33. OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD
TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH
"DZIATWA"
23-26 MAJA 201
BAŁUCKI OŚRODEK KULTURY
ul. LIMANOWSKIEGO 166,
tel. 42 651 50 30*
1. Przegląd przedstawień
Do udziału w przeglądzie zostaną zaproszone zespoły wybrane przez Komisję Kwalifikacyjną (na podstawie nadesłanych rejestracji przedstawień) oraz wybrani laureaci przeglądów teatralnych w Jeleniej Górze, Koninie i Łodzi (Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych "Konfrontacje"). Ogółem 15 zespołów.
Przegląd odbędzie się w dwóch kategoriach:
* Teatry dziecięce (dzieci do 12 lat),
* Teatry młodzieżowe (młodzież 13-16 lat).
Przedstawienia prezentowane będą w Bałuckich Ośrodkach Kultury: BOK "Lutnia" ul. Łanowa 14, BOK "Na Żubardzkiej" ul. Żubardzka 3
2. Warsztaty, spotkania metodyczne dla instruktorów i nauczycieli:
* "Przestrzeń w teatrze" – zajęcia poprowadzi Piotr Cieplak, wybitny polski reżyser.
* "Ruch w teatrze" – realizatorem warsztatu będzie Leszek Bzdyl – tancerz, choreograf, dyrektor Teatru "Dada von "Bzdulow".
* Egzemplifikacja warsztatu – etiuda taneczna "Bonsai", choreografia Katarzyna Chmielewska, wykonanie Leszek Bzdyl. Prezentacja odbędzie się w Teatrze Nowym w Łodzi.
* Omówienia – wieczorne spotkania instruktorów z grupą doradców metodycznych na temat warsztatu teatralnego.
* Spotkanie dyskusyjne – dyskusja na temat stanu obecnego teatru dziecięcego i młodzieżowego w Polsce oraz kształtu i kierunków rozwoju tego teatru za granicą z udziałem instruktorów teatralnych, gości zagranicznych, animatorów kultury. Ewaluacja projektu.
3. Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
"Ciało, ruch, rytm" – prowadzenie: aktorzy Stowarzyszenia Teatralnego "Chorea". Warsztat będzie kompleksowym treningiem aktorskim, opartym na wieloletnim doświadczeniu pedagogicznym i artystycznym członków grupy. Uczestnicy spotkań będą się skoncentrować się na pracy z ciałem, głosem,
rytmem, a przede wszystkim na poszukiwaniu możliwości używania wszystkich tych środków jednocześnie.
Warsztaty będą obejmowały trening kondycyjny i sprawnościowy z elementami akrobatyki, pracę z ruchem scenicznym i elementami tańca, tworzeniem układów choreograficznych opartych na ekspresji oraz jednoczesne budowanie muzyczności, dynamiki i energii grupy.
4. Akcja happeningowa "Korowód"
Wielkie wydarzenie na ul. Piotrkowskiej (między pasażem Rubinsteina a pasażem Schillera) pt. "Dziatwolandia" zostanie realizowane w centrum Łodzi jako otwarte dla publiczności działanie artystyczne o charakterze interdyscyplinarnym.
Twórcami "Korowodu" będą artyści działający w ramach różnych dziedzin sztuki (muzyka, plastyka, teatr, sztuki uliczne) oraz uczestnicy "Dziatwy", zespoły teatralne, prezentujące w ramach akcji ulicznej własne
identyfikacje zespołowe.
Fabuła i forma "Korowodu" będą zbudowane na kanwie historii o smoku i porwanej przez niego królewnie o imieniu Dziatwa. Rycerze – uczestnicy "Dziatwy" – wyruszą w niebezpieczną podróż, która doprowadzi do decydującej walki ze smokiem. Od powodzenia tej akcji zależeć będzie los kolejnych edycji festiwalu.
Celem akcji jest uwolnienie naturalnej ekspresji młodych osób. Takie działanie zakłada element improwizacji, co jest dodatkowym walorem edukacyjnym wydarzenia.
Prace artystyczno-organizacyjne koordynować będzie Ewa Łukasiewicz. Opiekę artystyczną nad całością będzie sprawował Marcin Brzozowski – szef artystyczny teatru "Szwalnia".
5. 22. Wystawa Rysunku i Malarstwa "Mój Teatr"
Konkurs plastyczny o ogólnopolskim zasięgu.
Otwarcie wystawy odbędzie się 19 maja 2012 r. w BOK "Rondo". Towarzyszyć mu będzie spotkanie autorskie.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymają nagrody i wyróżnienia oraz specjalnie na tę okazję przygotowany folder. Warto podkreślić, że nagrodzone w "Moim Teatrze" prace będą wykorzystane jako znaki graficzne wszystkich druków reklamowych "Dziatwy". W ramach 22. Wystawy Rysunku i Malarstwa "Mój Teatr" odbędzie się towarzysząca wystawa prac laureatów i wybranych uczestników "Mój Teatr 2011" usytuowana w przestrzeni miejskiej przy ul. Piotrkowskiej 102/104.
Informacje: www.dziatwa.com.pl, www.bok.lodz.pl
Bałucki Ośrodek Kultury "Rondo"
Ośrodek Kultury RONDO usytuowany jest na zbiegu ulic Limanowskiego i alei Włókniarzy, przy rondzie Korfantego. Zajmuje parter macierzystej siedziby BOK, pofabrykanckiej willi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zapraszamy do odwiedzenia nas i skorzystania z naszej oferty …
91-027 Łódź
(42) 651-50-30 w. 16
rondo@bok.lodz.pl
http://www.bok.lodz.pl