisher Price
rysuj

Przemarsze, znicze, salwy z muszkietów – 390 rocznica Bitwy pod Oliwą

Pomnik Bitwy pod Oliwą, ul. Tatrzańska
🗺 mapa
📅 sobota 25.11.2017
bezpłatne
Przemarsze, znicze, salwy z muszkietów – 390 rocznica Bitwy pod Oliwą

W TYM ROKU MIJA 390 ROCZNICA BITWY POD OLIWĄ. ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH UPAMIĘTNIAJĄCYCH GLORIĘ XVII-WIECZNYCH OBROŃCÓW PORTU GDAŃSKIEGO. UROCZYSTOŚCI ODBĘDĄ SIĘ W SOBOTĘ 25 LISTOPADA W OLIWIE ORAZ W ŚRÓDMIEŚCIU GDAŃSKA, A WEŹMIE W NICH UDZIAŁ BLISKO 30 REKONSTRUKTORÓW HISTORYCZNYCH Z CAŁEJ POLSKI.

W programie uroczystości znajdzie się między innymi zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym bitwę na wzgórzu Pachołek, przemarsz Traktem Królewskim, złożenie w Bazylice Mariackiej wieńca na grobie admirała Arendta Dickmanna oraz uroczysta salwa na Ołowiance.

film

BITWA I JEJ DOWÓDCA
Bitwa pod Oliwą była największym zwycięstwem polskiej floty w XVII wieku i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych zwycięstw w historii zarówno Polski jak i samego Gdańska. Przełamała ona szwedzką blokadę portu gdańskiego, będącego oknem na świat i
najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dowódcą floty polskiej, którego odwadze zawdzięczamy to zwycięstwo, był admirał Arendt Dickmann – gdańszczanin holenderskiego pochodzenia, znakomity dowódca w randze admirała. Niestety, nie przeżył swojej zwycięskiej bitwy. Został trafiony i zabity kulą armatnią. Żegnany przez cały Gdańsk z najwyższymi honorami spoczął pod posadzką Bazyliki Mariackiej.

ŻOŁNIERZE, MARYNARZE, ARTYLERIA Z EPOKI
Udział w obchodach 390 rocznicy Bitwy pod Oliwą zapowiedziało blisko 30 rekonstruktorów historycznych z całej Polski. Zobaczyć będzie można sylwetki polskich żołnierzy i marynarzy oraz gdańskich mieszczan z lat 20. XVII wieku. Między innymi żołnierzy piechoty autoramentu narodowego, piechotę cudzoziemską, marynarzy i artylerię z epoki.

ORGANIZATOREM KOMPANIA KAPERSKA
Obchody już od trzech lat organizowane są przez Kompanię Kaperską – grupę rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem i przybliżaniem szerszej publiczności sylwetek gdańszczan w XVII wieku oraz życia portowego z tamtego okresu. Wraz z innymi pasjonatami historii i przy wsparciu ze strony gdańskich instytucji, rekonstruktorzy starają się przypominać ważne wydarzenia z historii Gdańska, a celebrowanie ich czynić częścią lokalnej tradycji.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
11:30 Wyruszenie pod Pomnik Bitwy pod Oliwą z ul. Tatrzańskiej.
12:00 Złożenie zniczy i salwa z muszkietów i armaty pod pomnikiem w Oliwie.
12:30 Wyruszenie do centrum Gdańska.
14:00 Przemarsz spod Złotej Bramy ul. Długą do Dworu Artusa i musztra obok fontanny Neptuna.
14:30 Wejście do Dworu Artusa – prezentacja uzbrojenia, opowieści o bitwie i życiu marynarzy.
15:30 Przemarsz spod Dworu Artusa przez Długi Targ do Bazyliki Mariackiej.
16:00 Złożenie wieńca i zniczy na grobie Admirała Arenda Dickmanna w Bazylice Mariackiej.
16:30 Przemarsz pod Narodowe Muzeum Morskie i salwa z muszkietów.
17:00 Przemarsz do Ośrodka Kultury Morskiej – wewnątrz prezentacja uzbrojenia, opowieści o bitwie i życiu marynarzy.
18:00 Zakończenie.

334 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent